Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Knižné novinky - január 2023

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

BADURA, Dušan, SOUČEK, Ľubomír

Reportérsky mág Gabo Zelenay /číta Jozef Lapšanský/ 872 min.

biografie

Kniha približuje životnú púť všestranného žurnalistu a publicistu s osobitým a sviežim štýlom písania - Gaba Zelenaya - veličiny v moderátorstve. Názorovo pevného komentátora a ostrého glosátora, navyše aj vášnivého a medzinárodne oceneného fotoreportéra, ktorého celkový tvorivý záber ďaleko presahoval oblasť športu.

BÖRJLINDOVCI, Rolf a Cilla

Mrazivé zlato /číta Igor Šabek/ 888 min.

švédske romány

Počas leta sa v horách Švédska nájde telo muža, ktorého zastrelili pred 20 rokmi. Vyšetrovanie pridelia Olivii Rönningovej sa vydá na miesto činu, no jej helikoptéra havaruje. Rýchlo zistí, že spolu s ňou sú v horách i ľudia, ktorí sa snažia zahladiť stopy po vražde, ktorá nesmie byť odhalená.

CONNELLY, Michael

Hodina duchov /číta Kristián Michal Hnát/ 711 min.

americké romány

V Hollywoode ľudia odpočítavajú posledné sekundy starého roka. Detektívku Renée Ballardovú zavolajú na miesto, kde jedna z guliek zasiahla majiteľa autoservisu. Renée rýchlo zistí, že to nemohol byť projektil zo silvestrovskej streľby, ale že smrť muža súvisí s inou nevyriešenou vraždou.

GREGORY, Philippa

Biela kráľovná /číta Beáta Drotárová/ 1230 min.

anglické romány

Nepríčetného kráľa Henricha vystrieda na anglickom tróne mladý ctižiadostivý York Eduard. Ten sa napriek všetkým pravidlám tajne ožení s krásnou vdovou Alžbetou. Manželstvom z lásky si však Eduard proti sebe poštve najbližších. Jeho brat Juraj a gróf Wawrick sa spoja s bývalou kráľovnou Margarétou, aby z Toweru oslobodili Henricha, odstránili Eduarda a za kráľa korunovali Eduardovho brata Juraja.

HERETIKOVÁ MARSALOVÁ, Andrea, HERETIK, Anton

Narcizmus : zdravý a patologický /číta Jozef Lapšanský/ 420 min.

populárno-náučné publikácie

Je narcizmus fenoménom modernej doby alebo sprevádza človeka počas celej histórie? Môže byť narcizmus zdravý alebo je vždy prejavom patológie? Autori v knihe zoznámia čitateľa s problematikou narcistickej poruchy osobnosti, ako aj s príkladmi z ich psychoterapeutickej praxe.

KUTIŠOVÁ, Simona

Raz sa uvidíme /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 680 min.

slovenské romány

Marika sa od detstva stretávala s posmeškami kvôli svojmu zovňajšku – trpí psoriázou a ekzémami. Počas dospievania si založila tajný notes, v ktorom ukrýva svoje sny. Napriek pribúdajúcim splneným snom jej chýba odvaha čokoľvek zmeniť – mať rada samu seba a prijať sa taká, aká je. A to môže mať katastrofické následky.

MICENKOVÁ, Jana

Krv je len voda /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 1009 min.

slovenská próza

Sledujeme vzťahy a život troch členov rodiny. Matka je skrachovaná herečka, ktorá psychicky terorizuje dobráckeho otca a introvertnú dcéru Kláru. Mesiace bežia, nikto nič nerieši, každý má čo robiť sám so sebou... Tento psychologický román sa zaoberá analýzou rozkladu dysfunkčnej rodiny a snaží sa rozkódovať vznik a podstatu násilného činu.

NEUHASOVÁ, Nele

Snehulienka musí zomrieť /číta Michal Novák/ 1030 min.

nemecké romány

V malej dedine obvinili Tobiasa Sartoriusa z vraždy dvoch dievčat. Mladík bol opitý, na nič si nespomínal. Po desiatich rokoch sa Tobias vracia z väzenia domov. Keď zmizne ďalšie dievča, prípadu sa ujmú nezaujatí detektívi. Spočiatku narazia na stenu mlčania, ale podarí sa im ju nabúrať.

PETTERSSON, Thomas

Nepravdepodobný vrah /číta Jozef Lapšanský/ 870 min.

literatúra faktu

V noci 28. februára 1986 v centre Štokholmu usmrtil neznámy páchateľ strelou zozadu vtedajšieho švédskeho premiéra Olofa Palmeho, keď sa s manželkou vracali z kina. Olof Palme útoku podľahol, zatiaľ čo páchateľ z miesta činu ušiel. Vražda milovaného i nenávideného premiéra trápila Švédsko dlhých 34 rokov.

ŠLOSER, Peter

Spolok Judášov /číta Igor Šabek/ 825 min.

slovenské romány

Existovala na Slovensku policajná chobotnica? Vznesené obvinenia a právoplatné odsúdenia bývalých policajných funkcionárov nasvedčujú, že jej chápadlá k nám siahajú. Autor opäť poukazuje na krivákov z najvyšších poschodí slovenskej polície a zradcov, ktorí sa spreneverili svojmu poslaniu. O život pôjde nielen ministrovi vnútra, horúco bude aj v mafiánskej rodine Šenkovcov. Ako tieto dva prípady súvisia, kto je vrahom a zvíťazí spravodlivosť?

VAŽANOVÁ, Michaela

Posledný ples v Prešporku /číta Igor Šabek/ 778 min.

slovenské romány

Pokojné panstvo v Uhorsku za čias vlády Jozefa II zasiahne náhla tragédia. Majiteľ gróf Samuel príde o manželku a syna. Grófov smútok sa snažia rozptýliť švagriná Lujza a priateľ Jozef Erdődy. Na pozadí jozefínskych reforiem sa do životov hrdinov vkrádajú intrigy a klamstvá, ale aj láska a priateľstvo.

Pre deti a mládež

ADAMEC, Igor

Čipkovaný tato /číta Dobrovoľníci VSE/ 109 min.

slovenské rozprávky

Súčasným hrdinom: poštárke, ítečkárovi, dirigentovi, starostovi, fotografovi či kúzelníkovi sa zakaždým stane veselá a vtipná príhoda, na ktorej sa dobre zabavia nielen deti, ale aj ich rodičia. Rozprávka predsa poteší v každom veku! Prináša tiež nádej, že zázraky existujú.

BÁRTA, Václav

Zvieratká zo ZOO /číta Dobrovoľníci VSE/ 59 min.

české príbehy

Rozprávali ste sa niekedy so zvieratami v zoologickej záhrade? Majú pre vás množstvo neuveriteľných príbehov, ktorými vás rozveselia. Prečítajte si o žirafej výprave do kina, o neposednej kengure, zamilovanom dikobrazovi či o zvláštnom vzťahu ľadového medveďa ku kalendáru.

DESSEN, Sarah

Daj sa zviezť /číta Katarína Turčanová/ 815 min.

americké romány

Auden strávila celú strednú školu s nosom zaboreným v knihách. Rozhodne sa preto stráviť leto v prímorskom mestečku a ochutnať bezstarostné dospievanie. Letná brigáda v butiku ju vtiahne do sveta dievčenských tajomstiev, úprimných priateľstiev a prvých lások. Do jej života vbicykluje tajomný Eli. Kým sa Auden vďaka Eliovi učí, ako si užívať život, Eli sa pokúša zmieriť s vinou, ktorá ho ťaží.

KUBICSKO, Marián

Potvorobijci /číta Matúš Malý/ 546 min.

slovenské príbehy

Lukáš nastúpi do letného military kempu s názvom Tábor prežitia. A skutočne tam o prežitie pôjde! Čakajú ho noví kamaráti, ale aj noví súperi. Zážitky, po akých dávno túžil a dobrodružstvá, o ktorých sa mu nesnívalo. A nové povinnosti.

KUBICSKO, Marián

Potvorobijci #2 /číta: Matúš Malý/ 498 min.

slovenské príbehy

Štvoricu - okuliarnatého tučka, ktorý si všetko zapisuje, blonďavého šibala, obzerajúceho sa za každou sukňou, krátkovlasú slečna a jej priateľa spája kamarátstvo a jedno veľké tajomstvo. Sú potvorobijcami, mladými dobrodruhmi, ktorým sa podarilo dostať sa do minulosti, do doby slovanských vladykov a avarských kúziel.

NÉMETH, Barbora, NÉMETH Filip

Tvojazem : fantastické dobrodružstvá Rikiho a Emy /číta Dobrovoľníci VSE/ 246 min.

slovenské príbehy

Riki je obyčajný chlapec zo sídliska, ktorý má jedno neobyčajné tajomstvo. Tým tajomstvom je Tvojazem. Úžasná krajina, v ktorej nepoznajú elektrinu, zato majú všelijaké zvláštne vynálezy. Okrem toho je domovom Rikiho kamarátky Emy a jej maškrtného opičiaka Tidlinga.

POSPÍŠILOVÁ, Zuzana

Strašidelný dom /číta Dobrovoľníci VSE/ 47 min.

české príbehy

Jedného dňa začujú štyria kamaráti zvláštne zvuky, ktoré vychádzajú zo starého a opusteného domu so zanedbanou záhradou. Sú presvedčení, že v dome straší, lenže netušia, ktoré strašidlo sa tam usídlilo. A tak sa chcú na strašidlo poriadne pripraviť a vydať na prieskum domu.

SEDLÁK, Ivan

Ježko Pichliačik /číta Dobrovoľníci VSE/ 85 min.

slovenské rozprávky

Pichliačik je malý ježko s veľkým srdiečkom. So slniečkom ráno vstáva, zúbky si vyčistí, učeše sa a potom si s batôžkom na chrbte vykračuje voňavým lesom, aby spoznal jeho tajomstvá a nových kamarátov. Večerom sa vracia do útulného domčeka, mamičke porozpráva všetky novinky a šup do postieľky!

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME A E-BRAILLE

COGNETTI, Paolo

Niekedy netreba zdolať vrchol / 1 zv.

cestopisné prózy

Paolo Cognetti, fascinovaný knižkou amerického spisovateľa a cestovateľa Petra Matthiessena Snežný leopard, zorganizoval výpravu po jeho stopách. Prešiel takmer rovnakú trasu ako jeho veľký vzor. Obaja navštívili končiny v severozápadnej časti Nepálu, kde stále prežívajú a ďalej sa zachovávajú zvyšky prastarej tibetskej kultúry.

COGNETTI, Paolo

Vlčie šťastie / 2 zv.

talianske romány

Štyridsiatnikovi Faustovi sa rozpadne dlhoročný vzťah, a tak sa vracia do hôr, ktoré mu prirástli k srdcu už v detstve. Znovu objavuje malé radosti, telesné túžby aj odpustenie. Fausto nevie, či existuje miesto na šťastný život, ale tuší, že je presne tam, kde má byť.

HAWKINS, Paula

Pomalý oheň / 4 zv.

anglické romány

V Londýne nájdu telo zavraždeného mladého muža. Podozrivé sú tri ženy. Suseda Miriam našla mladíka mŕtveho, Lauru videli po boku obete poslednú a Carla bola tetou zavraždeného. Všetky tri ženy v sebe dusia pocit trpkosti za krivdy, ktoré ich postretli v minulosti, a hoci si to neuvedomujú, túžia ich napraviť.

HOWE, Samantha Lee

Neznámy v našej spálni / 5 zv.

anglické romány

Charlotte a Tom majú dokonalé manželstvo. To, čo navonok pôsobí ako šťastný život, je v skutočnosti luxusným väzením. Tom a jeho matka kontrolujú každý jej krok. Nespokojnosť vženie Charlotte do náručia Ewana. Vo chvíli, keď chce opustiť manžela, Ewan bez stopy zmizne. Pátranie po ňom neprináša žiadne výsledky, ale Charlotte postupne odhaľuje oveľa desivejšiu skutočnosť.

HUNTER, Teagan

Láska cez správy / 4 zv.

americké romány

Nesprávne číslo by nemala byť prvá vec, na ktorú človek ráno myslí, a posledná vec, o ktorej uvažuje, keď zaspáva. Keď sa pre nesprávne číslo omylom zoznámim so Zachom, nedržíme sa žiadneho z vyššie spomenutých pravidiel. Píšeme si a flirtujeme, pretože je vtipný, čudný a je pre mňa skvelým rozptýlením. Nehľadám lásku. Zach natrafil na nesprávne číslo. No možno... Možno je ten pravý.

Jeme zdravo a úsporne / 2 zv.

kuchárske recepty

V kuchárke nájdete 85 nápadov zaradených do 4 kapitol – Polievky, Hlavné jedlá, Desiatová pohotovosť a Keď máte chuť na niečo dobré. Zjednodušené postupy a jednoduchá príprava potešia všetkých, ktorí nechcú tráviť príliš veľa času v kuchyni. Nechýba ani zoznam použitých surovín a tipy, ako a kde potraviny skladovať.

KELLY, Ruth

Malé vinárstvo v Provensalsku : román o podmanivých francúzskych viniciach, chrumkavých croissantoch a šanci na nový začiatok / 5 zv.

anglické romány

Avin život sa rúca – manžel neplatí pôžičky, začal si románik s kolegyňou, frustruje ju práca, nevychádza s dcérou. V tom čase jej starý otec v závete zanechal svoju malú vinicu vo Francúzsku. No odísť z manželstva a začať nanovo na mieste, ktoré jej prirástlo k srdcu, keď bola malá, by bolo šialené... Či nie?

MADDEN-MILLS, Ilsa

Drahá Ava / 5 zv.

americké romány

Ave počas večierka niekto nasypal niečo do nápoja a znásilnil ju, ale ona si nič nepamätá. Keď sa po niekoľkých mesiacoch vracia späť do školy, v skrinke nájde list od tajného ctiteľa. Je to niekto z partie futbalových hráčov, ktorá bola aj na osudnom večierku?  A dozvie sa konečne, kto je tak veľmi ublížil?

MRÁZIKOVÁ REPINSKÁ, Mariana

Stretávka / 3 zv.

slovenské romány

Hlavnou hrdinkou je štyridsiatnička Katka, ktorá už roky žije v šťastnom manželstve. Je však jej láska k manželovi natoľko silná, aby odolala pokušeniu začať si s príťažlivým spolužiakom? Ako dokáže ovplyvniť osudy niekoľkých ľudí jediný večer? Príbeh plný lásky, humoru a dobrého jedla dotvárajú osudy priateliek hlavnej postavy.

NOVOSEDLÍKOVÁ, Andrea

Prenasledovaná / 4 zv.

slovenské romány

Liliana sa po rozpade vzťahu rozhodne venovať len práci a svojim záľubám. Jej pokojné dni naruší anonymný psychopat, ktorý jej systematicky narúša súkromie. Nečakane jej do života vstúpi príťažlivý Oliver. Opäť si užíva šťastie, no len do chvíle, kým jej znova nezačne niekto dýchať na krk. Vystrašená žena postupne odkrýva pravdu o svojich priateľoch a zisťuje, že nie je všetko iba biele alebo čierne.

TUIL, Karine

Celkom ľudské / 4zv.

francúzske romány

Farelovci sú úspešní, bohatí a vplyvní. Jean Farel je popredný novinár s úspešnou kariérou v televízii. Jeho manželka Claire je uznávaná feministická autorka a esejistka. Ich syn Alexandre, krásny, nadaný športovec, študuje na elitnej vysokej škole. Rodina ako obrázok. No nádherný domček z kariet sa zrúti, keď mladá žena obviní prominentného syna zo znásilnenia.

Pre deti a mládež

ČENGEL SOLČANSKÁ, Mariana

Zakliata jaskyňa / 2 zv.

slovenské rozprávky

Dve dievčatá Ada a Lena objavili v jaskyni, kde ich otec pracoval, okrem

kryštálov soli i vzácne kamene. Ale každého, kto si dovolí odniesť drahocenné rubíny z útrob podzemia, postihne trest. Lena však zatúžila drahokam mať. V noci sa preto odhodlá vydať sa na cestu, ktorá navždy zmení jej život...

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

BENKOVÁ, Jana, NÁPRSTEK, Maroš

Slovenské hviezdy v NHL /číta Jozef Lapšanský/ 270 min.

hokej

BERGIUS, C. C.

Španielska ruleta /číta Igor Makovický/ 780 min.

historické romány

Dánsko

/číta Jitka Krišková, Igor Šábek/ 60 min.

cestopisy

DRUON, Maurice

Prekliati králi 2. diel : zahrdúsená kráľovná /číta Anton Kaščák/ 420 min.

historické romány

DRUON, Maurice

Prekliati králi 7. diel : keď kráľ prehrá Francúzsko /číta Anton Kaščák/ 570 min.

historické romány

Fínsko

/číta Jitka Krišková, Igor Šabek/ 60 min.

cestopisy

JÍLEK, František

Muž z Vinci /číta Dušan Ružička/ 1200 min.

životopisné romány

LENČO, Ján

Žena medzi kráľmi /číta Ľudmila Swanová/ 1200 min.

slovenské romány

MULÍK, Peter

Katolícka cirkev a Slováci : úsilie Slovákov o samostatnú cirkevnú provinciu /číta Peter Lejko/ 390 min.

náboženstvo

SINOUÉ, Gilbert

Vyvolený otrok /číta Igor Šabek/ 1110 min.

historické romány

SMITHOVÁ, Harriet Lummis

Pollyannino dobrodružstvo na Západe /číta Dagmar Jablonovská/ 450 min.

americká literatúra

UPDIKE, John

Dvojice /číta Štefan Mráz/ 1440 min.

americké romány

URBAN, Jozef

Utrpenie mladého poeta : kapitolky o básničkách /číta Igor Šabek/ 360 min.

poézia

VANDENBERG, Philipp

Kráľ Luxoru /číta Igor Šabek/ 1500 min.

historické romány

ZEMANÍKOVÁ, Zuzana

Ponitrianske povesti a povrávky /číta Jana Dolanská/ 360 min.

povesti

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
21%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
20%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
19%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
17%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 966
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím