Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Knižné novinky - január 2024

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

ALLENDE, Isabel

Dlhý lupeň z mora /číta Igor Šabek/ 787 min.

spoločenské romány

Koncom 30. rokov 20. storočia vypukne v Španielsku občianska vojna. Tehotná mladá vdova Roser a vojenský lekár Victor musia uzavrieť manželstvo, aby spolu mohli utiecť loďou do Čile. Osud im však kladie do cesty jednu prekážku za druhou a obaja postupne zisťujú, že ozajstný domov bol celý čas takmer na dosah ruky.

FELDEKOVÁ, Oľga

Možno si zatancujeme na druhom svete /číta Dora Kulová/ 535 min.

slovenské prózy

Zbierka próz Oľgy Feldekovej je výberom textov, ktoré publikovala v minulosti. Okrem poviedok inšpirovaných detstvom na Orave tu čitateľ nájde spomienku na august 1968, na osemdesiate roky, ale aj na „pražské obdobie“ v deväťdesiatych rokoch. A hoci života prežila aj v komunizme, zachovala si slobodný pohľad na svet.

HENRYOVÁ, Emily

Knihomoli /číta Miriama Fedorková/ 750 min.

americké romány

Úspešná literárna agentka Nora, ktorú prezývajú Žralok, má peniaze, vyzerá ako modelka a nikdy neplače. Keď sa s ňou rozíde frajer, Nora práve mieri na služobný obed s literárnym redaktorom Charliem, prezývaným Mračno. Čo sa však stane, keď sa Žralok a Mračno o dva roky neskôr náhodou stretnú na dovolenke?

JONASSON, Jonas

Prorokyňa a trkvas /číta Igor Šabek/ 794 min.

švédske romány

Amatérska astrofyzička Petra vypočítala zánik sveta na 7. septembra 2011 o 20:21. Toto proroctvo ju nečakane spojí s Johanom a s dôchodkyňou Agnes. Nesúrodá trojica sa v karavane vydáva do Ríma a majú poriadne naponáhlo. Musia toho ešte veľa stihnúť, ale ako to už býva, nič nejde podľa plánu. Dokonca ani koniec sveta.

ONDRIOVÁ, Ivana

Vreckárka z Florencie /číta Igor Šabek/ 838 min.

slovenské romány

Píše sa rok 1844. Vo Florencii úraduje šikovná skupina vreckárov Fazellatiovcov na čele s nájomným žoldnierom Luccom Grazom, ktorej sa úspešne darí okrádať tunajšiu šľachtu. V historickom románe z 19. storočia  tak nahliadneme do životov ľudí, ktorí sú naspodku spoločenského rebríčka a živia sa tým, že okrádajú bohatých.

PEARSE, Sarah

Ostrov /číta Michal Novák/ 738 min.

anglické romány

Keď pred pavilónom jogy v novootvorenom letovisku na ostrove nájdu telo mladej ženy, povolajú detektívku Elin, aby vyšetrila okolnosti úmrtia. Obeť totiž nepatrila medzi hostí. Na ďalší deň zahynie pri potápaní iný hosť a Elin je presvedčená, že nejde o náhodu. Prečo by sa niekto zameral na hostí?

ŠINGOVSKÁ, Lenka

Tajomstvo skalného sokola : povesti, legendy, historické príbehy o slovenských mestách /číta Jozef Lapšanský/ 480 min.

slovenské príbehy

Táto kniha s prerozprávanými povesťami, legendami a historickými príbehmi čitateľa dokáže aj bez cestovania preniesť na krídlach fantázie do 76-tich slovenských miest, ktoré väčšinou poznáme len povrchne. Pomocou symbolov podnecuje rozvíjanie obrazotvornosti a núti premýšľať, či doslova bádať po našich koreňoch a predkoch.

TORO, Guillermo del, HOGAN, Chuck

Nákaza : upírska trilógia /číta Matúš Malý/ 708 min.

americké romány

Na planétu padá súmrak, nočné príšery obsadzujú Zem. New York a postupne aj zvyšok sveta podliehajú nákaze, ktorá mení ľudí na upírov. Žiaľ, len málokto vie, aká je skutočná príčina epidémie, a tak sa zdá, že zlovestný prastarý upír čoskoro ovládne svet. Na čele vzdoru stojí hŕstka odhodlaných. Ak chcú zastaviť pád ľudstva, musia získať vzácnu knihu.

TORO, Guillermo del, HOGAN, Chuck

Večná noc : upírska trilógia /číta Matúš Malý/ 834 min.

americké romány

Od vypuknutia upírskej nákazy prešli dva roky. Svet sa navždy zmenil. Na zemi vládne nukleárna zima, slnečné lúče nepreniknú cez tmavé mračná. Planétu ovládajú nemŕtve monštrá, ľudská populácia je drasticky zredukovaná a tých, čo prežili, chovajú upíri ako dobytok na krv v špeciálnych farmách. Budúcnosť ľudstva leží v rukách vyčerpaných vzbúrencov a Quinlana, napoly upíra, napoly človeka...

VITKOVÁ, Zuzana

Ako chutí tarantula? : 25 rozhovorov o slovenskej vede, o výskume mamutej DNA, drahokamoch, umelej koži či o výbuchoch na Slnku /číta Igor Šabek/ 480 min.

rozhovory

Kniha sa snaží priniesť čo najširší záber výskumných tém a cez niektoré rozhovory predstaviť aj osobné príbehy vedkýň a vedcov, ich pohľad na slovenskú vedu a dôvody, prečo sa rozhodli zostať na Slovensku alebo, naopak, odísť do zahraničia.

Pre deti a mládež

BURIČ, Marián „Dyno“

Dievčatko Brell /čítajú dobrovoľníci VSE/ 279 min.

slovenské príbehy

Keď sa v krajine strhne nepokoj, kráľovná lesa požiada o pomoc dievčatko Brell. Nepatrí síce k pôvodným lesným obyvateľom, no podľa Vševediaceho stromu jedine Brell môže ich nádhernú krajinu zachrániť. A tak sa spoločne so svojím verným kamarátom vtáčikom vydáva na dobrodružnú cestu.

JOBUS, Branislav

Ultra nechutné komando : komisár Mrodge zasahuje /číta Matúš Malý/ 120 min.

slovenské príbehy

Komisár Mrodge a jeho neobyčajný tím sú späť. Mrodgeho fitpobyt v Antarktíde preruší prípad miznúceho piesku na gréckom ostrove Kerkyra. Čo sa to tam deje? Prasa Armando a jeho Ultra nechutné komando musia za každú cenu utajiť svoje nekalé plány. Ale na Mrodgeho sú prikrátki...

KAURINOVÁ, Marianne

Náš malý raj /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 300 min.

nórske prózy

Náš malý raj je dobrodružným príbehom dvoch detí zo sociálne slabšieho prostredia. Aby unikli zo smutného a nie vždy fungujúceho sveta dospelých, vďaka fantázii si vybudujú malé prázdninové letovisko, kde spolu trávia čas. Ale ich klamstvo odhalia kamarátky. Ako na to zareagujú?

KRIŠTOF, Tomáš

Bláznivé dobrodružstvá holuba Ernesta /číta Katarína Turčanová/ 120 min.

slovenské príbehy

Holub Ernest vraví, že keď si vajíčkom, máš veľmi veľa času na premýšľanie, a počas neho si môžeš vymyslieť, čím budeš, keď sa vyliahneš. Ernest chce byť mamutom, lebo je silný, divoký a všetci ho obdivujú. Kým Ernest zistí, kto naozaj je a odkiaľ pochádza, zažije kopec dobrodružstiev a precestuje kusisko Slovenska.

NESBØ, Jo

Zachráni Doktor Proktor Vianoce? /číta Jozef Kramár/ 342 min.

nórske príbehy

Je päť dní pred Štedrým dňom a celý svet sa už teší na Vianoce. Stalo sa však niečo strašné! Nórsky kráľ predal Vianoce pánovi Tranemu a ten vyhlásil, že ich smú sláviť iba rodiny, ktoré minú na darčeky najmenej desaťtisíc! Doktor Proktor, Bule a Lisa nájdu vianočného škriatka a pokúsia sa Vianoce zachrániť pre všetkých.

Za siedmimi horami

/čítajú dobrovoľníci VSE/ 65 min.

rozprávky

V tejto nádhernej knihe nájdu deti nestarnúce rozprávky z celého sveta. V rozprávkach víťazí múdrosť, spravodlivosť a láskavosť nad pýchou a márnivosťou a deti samotný príbeh nielen zaujme, ale súčasne v nich nenásilnou formou upevňuje dôležité morálne vlastnosti.

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME A E-BRAILLE

AFSHAROVÁ, Tessa

Skrytý princ / 5 zv.

americké romány

Keren, nadaná židovská pisárka, ktorá pracuje pre veľkého Daniela, si spolu s jeho synmi a ich priateľom Jeredom osvojuje cudzie jazyky aj umenie šermu. Po tragickej nehode sa ocitá ďaleko od domova, kde je poverená úlohou: z pastierika vychovať šľachtica. Keď sa dozvie pravdu o chlapcovom pôvode, pochopí, že ho musí ochrániť pred krvilačným kráľom.

BACKMAN, Fredrik

Obhliadka bytu / 5 zv.

švédske romány

Pri obhliadke bytu sa nešikovný lupič zamkne s realitnou maklérkou a ďalšími ľuďmi v byte. Lupič sa nakoniec vzdá a rukojemníkov prepustí, ale keď do bytu vtrhnú policajti, nájdu ho prázdny. Ako sa lupičovi podarilo uniknúť? Prečo sú všetci rukojemníci uštipační, nevrlí a zlostní? Čo sa to vlastne deje s ľuďmi?

BRIGHT, Verity

Taká veľmi anglická vražda / 4 zv.

anglické romány

Eleanor sa po smrti lorda Henleyho stala dedičkou panského sídla Henley Hall. Počas prechádzky zbadá, ako niekto zastrelí muža. No kým sa dostane na miesto činu, vrah je preč a mŕtve telo tiež. Keďže obeť chýba, policajti sú presvedčení, že zbytočne robí problémy. Keď však zlyhajú brzdy na jej aute, jedna vec je istá – niekto si zobral lady Eleanor na mušku...

COOK, Robin

Vírus / 6zv.

americké romány

Emma a jej malá dcéra sa počas dovolenky nakazili konskou encefalitídou – smrteľnou vírusovou chorobou. Poisťovňa však odmieta uhradiť poplatky za ich liečbu, preto sa jej manžel Brian rozhodne odhaliť temnú stránku tohto skorumpovaného zdravotníckeho priemyslu a ľudí, ktorí ho riadia.

KELEOVÁ-VASILKOVÁ, Táňa

Mama / 3zv.

slovenské romány

Helga všetko robí s plným nasadením. Je dobrou manželkou, mamou aj starou mamou. Rodine vytvorila bezpečný prístav, naplnený láskou a pochopením. A hoci syn i dcéra sú už dávno dospelí, majú svoju rodinu a svoje deti, nič sa na tom nezmenilo. Vždy je ochotná pomôcť, vypočuť si, poradiť. Nečakala odmenu, no nerátala ani s chladom a kritikou. Ako si s tým poradí?

Pre deti a mládež

LOBE, Arnold

Lúčny koník na cestách / 1 zv.

americké príbehy

Dlhonohý hlavný hrdina, lúčny koník sa na cestách životom stretáva s chrobákovými fanatikmi, hysterickým červom, narcistickým komárom, poriadkumilovnou muchou domácou, či motýľmi. Témy príbehov sú aktuálne aj v dnešnom svete.

Mickeyho 5-minútové príbehy / 1 zv.

americké rozprávky

Užite si veľa zábavy s veselými príhodami obľúbených animovaných hrdinov. V desiatich úžasných príbehoch sa na vás tešia Mickey s Minnie a ich kamaráti Donald, Daisy, Goofy a Pluto.

TALLOVÁ, Patrícia

Valentínka a splnený sen / 1zv.

slovenské príbehy

Valentínka je dievčatko, ktoré sa túži stať cestovateľkou. Keďže na to je ešte primalá, prisní sa jej sen, v ktorom precestuje Slovensko. Na svojej ceste plnej zaujímavých a krásnych miest stretne nových kamarátov a všade sa naučí niečo nové: pravidlá cestnej premávky, triediť odpad alebo pomôcť starému či nevidiacemu človeku.

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

AJTMATOV, Čingiz

Matkino pole /prevzaté/ 90 min.

rozhlasové hry

BEĽAJEV, Alexander

Posledný človek z Atlantídy /číta Anton Kaščák/ 240 min.

romány sci-fi

DÔNČOVÁ, Zlata

Čákova Katarína /číta Beáta Znaková/ 360 min.

slovenské romány

GILBERT, Michael

Hlboké korene smrti /číta Igor Makovický/ 480 min.

detektívne romány

HRUŠOVSKÝ, Ján

Pompiliova madona a iné prózy /číta Vlado Bazovský/ 630 min.

slovenské romány

HYKISCH, Anton

Majster MS 1. diel /číta Ľuboš Záhon/ 720 min.

historické romány

JONÁŠ, Ján

Do nízkej hory hromy nebijú /číta Štefan Mráz/ 330 min.

slovenské romány

KRASINSKI, Janusz

Raňajky u Desdemony /prevzaté/ 90 min.

rozhlasové hry

ONDREJOV, Ľudo

Príhody v divočine /číta Igor Makovický/ 270 min.

dobrodružné romány

QUEEN, Ellery

Záhada chirurgovej topánky /číta Eva Curylová/ 540 min.

detektívne romány

SIMENON, Georges

Priateľka pani Maigretovej /číta Hana Makovická/ 270 min.

detektívne romány

STÝBLOVÁ, Valja

Skalpel, prosím /číta Igor Šabek/ 660 min.

romány z lekárskeho prostredia

ŠAJGAL, Jozef

Strminy /prevzaté/ 90 min.

rozhlasové hry

TROYAT, Henri

Anna Prédaillová /číta Alžbeta Šebová/ 420 min.

spoločenské romány

TUBLIN, Valentin

Odpoveď nečakám /číta Igor Šabek/ 390 min.

spoločenské romány

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
21%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
20%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
19%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
17%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 966
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím