SprieVIDca

Na obrázku je úvodná strana s názvom SPRIEVIDCA. Nachádza sa tam trinásť menších kruhov, ktoré sú usporiadané v jednom veľkom kruhu. Každý menší kruh obsahuje logá daných inštitúcií, ktoré sú popísané na nasledujúcich dvojstranách.

Kde hľadať pomoc, porozumenie, spoločné aktivity a priateľov, keď oči neslúžia tak, ako by mali?

SprieVIDca
Kamarát na ceste za poznaním a priateľmi

Prezentácia inštitúcií, ktoré poskytujú svoje služby ľuďom so zrakovým postihnutím. Tento materiál prezentuje naše služby a poskytuje informácie o riešeniach problémov vyplývajúcich zo zhoršeného videnia.

Verziu pre tlač brožúry si môžete vyžiadať na e-mailovej adrese SABP v PDF formáte s vysokým rozlíšením. Brožúra je dostupná aj ako PDF s nižším rozlíšením, SprieVIDca v PDF formáte (1,33 MB). Obsah PDF je rovnaký, ako obsah tejto webovej stránky. PDF nespĺňa kritériá prístupnosti, slúži pre rýchle vytlačenie a osobnú potrebu záujemcu o informácie.


Obsah brožúry


Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči

Na obrázku je dvojstrana venovaná Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. V pravom hornom rohu prvej strany sa nachádza logo knižnice so skratkou názvu SKN. Nachádza sa tu šesť fotografii. Na prvej fotografii sú časopisy, ktoré knižnica vydáva a to Vierka a Nový život. Na druhej fotografii je regál s množstvom kníh. Na stole je osem zväzkov knihy v Braillovom písme, jedna z nich je otvorená a na nej sú položené dva CD nosiče. Na tretej fotografii sú kalendáre pre zrakovo znevýhodnených, ktoré okrem čiernotlačového podkladu majú aj text v Braillovom písme, prípadne reliéfne obrázky. Na piatom a šiestom obrázku sú knihy pre deti, písané Braillovým písmom s reliéfnymi obrázkami.

Naše bodky vety neukončujú, naše bodky vety tvoria...

Poskytované služby

Deťom ponúkame množstvo krásnych príbehov vo zvuku i braili, žiakom a študentom prístup k učebniciam a vzdelaniu, dospelým zase literatúru všetkých žánrov a formátov na rozširovanie vzdelania i na voľný čas. V našom online obchode si každý môže kúpiť brailové knihy a krásne reliéfne kalendáre, obrázky či pohľadnice.

Stretnutia s nami

Kontakty

Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči
Štúrova 36, 054 65 Levoča
Zaužívaná skratka: SKN
Telefón: +421 53 2451 001
E-mail: skn@skn.sk
Web: www.skn.sk
E-shop SKN: www.skn.sk/e-shop
Sociálne siete: Facebook stránka SKN a YouTube kanál SKN Levoča


Slovenská autorita pre Braillovo písmo

Na obrázku je dvojstrana venovaná Slovenskej autorite pre Braillovo písmo. V pravom hornom rohu prvej strany sa nachádza logo, ktoré obsahuje skratku SABP a odtlačok prsta, v strede ktorého je naznačený plný znak. Nachádza sa tu päť fotografii. Na prvej fotografii je obálka príručky s názvom Pravidlá písania a používania Braillovho písma v Slovenskej republike. Na tejto obálke sú dve červené hracie kocky, na ktorých sú biele a čierne body - znázorňujú písmená brailovej abecedy. Na druhej fotografii je ruka, ktorá pomocou hmatu číta text písaný Braillovým písmom. Na tretej fotografii je počítačová klávesnica pri ktorej je elektronický brailový riadok, ktorý umožňuje čítať pomocou hmatu elektronický dokument. Na štvrtej fotografii je pán, ktorý stojí za rečníckym pultom a prezentuje Braillovo písmo. Na poslednej piatej fotografii je obálka detskej knihy s názvom ABECEDIDLO, ktorú napísala Želmíra Zemčáková a ilustrovala Renáta Milčáková. Je to kniha o písmenách v latinke i braili.

Pre nevidiaceho brail znamená gramotnosť a my to vieme.

Poskytované služby

Sme súčasťou Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Na našej stránke nájdete všetko, čo sa na Slovensku deje v oblasti brailu a hmatovej grafiky. Poradíme vám s brailom a hmatovými obrázkami, poradíme aj s brailovými riadkami či inými pomôckami na písanie či čítanie brailu. Navrhujeme pre vás rôzne materiály na vzdelávanie i zábavu, hľadáme cesty, ako zachovať brail a hmatovú grafiku ako pevnú súčasť života nevidiacich aj v digitálnej dobe.

Stretnutia s nami

Kontakty

Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči
Slovenská autorita pre Braillovo písmo

Štúrova 36, 054 65 Levoča
Zaužívaná skratka: SABP
Telefón: +421 915 937 069
E-mail: sabp@skn.sk
Web: www.skn.sk/sabp
E-shop SKN: www.skn.sk/e-shop
Sociálne siete: Facebook stránka SKN a YouTube kanál SKN Levoča


Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Na obrázku je dvojstrana venovaná Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska. V pravom hornom rohu prvej strany sa nachádza logo, ktoré znázorňuje ľudské oko. Nachádzajú sa tu štyri fotografie. Na prvej fotografii je dieťa, ktoré sedí na detskej stoličke s pultíkom a navlieka drevené koráliky. Na druhej fotografii sú rôzne pomôcky používané na meranie zraku. Na tretej fotografii je chlapec, pravdepodobne slabozraký, ktorý píše do pracovného zošita a približuje si text pomocou stolovej lupy. Na štvrtej fotografii je dievča a chlapec, ktorí sedia spoločne za jedným stolom a pracujú na spoločnom projekte.

Aj so zrakovým postihnutím je možné žiť plnohodnotný a spokojný život...

Poskytované služby

Strata alebo zhoršenie zraku prinášajú obavy a stres. Život sa otočí hore nohami nielen človeku so zrakovým problémom, ale aj celej rodine. Odborní pracovníci ÚNSS vám pomôžu pri riešení zložitej situácie a prevedú vás prekážkami tak, aby ste znovu nadobudli sebadôveru, či zmysel života. Sociálne služby a pomoc vám budú poskytnuté ambulantne v niektorom z poradenských miest, alebo v domácom prostredí. Služby sú bezplatné.

Sociálne poradenstvo

Poradíme vám ako:

Sociálna rehabilitácia

Pomôžeme vášmu dieťaťu nadobúdať zručnosti, ktoré mu umožnia žiť nezávislejší život:

Kontakty

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
Sekulská 672/1, 841 04 Bratislava-Karlova Ves
Zaužívaná skratka: ÚNSS
Telefón: +421 269 20 34 20
E-mail: unss@unss.sk
web: www.unss.sk

Krajské strediská ÚNSS


Rehabilitačné stredisko pre zrakovo postihnutých Levoča

Na obrázku je dvojstrana venovaná Rehabilitačnému stredisku pre zrakovo postihnutých v Levoči. V pravom hornom rohu prvej strany je logo, ktoré znázorňuje zjednodušenú kresbu Radnice. Nachádza sa tu päť fotografií. Na prvej fotografii je zobrazená časť námestia v Levoči – Radnica a Klietka hanby. Po chodníku kráčajú štyria ľudia s bielymi palicami, vďaka ktorým sa orientujú v priestore. Na druhej fotografii je muž, ktorý sedí a pletie prútený kôš. Na tretej fotografii je muž, ktorý sedí za písacím stolom a pracuje na počítači. Na štvrtej fotografii je muž, ktorý leží na masérskom stole. Okolo neho stoja budúci maséri. Jeden z nich masíruje. Na poslednej fotografii je muž, ktorý sedí za stolom a vyrába krabičku v tvare srdca z kartónu – papiera.

Pomôžeme každému dospelému zrakovo postihnutému, ktorý má chuť aktívne žiť a pracovať

Poskytované služby

Stretnutia s nami

Kontakty

Rehabilitačné stredisko pre zrakovo postihnutých
Kasárenská 16, 054 01 Levoča
Zaužívaná skratka: RSZP
Telefón: +421 53 416 6411, +421 905 257 826, +421 905 257 827
E-mail: rszp@rszp.sk, riaditel@rszp.sk
Web: www.rszp.sk
Sociálne siete: Facebook RSZP


Múzeum špeciálneho školstva v Levoči

Na obrázku je dvojstrana venovaná Múzeu špeciálneho školstva v Levoči. V pravom hornom rohu prvej strany je logo, ktoré pozostáva z nápisu: múzeum špeciálneho školstva v Levoči. Nachádza sa tu šesť fotografií. Na prvej  je budova múzea, ktorá sa nachádza na Námestí Majstra Pavla v Levoči. Na ďalšej fotografii je kovový reliéfny glóbus pre nevidiacich, vďaka ktorému si môžu lepšie predstaviť aký tvar majú jednotlivé kontinenty a kde sa nachádzajú. Na tretej fotografii sú odliatky dlaní a chodidiel, ktoré sú zavesené na stene. Na štvrtej fotografii je časť múzea, v ktorej si môžu ľudia vyskúšať svoje zmysli. Sú tu slúchadlá, vďaka ktorým si môže návštevník vypočuť zvuk a potom identifikuje, čo to bolo. Sú tu malé skrinky s okrúhlymi otvormi, v ktorých sú uložené rôzne predmety. Návštevník pomocou hmatu zistí, čo je tam ukryté. A v neposlednom rade je tu tmavá komora, v ktorej je dokonalá tma a vďaka tomu si vie každý predstaviť, ako sa nevidiaci cíti. Na piatej fotografii je brožúrka Legendária spolu so vstupenkami do múzea, zberateľskými známkami a magnetkami. Na poslednej fotografii sú spomienkové predmety múzea.

Ideálne miesto pre kultúrnu, edukatívnu a interaktívnu inklúziu.

Poskytované služby

Stretnutia s nami

Kontakty

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči
Námestie Majstra Pavla 28, 054 01 Levoča
Zaužívaná skratka: MŠŠL
Telefón: +421 53 451 2863, +421 918 625 285
E-mail: mss.levoca@gmail.com
Web: www.msslevoca.sk
Sociálne siete: Facebook Múzea špeciálneho školstva v Levoči, Instagram MŠŠL


Špecializované centrum poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím Levoča

Na obrázku je dvojstrana venovaná Špecializovanému centru poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím v Levoči. V pravom hornom rohu prvej strany sa nachádza logo, ktoré zobrazuje skratku názvu a to ŠCPP, pričom písmeno Š je znázornené ako človek, ktorý drží palicu. Na tejto dvojstrane je viacero fotografií. Na prvej je nejaká prednáška. Muž stojí vpredu a vysvetľuje niečo ostatným, ktorí sedia v laviciach. Na druhej fotografii sa deti učia. Na stole je množstvo drevených hračiek, rôzne geometrické tvary rôznych farieb, čísla písané v latinke aj v Braillovom písme. Ďalších päť fotografií je venovaných poskytovaniu terapií. Je tu herňa, v ktorej sa skúsení pedagógovia venujú deťom so zrakovým postihnutím. Sú tu znázornené pomôcky, ktoré pomáhajú slabozrakým lepšie čítať, je tu miestnosť určená na stimuláciu zraku, chlapec ktorý práve robí ortoptické a pleoptické cvičenia a fyzioterapia.

Každý problém má riešenie. Spolu ho nájdeme.

Poskytované služby

Stretnutia s nami

Poskytovanie terapií

Kontakty

Špecializované centrum poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím
Námestie Štefana Kluberta 2, 054 01 Levoča
Zaužívaná skratka: ŠCPP
Telefón: +421 53 446 4011
E-mail: poradna@centrumzrak.sk
Web: www.centrumzrak.sk
Sociálne siete: Facebook ŠCPP Levoča


Špecializované centrum poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím v Bratislave

Na obrázku je dvojstrana venovaná Špecializovanému centru poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím v Bratislave. V pravom hornom rohu prvej strany je logo organizácie Tvorí ho žltý kruh, uprostred ktorého je ruka, ktorej ukazovák a palec sú spojené, medzi nimi je nakreslené oko, ostatné prsty smerujú dohora. V hornej časti je napísané ŠCPP Svrčia. Na tejto dvojstránke sú tri fotografie. Na prvej sú pomôcky, ktoré slúžia na zisťovanie poškodenia zraku – sú tu tabuľky s číslami usporiadanými v riadkoch od najmenších po najväčšie, podobne sú pripravené aj tabuľky s jednoduchými tvarmi pre deti, ktoré ešte nepoznajú čísla. Na ďalšej fotografii je chlapec, ktorý číta knihu za pomoci stolovej lupy. Na poslednej fotografii je chlapec, ktorý číta čísla rôznych veľkostí z tabuľky, ktorú niekto drží v rukách.

Pomáhame všetkým, ktorí nás potrebujú.

Poskytované služby

Stretnutia s nami

Stretnutia s nami sú vždy zážitkom.

Kontakty

Špecializované centrum poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím
Svrčia 6, 842 11 Bratislava
Telefón: +421911233941
E-mail: info@poradnasvrcia.sk
Web: www.poradnasvrcia.sk


Spojená škola internátna pre žiakov so zrakovým postihnutím Svrčia 6, Bratislava (ŠMŠ, ZŠ, ŠZŠ)

Na obrázku je dvojstrana venovaná Spojenej škole internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím Svrčia 6, Bratislava (ŠMŠ, ZŠ, ŠZŠ). V pravom hornom rohu prvej strany je logo, ktoré predstavuje zelený svrček, ktorý stojí vzpriamene. V jednej ruke drží palicu a na očiach má slnečné okuliare. Na tejto dvojstránke je viacero fotografií. Na prvej fotografii je otvorený zväzok brailovej knihy a jeden pár rúk prechádza písmeno po písmene. Na druhej je chlapec, ktorý hrá aplikovaný stolný tenis. Na ďalšej fotografii si chlapec s okuliarmi prezerá mapu pomocou stolovej lupy. Na ďalšej fotografii si niekto rukami prezerá reliéfny obrázok. Na ďalšej fotografii nevidiaci chlapec prechádza po chodníku a pomáha si bielou palicou. Na chodníku sú vodiace prvky, ktoré pomáhajú nevidiacim lepšie sa orientovať v priestore. Na poslednom obrázku je brailový písací stroj a papier na ktorom je vytlačená celá brailová abeceda.

Vidíme (to) inak.

Poskytované služby

Ponúkame citlivý a individuálny prístup pre variabilitu znevýhodnení a špeciálnych edukačných potrieb žiakov, ktorí sa u nás vzdelávajú. Príkladom úspešnej integrácie zrakovo znevýhodnených do spoločnosti je aj niekoľko našich pedagogických a nepedagogických zamestnancov so zdravotným znevýhodnením.

Stretnutia s nami

Kontakty

Spojená škola internátna
Svrčia 6, 842 11 Bratislava-Karlova Ves
Zaužívaná skratka: SŠI Svrčia
Telefón: +421 2 6542 0948, +421 2 6542 5722
E-mail: kancelaria@skola-svrcia.sk
Web: www.skola-svrcia.sk
Sociálne siete: Facebook Škola Svrčia


Spojená škola internátna, Námestie Š. Kluberta 2, Levoča

Na obrázku je dvojstrana venovaná Spojenej škole internátnej, Námestie Š. Kluberta 2, Levoča. V pravom hornom rohu prvej strany sa nachádza logo, ktoré predstavuje otvorenú knihu. Na ľavej strane je plný znak (šesť bodiek) a na pravej strane je nakreslený panáčik v pohybe s paličkou v ruke. Na tejto dvojstránke sú štyri fotografie. Na prvej chlapec číta knihu pomocou stolovej lupy. Na druhej chlapec číta prstami brailovú knihu. Na tretej dvaja chlapci sedia oproti sebe pri stole a hrajú šach. Na štvrtej fotografii sú dve dievčatá, ktoré sedia za stolom a vyrábajú niečo z papiera.

Slepí k bariéram, otvorení možnostiam.

Poskytované služby

Stretnutia s nami

Kontakty

Spojená škola internátna
Námestie Štefana Kluberta 2, 054 01 Levoča
Zaužívaná skratka: SŠI
Telefón: +421 53 451 2395, +421 902 421 666
E-mail: skola@nevidiaci.sk
Web: www.skola.nevidiaci.sk
(Prostredníctvom virtuálnej prehliadky na webovej stránke si môžete pozrieť vnútorné priestory školy.)
Sociálne siete: Facebook Spojenej školy internátnej Levoča


Bezbariérové centrum Technickej univerzity v Košiciach

Na obrázku je dvojstrana venovaná Bezbariérovému centru Technickej Univerzity v Košiciach. V pravom hornom rohu prvej strany je logo Technickej Univerzity, ktoré predstavujú dve tučné písmená T a U. T sa nachádza hore a pod ním je U a spolu vytvárajú tvar neskorogotického štítu. Vedľa je napísané Bezbariérové centrum. Na prvej fotografii je na písacom stole klávesnica,  vertikálna ergonomická myš a na pravej strane otvorená kniha. Na druhej fotografii je chlapec, ktorý pracuje so skenovacím perom na otvorenej knihe. Na tretej fotografii je lupa, ktorá je umiestnená na stojane, a ktorá približuje text. Na štvrtej fotografii je EasyReader, ktorý slúži na skenovanie a čítanie textu. Na piatej fotografii je DotPad, na ktorom sa zobrazujú obrázky a grafy v bodovej grafike priamo z počítača. Na šiestej fotografii je na monitore počítača otvorený plán mesta so zvýraznenými budovami.

Podporíme Vás pri štúdiu, ale úspech je vo Vašich rukách - s našou pomocou to dokážete.

Bezbariérové centrum Technickej univerzity v Košiciach je špeciálnym pedagogickým pracoviskom s celoškolskou pôsobnosťou, ktoré bolo zriadené rektorom Technickej univerzity v Košiciach s účinnosťou od 1.7. 2000. Medzi jeho hlavné činnosti patrí poskytovanie informačných a poradenských služieb, koordinácia a administrácia podporných služieb, metodická činnosť a podpora, organizovanie vzdelávacích kurzov a riešenie individuálnych študijných záležitostí študentov so špecifickými potrebami.

Poskytované služby

Stretnutia s nami

Kontakty

Bezbariérové centrum Technickej univerzity v Košiciach
Letná 9/B, 042 00 Košice-Sever
Zaužívaná skratka: BBCTUKE
Telefón: +421 55 602 2377
E-mail: alena.galajdova@tuke.sk
Web: accesscentre.tuke.sk


Univerzita Komenského v Bratislave
Centrum podpory študentov so špecifickými potrebami

Na obrázku je dvojstrana venovaná Univerzite Komenského v Bratislave, Centrum podpory študentov so špecifickými potrebami. V pravom hornom rohu prvej strany je logo univerzity, ktoré pozostáva z kruhu v ktorom je zobrazená zjednodušená kresba časti budovy univerzity. Na tejto dvojstránke sa nachádzajú štyri fotografie. Na prvej je obálka brožúrky s nápisom Ako na vysokú školu so zdravotným postihnutím. Na druhej je tabuľa, na ktorej je niečo napísané bielou kriedou. V popredí je otvorený notebook na ktorom už je zväčšený text z tabule. Vedľa notebooku je Looky book – lupa na snímanie textu. Na ďalšej fotografii je tlačiareň na kombinovanú tlač bodovej a farebnej grafiky, ktorá práve tlačí nejaké grafy. Na poslednej fotografii sú ruky, ktoré čítajú pomocou hmatu plán pravdepodobne mesta vytlačený na vzdúvacom papieri (swelling paper).

Vzdelanie je kľúčom k úspechu a poznaniu.

Poskytované služby

Stretnutia s nami

Pre záujemcov o štúdium, študentov a pedagógov organizujeme:

Kontakty

Univerzita Komenského v Bratislave
Centrum podpory študentov so špecifickými potrebami
Šafárikovo nám. 6, P. O. BOX 440, 814 99 Bratislava 1
Sídlo pracoviska:
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, pavilón informatiky Mlynská dolina, 842 48 Bratislava
Zaužívaná skratka: CPŠ
Telefón: +421 2 9010 2068
E-mail: cezap@uniba.sk
Web: uniba.sk/cps/
Sociálne siete: Facebook CPŠ


Tyflocomp, s. r. o.

Na obrázku je dvojstrana venovaná Tyflocompu, s.r.o. V pravom hornom rohu prvej strany je logo Tyflocompu. Text je rozdelený na dve časti: TYFLO je napísané veľkými čiernymi písmenami v hornej časti a COMP je napísané veľkými modrými písmenami v dolnej časti. Medzi týmito dvoma časťami textu sú štyri čierne kruhy usporiadané do Braillovho písmená „t“. Pozadie loga je biele a je ohraničené modrým rámom. Na tejto dvojstrane sa nachádzajú tri väčšie fotografie a šesť menších fotografií. Na jednej z nich je červeno-čierny mobilný tlačidlový telefón s červeným puzdrom BlindShell. Na druhej fotografii sú okuliare Envision Glasses s kamerou. Na tretej fotografii je stolová lupa, ktorá je umiestnená na stojane. Na posledných šiestich menších fotografiách sú pomôcky uvedené v texte brožúrky.

Pomáhame vidieť od roku 1997

Poslanie spoločnosti: Zlepšiť kvalitu života ľudí so zrakovým postihnutím.
Vízia spoločnosti: Prinášať klientom najmodernejšie technológie spolu s predmetmi dennej potreby.

Čo od nás môže klient očakávať

Čo prinášame klientovi

Špičkové technológie:

Náš tím tvoria

Prečo si vybrať Tyflocomp, s.r.o.

Kde nás nájdete

Kontakty

E-mail: podnety@tyflocomp.sk
E-shop: tyflocomp.sk/eshop
Web: www.tyflocomp.sk


Raná starostlivosť, n. o., Bratislava

Na obrázku je dvojstrana venovaná Ranej starostlivosti, n.o., Bratislava. V pravom hornom rohu prvej strany je logo, ktoré predstavuje oko. Nad okom je text RANÁ STAROSTLIVOSŤ. Na tejto dvojstrane je šesť fotografii. Na prvej fotografii je chlapček, ktorý zamyslene pozerá. Na druhej fotografii je chlapec, ktorý sedí na zemi, pred sebou má didaktickú hračku a v pravej ruke má malý skrutkovač. Vedľa chlapca sedí muž. Na tretej fotografii je chlapček, ktorý sedí za stolom, pozerá smerom hore, do pravej strany a pred sebou má obrázkovú knihu. Na štvrtej fotografii je dieťa, ktoré leží v kočíku a v nose má tenkú hadičku, usmieva sa. Na štvrtej fotografii je okolo stola viacero detí, ktoré majú pred sebou malú plastovú nádobu, v ktorej sú pravdepodobne hračky. Na stole je viacero plastových tvarov, ktoré slúžia na vykrajovanie napr. plastelíny. Za týmto stolom sedí aj muž. Na šiestej fotografii je dievčatko, ktoré sedí v miestnosti, kde je tma. Dievčatko sa pozerá na svetelnú tabuľu s farebnými bodkami. Tabuľa je rozdelená na štyri časti, pričom každá časť má inú farbu bodiek: modrú, zelenú, žltú a červenú.

Inklúzia sa začína v rodine.

Poskytované služby

Stretnutia s nami

Kontakty

Raná starostlivosť, n. o.
Centrum včasnej intervencie pre rodiny s deťmi so zrakovým a viacnásobným znevýhodnením
Tbiliská 6, 831 06 Bratislava-Rača
Zaužívaná skratka: RS
Telefón: +421 908 626 001
E-mail: info@ranastarostlivost.sk
Web: www.ranastarostlivost.sk
Sociálne siete: Facebook Raná starostlivosť, Instagram Raná starostlivosť


Dôležité informácie o možnej podpore a kompenzáciách

Každý občan so zdravotným postihnutím má možnosť požiadať o vydanie preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Tento preukazje dôležitý pre preukázanie nároku na služby, ktoré tieto inštitúcie poskytujú. V niektorých prípadoch je možné zdravotné postihnutie a jeho rozsah preukázať potvrdením od lekára. V každom prípadeje však vhodné o preukaz požiadať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Na tento úrad je potrebné sa obrátiť aj v prípade, že potrebujete finančnú podporu na zakúpenie pomôcky (kompenzačnej pomôcky). Na tom istom úrade môžete požiadať aj o vydanie parkovacieho preukazu pre občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

Dôležitou formou pomoci pre zrakovo znevýhodnených občanovje možnosť požiadať o príspevok na osobnú asistenciu, vďaka ktorému môžu viesť podstatne nezávislejší život. Rodičom môže v neľahkej situácii zoznamovania sa s potrebami dieťaťa so špecifickými potrebami pomôcť rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

Viac informácií o podpore zo strany ÚPSVaR nájdete na stránke ÚPSVaR - občan so zdravotným postihnutím.

Pre žiakov a žiačky so zdravotným postihnutím školy poskytujú rôzne formy pomoci v podobe podporných opatrení. V rámci týchto opatrení môžu žiaci a žiačky, resp. ich rodičia, požiadať školu o pomoc pri začleňovaní žiakov do vzdelávacieho procesu, či už úpravou prostredia školy, pomôckami na vyučovanie, knihy v prístupnom formáte a podobne.

Pre viac informácií o podporných opatreniach je potrebné kontaktovať Vašu školu alebo si informácie preštudovať na webstránke Podporné opatrenia.

ÚPSVaR poskytuje občanom so zdravotným postihnutím aj rôzne formy pomoci pri vykonávaní zamestnania alebo pri uplatňovaní sa v zamestnaní. Viac informácií nájdete na stránke Podpora zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím.


SprieVIDca

Informačná brožúra o organizáciách poskytujúcich služby ľuďom so zrakovým postihnutím