Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Stála expozícia

Seminár zahájila vedúca odd. služieb, Ing. BonkováV Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči na Námestí Majstra Pavla 32 bola dňa 29. septembra 2010 otvorená stála expozícia Izby Mateja Hrebendu a letnej čitárne. Expozícia je venovaná nevidiacemu šíriteľovi knižnej kultúry na Slovensku. Dokumentuje cesty bibliotekára, bibliofila a zberateľa starých tlačí za knihou. Predstavuje Hrebendu veršovníka a hymnológa, nezištného darcu, ktorý venoval knihy vzdelávacím ústavom a Matici slovenskej. Súčasťou výstavy je aj dokumentácia 15 ročníkov Dní Mateja Hrebendu, zborníky, beletria, články. Texty o výstave sú prístupné návštevníkom v čiernotlači, v Braillovom písme a vo forme zvukových nahrávok.

Akciu spestril príjemný kultúrny programV ten istý deň sa v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči uskutočnil seminár, na ktorom predniesol doc. PaedDr. Miloš Kovačka PhD., riaditeľ Národného bibliografického ústavu Slovenskej národnej knižnice v Martine literárnu esej o Matejovi Hrebendovi. Mgr. Ľudmila Hrehorčáková prezentovala spomienkovú rekapituláciu Dní Mateja Hrebendu, celoslovenskej recitačnej a autorskej súťaže nevidiacich. V programe zaznela ukážka z knihy Matej od Vincenta Šikulu, ktorú predniesla Mgr. Oľga Tinajová.

Samotné otvorenie Izby Mateja Hrebendu sa odohralo na upravenom nádvorí meštianskeho domu Slovenskej knižnice pre nevidiacich na Námestí Majstra Pavla 32 za účastí početných hostí – generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry a cestovného ruchu SR Mgr. Branislava Rezníka, viacerých pracovníkov knižníc, nevidiacich a slabozrakých používateľov našich služieb.

Pani Ľudmila Hrehorčáková mala príhovor pred samotným otvorením Izby Mateja HrebenduVhodne rezonovala obľúbená ľudová pieseň Mateja Hrebendu „Ja som bača veľmi starý“ v podaní ľudového speváka Michala Smetanku.
Riaditeľ SKN Ing. František Hasaj poďakoval Mgr. Ľ. Hrehorčákovej za tematické a obsahové spracovanie projektu IMH, ktorá poďakovanie adresovala realizátorom expozície: Mgr. Márii Bendíkovej, Ing. Daniele Bonkovej, výtvarníčkam Márii Beličákovej a Etele Krištofovej, zamestnancom Slovenskej národnej knižnice v Martine a Archívu Matice slovenskej v Martine, rovnako všetkým spolupracovníkom, ktorí s vnútorným nasadením prispeli k súčasnej podobe Izby Mateja Hrebendu.

Nevidiaci Jozef Franer, RSZP LevočaNajväčším želaním tvorcov expozície je, aby bola navštevovaná záujemcami, aby sa tam schádzal Klub Mateja Hrebendu, aby sa konali tvorivé dielne, čitateľské besedy, aby Matejova izba bola plná ľudí spojených láskou ku knihe a knižnej kultúre.
Matejovu izbu môžete navštíviť na adrese SKN na Námestí Majstra Pavla 32 v Levoči v pracovnom čase od pondelka do piatku. Skupiny sa môžu nahlásiť na prehliadku expozície na telefónnych číslach 053/2451202, 209, 010 alebo prostredníctvom e-mailu: skn@skn.sk.

Ľudmila Hrehorčáková

Nevidiaci

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 13. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Minimum slušného správania   Informácie o knihe Minimum slušného správania
33%
Múr plaču, Hana Zelinová   Informácie o knihe Múr plaču
19%
Na muške zlato, Ondrej Bartoš   Informácie o knihe Na muške zlato
16%
Nápady tetky VŠEVEDKY, Betty MacDonaldová   Informácie o knihe Nápady tetky VŠEVEDKY
16%
Nebolo mi do smiechu, Joseph Heller, Speed Vogel   Informácie o knihe Nebolo mi do smiechu
16%
Hlasovalo: 212
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím