Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Slovenská autorita pre Braillovo písmo

Logo Slovenskej autority pre Braillovo písmo: obrázok predstavuje odtlačok prsta s vykreslenými papilárnymi líniami, vo vnútri odtlačku je šesť bodov akoby vystupujúcich z papilárnych línií, ktoré predstavujú jednu bunku Braillovho písma. Pod odtlačkom je nápis SABP. ⠠⠎⠇⠕⠧⠑⠝⠎⠅⠡⠀⠁⠥⠞⠕⠗⠊⠞⠁⠀⠏⠗⠑⠀⠠⠃⠗⠁⠊⠇⠇⠕⠧⠕⠀⠏⠌⠎⠍⠕

the Braille Authority of Slovakia

Slovenská autorita pre Braillovo písmo (SABP) bola zriadená na podporu Braillovho písma na Slovensku v tom najširšom zmysle. Pracovisko SABP na pôde SKN spolu s Radou SABP bude pre všetkých nevidiacich nielen tvoriť príručky zápisu Braillovho písma, ale predovšetkým sa snažiť o to, aby Braillovo písmo bolo dôležitou súčasťou života nevidiacich od útleho detstva, aby ich sprevádzalo od základných škôl, pomáhalo pri štúdiu na stredných či vysokých školách a stalo sa súčasťou praktických činností v každodenných povinnostiach, pri orientovaní sa v priestore, pri usporadúvaní domácnosti alebo pri cestovaní a návštevách úradov či iných verejných priestorov. Budeme pracovať na tom, aby vám všetkým Braillovo písmo naďalej pomáhalo jednoducho a efektívne získavať informácie z okolia.

Rada Slovenskej autority pre Braillovo písmo

Kontaktujte nás s akýmikoľvek otázkami či podnetmi týkajúcimi sa Braillovho písma na:

Pravidlá písania a používania Braillovho písma v Slovenskej republike

ilustrácia z obálky čiernotlačovej príručky, na obale je názov príručky a hracie kocky, ktoré šestkou predstavujú práve braillovskú bunku.

Pedagógovia vyučujúci žiaka používajúceho Braillovo písmo môžu SABP požiadať o bezplatné zaslanie príručky v čiernotlači a/alebo v braili. V prípade, že takéhoto žiaka vyučujete a príručku pre vzdelávanie potrebujete, kontaktujte nás, prosím, na e-mailovej adrese sabp@skn.sk. V prípade, že nie ste pedagógom vzdelávajúcim brailistu a máte záujem o príručku v tlačenej verzii, môžete si ju zakúpiť prostredníctvom e-shopu SKN.

Príručka je vydávaná vo viacerých častiach, ktoré sú priebežne pridávané aj v digitálnej forme a sú dostupné na stiahnutie na odkazoch uvádzaných nižšie pre každý formát zvlášť. SABP sa môže v niektorých prípadoch rozhodnúť príručku vydať len v digitálnej forme. Žiadosť o zaslanie príručky v papierovej forme nemusí byť vybavená kladne v prípade nedostatku skladových zásob alebo v prípade, že bola vydaná len v digitálnej forme. Ďakujeme Vám za porozumenie.

  1. Písanie znakov a symbolov v Braillovom písme v slovenských textoch a základných odborných zápisoch v šesťbodovom zápise:
    1. PDF (1 MB, pre korektné zobrazenie je vhodné dokument otvoriť v Adobe Acrobat Readeri)
    2. BRF (70 kB, BRF)
    3. TXT  (200 kB, TXT, v Unicode kódovaní)
  2. Písanie znakov a symbolov v Braillovom písme v základných zápisoch prírodovedných predmetov
    1. PDF formát (2 MB, PDF, pre korektné zobrazenie je vhodné dokument otvoriť v Adobe Acrobat Readeri);
    2. e-braille formát (500 kB, ZIP, v dvoch zväzkoch);
    3. prepis príručky v prístupnom .docx formáte pre jednoduhšiu orientáciu v texte s čítačom obrazovky. (600 kB, DOCX, Pre korektné zobrazenie grafických príkladov a vzorcov odporúčame príručku vo formáte PDF alebo e-braille.)
  3. Grafická úprava textov v Braillovom písme, princípy prepisovania tlačových materiálov do Braillovho písma
    1. PDF formát príručky (1,17 MB, PDF, pre korektné zobrazenie je vhodné dokument otvoriť v Adobe Acrobat Readeri)
    2. prepis príručky v prístupnom .docx formáte (180 kB) pre jednoduhšiu orientáciu v texte s čítačom obrazovky.
    3. Príklady brailových úprav v prístupnom .docx formáte, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť príručky a sú aktualizované podľa potreby.

Pravidlá brailového zápisu hudobného notopisu v Slovenskej republike

Prekladač do Braillovho písma

Ak si chcete pozrieť grafickú podobu Braillovho zápisu na monitore, použite náš prekladač Braillovho písma. Tento text v Braillovom písme je následne možné skopírovať do textového editoru používajúceho Unicode znakovú sadu a vytlačiť. Prekladač mení symboly latinky na symboly braillovských buniek, v rámci konverzie z jedného znaku unicode na iný znak unicode predstavujúci braillovskú bunku.

Prekladač budeme neustále upravovať podľa vývoja príručky zápisu Braillovho písma a podľa prípadných zistených nezrovnalostí v jeho kóde. V prípade, že v prekladači nájdete nesprávnu konverziu, kontaktujte nás, prosím, na sa.bp@skn.sk.

Link na prekladač Braillovho písma

Prezentovanie Braillovho písma

V nasledujúcom zozname sú odkazy na rôzne mediálne či iné výstupy a prezentácie Braillovho písma a činnosti SABP. Väčšina z týchto odkazov sú prepojenia na externé zdroje, keďže ide častokrát o prezentácie v médiách, na sociálnych sieťach či o prezentácie Braillovho písma iných inštitúcií.

Podcasty, filmy, rozhlasové hry a iné o Braillovom písme

Súťaže

Braille vo svete

Dokumenty:

Články:



Súvisiace odkazy:

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 43. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

O prváckom mačiatku, Krista Bendová   Informácie o knihe O prváckom mačiatku
20%
Spišská tragédia, Ján Petrík   Informácie o knihe Spišská tragédia
17%
V rytme valčíka   Informácie o knihe V rytme valčíka
21%
Za Sandhillským jeleňom, Thompson Ernest Seton   Informácie o knihe Za Sandhillským jeleňom
21%
Zlatá brána, Mária Ďuríčková   Informácie o knihe Zlatá brána
21%
Hlasovalo: 624
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím