Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Knižné novinky - január 2022

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

CONNELLY, Michael

Zákon neviny /Peter Lejko/ 900 min.

americké romány

Michael Haller čelí vážnemu obvineniu - je podozrivý z vraždy bývalého klienta. Prípad pridelia sudcovi, ktorý nemá Hallera veľmi v láske, keďže sa v minulosti proti jeho rozsudkom úspešne odvolal, a ten ho pošle rovno do väzby. Haller sa musí obhajovať a zároveň bojuje o život v prostredí, kde mu hrozí nebezpečenstvo nielen od spoluväzňov a dozorcov, ale aj od tých, ktorí naňho vraždu narafičili.

DAHL, Arne

Korisť /číta Dušan Kubaň/ 881 min.

švédske romány

Keď bývalý vyšetrovateľ Sam Berger otvorí oči, netuší, kde je. Po svojom boku má Molly Blomovú, skúsenú tajnú vyšetrovateľku. Sam si spočiatku na nič nespomína, no veľmi rýchlo zisťuje, že z lovca sa ako šibnutím čarovného prútika stala korisť. Uteká pred zákonom a s vrahom, ktorý mu ukradol identitu a chladnokrvne zabíja mladé mamičky, rozohráva hru na život a na smrť.

DAVISOVÁ, Barbara

Posledná žena z rodu Moonovcov /číta Beáta Drotárová/ 912 min.

americké romány

Lizzy opúšťa rodinnú farmu nadaných liečiteliek. Keď však zomrie jej stará mama Althea, Lizzy sa musí vrátiť a čeliť tragédii - nevyriešenej vražde dvoch mladých dievčat a obvineniu, ktoré prenasledovalo Altheu až do smrti. Lizzy sa napokon rozhodne, že meno starej mamy očistí. Ak to však chce dosiahnuť, bude sa musieť rozhodnúť, či prijme rodinné dedičstvo a bude kráčať v šľapajach svojich predchodkýň...

FORRÓ, Tomáš

Zlatá horúčka : Venezuela : od ropnej veľmoci k úpadku ľudskej civilizácie /číta Igor Šabek/ 486 min.

reportáže

Venezuela je krajina s najväčšími zásobami ropy na svete a napriek tomu dováža benzín z iných krajín, ľudia tu hladujú a v miliónoch utekajú do susedných krajín. Ropa je prekliatím Venezuely rovnako ako tony zlata, ktoré ležia na dne riek a priťahujú mužov so samopalmi. Kniha Zlatá horúčka je tak jedinečným svedectvom o krajine, ktorá sa za pätnásť rokov prepadla z blahobytu a prosperity do totálneho chaosu a nedostatku všetkého.

GÁFRIKOVÁ, Oľga (zostavovateľ)

Leopold Podstupka povolaním šéfredaktor : výnimočná osobnosť slovenskej žurnalistiky /číta Jozef Lapšanský/ 930 min.

autobiografické spomienky

Spomienková kniha o jednej z najvýznamnejších osobností slovenského novinárstva druhej polovice 20. storočia. Leopolda Podstupku približujú rovesníci a spolupracovníci z rôznych období jeho života. Profil človeka, ktorý bol v istom slova zmysle legendou už za svojho života, dotvárajú jeho obľúbené výroky, ktorými často zľahčoval zložité situácie.

LUCADO, Max

Láska hodná dávania : Pavlov Hymnus na lásku /číta Jozef Lapšanský/ 405 min.

náboženská literatúra / úvahy

Vytráca sa vám láska? Zdá sa nám ťažké milovať? Ak áno, je možné, že sme zabudli na jeden krok. Byť milovaní. Boh ma miluje. Osobne. Vrúcne. Iní mi tiež sľúbili lásku, no zväčša ma sklamali. Boh mi ju sľúbil a sľub dodržal. Miluje ma láskou, ktorá nikdy nesklame. A jeho láska, ak jej dovolím, ma môže naplniť láskou hodnou dávania.

McKINLEY, Tamara

Krajina snov /číta Beáta Drotárová/ 1345 min.

austrálske romány

Catriona žije medzi kočovnými divadelníkmi, putujúcimi po drsnom austrálskom vnútrozemí. Dievčatko je obdarené výnimočným hlasom a krásou, a tak upúta pozornosť záhadného Angličana. Napriek všetkým ťažkostiam v živote sa jej podarí vypracovať na jednu z najuznávanejších sopranistiek. Slávi jeden úspech za druhým, ibaže démoni minulosti sú stále s ňou a hrozí, že jej temné tajomstvo vypláva na povrch...

RINA, Lin

Kroniky prachu /číta Katarína Turčanová/ 1316 min.

nemecké romány

Šaty, plesy a hľadanie dokonalého manžela. Tak si Animantina matka predstavuje budúcnosť svojej dcéry. Lenže Animant tento svet ani trochu nezaujíma. Zo všetkého najradšej sa pohybuje vo svete kníh a realitu sa snaží od seba odohnať pomocou ostrých rečí. Jedného dňa zaklope na dvere príležitosť, ktorá jej život prevráti naruby. Ponuke pracovať jeden mesiac v univerzitnej knižnici sa nedá odolať, a tak opúšťa nudné provinčné mestečko a odchádza do Londýna.

SUNDERLAND, Hannah

Takmer úplne normálna /číta Lucia Hrašková/ 768 min.

anglické romány

Všetci okolo Matildy už majú život vyriešený, len ona žije u rodičov. Potom stretne Thea a má pocit, že konečne našla toho pravého. Theo spíše zoznam trinástich úloh, ktoré má splniť, aby prekonala sama seba. Spoločnými silami plnia úlohy jednu za druhou, no osud zamieša karty. Theo sa s ňou rozíde a neprezradí jej prečo. Matilda ďalej plní úlohy zo zoznamu. No zdá sa, že Theo ešte nepovedal posledné slovo. Dozvie sa jeho tajomstvo? Dovolí mu opäť vstúpiť do svojho života?

VELLA, Elias

Výstup na horu manželstva /číta Peter Lejko/ 600 min.

náboženská literatúra / partnerské vzťahy

Kniha zostavená z prepisu prednášok Eliasa Vellu o manželstve konfrontuje čitateľa so súčasnými problémami, ako sú napríklad cudzoložstvo, pornografia, narušenie sexuálnej identity, rozvod, odluka, nulita manželstva a ponúka riešenia tým, ktorí túžia nájsť pokoj, uzdravenie a stálosť vo svojich vzťahoch. Jeho múdrosť a rady pre manželstvá v kríze sú neoceniteľné.

Pre deti a mládež

MATOCHA, Vojtěch

Prašina /číta Igor Šabek/ 540 min.

české romány

Prašina je tajuplné miesto, temný ostrov uprostred svetlami žiariacej Prahy. Nik nepozná dôvod, ale v Prašine nefunguje elektrina. Lampy nesvietia, električky nechodia, mobil nemá signál. A v tejto tajomnej štvrti pátrajú Jirko, En a Tony po dávnom tajomstve, ktoré by mohlo zmeniť svet. Ich dobrodružstvo je naozaj nebezpečné, veď proti nim stojí partia dospelých chlapcov.

MATOCHA, Vojtěch

Prašina 2 : Čierny merkurit /číta Igor Šabek/ 533 min.

české romány

Praha je zaviata snehom, ktorý ukryl akékoľvek stopy jesenného dobrodružstva Jirka a En. Prašina však znova nečakane vtrhne do ich životov ako snehová víchrica. Aká hrozba číha v štvrti Krchleby a kto je tajomný Melichar? Komu ešte môžu kamaráti veriť, ak majú tajomstvá aj sami medzi sebou? Strhujúci príbeh vyvedie z omylu všetkých, čo si mysleli, že na Prašine môže niekedy zavládnuť pokoj.

MATOCHA, Vojtech

Prašina 3 : Biela komnata /číta Igor Šabek/ 516 min.

české romány

Je sparné leto a napätie na hraniciach Prašiny rastie. Podnikateľ Klement Hrouda sa vracia do Prahy, aby sa pomstil. Zatiaľ čo sa v ošarpaných domoch a na prázdnych námestiach schyľuje k poslednému stretu, rozhodne sa En vziať osud ich štvrte do vlastných rúk. Jirko sa vydáva po jej stopách. Podarí sa mu odvážne dievča nájsť, skôr než bude neskoro?

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME A E-BRAILLE

BLAHUTA, Tomáš

Útek na Sibír / 1 zv.

cestopisy

Zdolať Transsibírsku magistrálu je snom mnohých cestovateľov. V knihe sa dočítate, ako vyzerá príprava a čo obnáša. Dostanete presný návod, ako si rovnakú cestu naplánovať pre seba a za čo najnižšiu cenu. Trojica mladých Slovákov opisuje aj zážitky z pobytu a obohatí nás aj o zaujímavosti nielen z histórie, ale aj z geopolitiky. 

 

FEENEYOVÁ, Alice

Niekedy klamem / 5 zv.

americké romány

Amber sa preberie v nemocnici. Nedokáže sa pohnúť. Nemôže rozprávať. Nedarí sa jej otvoriť oči. Počuje ľudí, ktorí sa okolo nej pohybujú, oni však netušia, že ich vníma. Amber si nepamätá, čo sa s ňou stalo, tuší však, že s tým má niečo spoločné jej manžel. Striedavo sledujeme jej paralyzovaný stav na lôžku, dianie z týždňa pred osudnou nehodou a čítame detské denníky spred dvadsiatich rokov.

 

FITZEK, Sebastian

Balík / 4 zv. 

nemecké romány
Emma ako jediná vyviazla živá, no bojí sa, že "Holič" ju bude hľadať, aby dokonal svoj krutý čin. Postihnutá paranojou vidí v každom mužovi páchateľa, hoci tomu v tmavej izbe nevidela do tváre. Bezpečne sa cíti len vo svojom dome. Jedného dňa ju poštár poprosí, aby prevzala balík pre suseda. Hoci tam býva dlhé roky, meno tohto muža nepozná a nikdy ho nevidela. Čo sa už môže stať?

 

KLASSENOVÁ, Julie

Stroskotanec v Cornwalle / 6 zv.

americké romány

Laura Callawayová  žije po smrti rodičov so strýkom v Severnom Cornwalle, kde sa však cíti ako cudzinka. Keď po stroskotaní lode more vyplaví na breh muža, Laura sa ho snaží zachrániť. Počas starostlivosti o cudzinca objaví na mužovom tele nezvyčajné rany. Laura si uvedomí, že muž nie je tým, kým sa zdá byť, no pre Lauru predstavuje jedinú šancu, ako zistiť pravdu o osude svojich rodičov...

 

THELEN, Marko

Tupilak : severský posol smrti : inšpirované skutočnými udalosťami / 6 zv.

slovenské romány

Majiteľ slovenskej IT spoločnosti je podozrivý z vraždy kolegyne. Aby to nebolo jednoduché, vraždilo sa na Islande, kam sa vedenie firmy vybralo na výlet. Ale aký by mal majiteľ firmy motív? Na požiadanie manželky podozrivého sa do pátrania zapojí aj detektív Martinský. Vyšetrovanie ho privedie na naozaj neočakávané miesta a odhalí prepojenia biznisu s organizovaným zločinom.

 

WENZLOVÁ ŠVÁBEKOVÁ, Zdenka, DAN, Julien

Hľadač šťastia / 3 zv.

slovenské romány

Adamovi diagnostikovali vážnu chorobu. Od toho dňa jeho život dostáva inú podobu. Cestou na chalupu stretáva vo vlaku Stelu, ktorá mu nešetrným spôsobom dáva najavo, ako opovrhuje takými ľuďmi, akým je práve on. Čo ak mala pravdu a on o živote bežného človeka nevie vôbec nič? Začne sa túlať svetom a spoznáva osudy neznámych ľudí. Zmení niečo myslenie muža, ktorý sa snaží nájsť v sebe to, čo je v ľuďoch, a on to nemá?

 

WENZLOVÁ ŠVÁBEKOVÁ, Zdenka

Nehľadaj pravdu / 4 zv.

slovenské romány

Viktória je mladé dievča, ktorá má všetko po čom zatúži. V jedno ráno sa všetko zmení. Do ich domu vtrhne policajné komando. Otec skončí vo väzení a matka danú situáciu neunesie. Viktória zostáva sama, bez peňazí, len s babkou. Jedného dňa v meste stretne Mareka, krásneho muža. Viktória sa vrhá do vzťahu, ktorý jej má priniesť život aký žila kedysi. Kde sú hranice ľudskej zloby a túžby po bohatstve?

 

Pre deti a mládež

 

DAHL, Roald

Akčan Tyrok / 1 zv.

anglické príbehy

Pán Hoppy tajne obdivuje pani Silverovú, ale ona má oči len pre svoju  korytnačku Alfiho. Trápi sa však, že Alfie rastie a priberá veľmi pomaly. Niet sa čomu čudovať, korytnačky sa vzhľadom na svoj vek nemajú kam ponáhľať! Pán Hoppy je odhodlaný splniť svojej tajnej láske všetko, čo jej vidí na očiach a posnaží sa  šikovnou fintou celý proces urýchliť. Podarí sa mu potom získať si srdce pani Silverovej?

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

BALLEK, Ladislav

Lesné divadlo /číta Štefan Mráz/ 1140 min.

slovenské romány

COOK, Robin

Infekcia /číta Peter Čižmár/ 1050 min.

trilery (romány)

DOSTOJEVSKIJ, Fiodor Michajlovič

Diablom posadnutí /číta Valéria Fürješová/ 1800 min.

spoločenské romány

FIŠER, Jiří

Základy rodinného života /číta Tibor Frlajz/ 240 min.

manželstvo

CHŇOUPEK, Bohuš

Lámanie pečatí /číta Milan Drotár/1590 min.

spoločenské romány

KELE, František

Na hrane : ako sa stať špičkovým cestovateľom /číta Igor Šabek/ 450 min.

cestopisné romány

KOČIŠ, Jozef

Od Čachtíc po Strečno /číta Igor Šabek/ 480 min.

slovenské hrady

MILANOVIČ, Nikola

Vyzvedač storočia /číta Igor Šabek/ 510 min.

špionáž

OSCO, Mary Raymond

Rodina, ktorá dosiahla Krista : sv. Bernard z Clairvaux a jeho príbuzní /číta Anton Kaščák/ 690 min.

náboženská literatúra

SPARKS, Nicholas

Svadba /číta Peter Lejko/ 570 min.

ľúbostné romány

Slovenčina na dlani /číta Lenka Heimschildová/ 450 min.

stredoškolské učebnice

ŤAŽKÝ, Ladislav

Slzy neplačú /číta Igor Šabek/ 690 min.

slovenské novely

VINAROV, Ivan

Na tajnom fronte /číta Ján Rybárik/ 1290 min.

vojnové romány

WHITNEYOVÁ, Phylis A.

Morská pena /číta Nora Selecká/ 780 min.

psychologické romány

ZÚBEK, Ľudo

Moja Bratislava /číta Štefan Lovás/ 450 min.

literatúra faktu

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 48. týždni roku 2023 z Digitálnej knižnice

Medený vlas, Jozef Kollár   Informácie o knihe Medený vlas
26%
Lovy v Afrike a na Kaukaze, György Gyimesi   Informácie o knihe Lovy v Afrike a na Kaukaze
18%
Dobrodružstvá včielky Maji, Waldemar Bonsels   Informácie o knihe Dobrodružstvá včielky Maji
20%
Drevený zámoček   Informácie o knihe Drevený zámoček
19%
Láska Anny Elliotovej, Jane Austen   Informácie o knihe Láska Anny Elliotovej
17%
Hlasovalo: 219
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím