Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Knižné novinky - júl 2023

BENICZKY, Vojtech

Hrobové ticho /číta Igor Šabek/ 930 min.

slovenské romány

Paula Santorisová preruší kontakt s bývalým kolegom z kriminálky a chce sa naplno venovať žurnalistike a písaniu článkov. Lenže prosby o pomoc pri hľadaní strateného výherného žrebu ju privedú späť nielen k policajtovi, ktorý práve vyšetruje sériu vrážd, ale aj k samotnému vrahovi. A tak sa znovu ocitne vo veľkom nebezpečenstve. V najväčšom vo svojom doterajšom živote...

DÁN, Dominik

Dáma kontra strelec /prevzaté/ 809 min.

slovenské romány

Len čo sa po troch rokoch podarilo detektívom chytiť vraha sedemnásťročnej prostitútky Ruženky, už majú vyšetrovatelia nový prípad. Obeťou je bývalá športovkyňa a zároveň modelka pôsobiaca na vychýrených mólach Paríža. Lenže ako zistiť, kto je záhadný strelec, ktorý jej usiluje o život?

HAJDUKOVÁ, Michaela Ella

Germánka /číta Beáta Drotárová/ 989 min.

slovenské romány

Deliu Divine nájdu v hotelovej izbe v bezvedomí. Pokúsila sa o samovraždu. Na prvý pohľad bola šťastná, no pozlátko padá, keď sa ocitne na psychiatrickom oddelení. Začne si spomínať na minulosť. Nemá však tušenie, že návrat bude bolestivý. Cesta vedie do Nemecka do obdobia druhej svetovej vojny za brány koncentračného tábora. Znesie zistenie, že je rebelskou dcérou veliteľa koncentračného tábora?

HAJKO, Rastislav F.

Končiť, pozor! alebo Cesta do hlbín vojakovej duše... /číta Michal Novák/ 572 min.

slovenské príbehy

Do roku 2005 bola na Slovensku povinná základná vojenská služba. Kniha je autobiografickým spomínaním jedného mladého muža na vojenčinu v rokoch 1993 - 1994. Spomienky na jeden rok života, v jedných kasárňach, v jednom meste. Služba vlasti mala svoje „čaro“. So všetkým, čo k nej patrilo - zelené uniformy, neschopní dôstojníci, absurdné príkazy, vojenský humor, či priateľstvá na celý život.

KEPLER, Lars

Pavúk /číta Peter Lejko/ 1080 min.

švédske romány

Pred troma rokmi dostala Saga Bauerová nečakanú pohľadnicu. Neznámy odosielateľ sa v nej vyhrážal zbraňou s deviatimi bielymi nábojmi, pričom jeden z nich je určený pre inšpektora Joona Linnu. Zachrániť ho môže jedine Saga. Čas však pokojne plynie ďalej a z pôvodnej hrozby sa stane len bezvýznamná provokácia, ktorej Joona Linna neprikladá veľký význam. Až doteraz.

KING, Stephen

Ak tečie krv /číta Michal Novák/ 1105 min.

americké romány

Holly Gibneyová z detektívnej agentúry Stratení nájdení uvidí v televízii zábery z výbuchu bomby na strednej škole Alberta Macreadyho. Len čo si však znova naladí nočné správy, uvedomí si, že s reportérom, ktorý bol na mieste činu ako prvý, nie je niečo v poriadku...

KUGLEROVÁ, Zuzana

Rimanka a kvádsky kráľ : najstarší historický príbeh lásky Slovenska, zapísaný v štvrtom storočí v spisoch rímskeho historika Ammiana Marcellina /číta Igor Šabek/ 473 min.

slovenský román

Mladá kvádska veštica Quatalda sa vyberie hľadať svojho uneseného brata Araharia. Jej veštecké schopnosti sú však podmienené panenskou čistotou – musí zostať navždy nedotknutá mužom. Quatalda Araharia nájde, zistí, že je zasnúbený s cisárovou dcérou Helenou, avšak sama sa zamiluje do najlepšieho priateľa jej brata Juliana. Podľahne Quatalda vábeniu lásky? Stratí svoje veštecké schopnosti?

KUGLEROVÁ, Zuzana

Riman a kvádska princezná : druhý diel série Légia prima Equestris /číta Igor Šabek/ 490 min.

slovenské romány

V knihe pokračuje príbeh kvádskej princeznej Quataldy, ktorá sa rozhodla Rimanom pomstiť za smrť svojho zavraždeného brata Araharia. K tragickej udalosti došlo počas svadobnej hostiny, na ktorej si mal Arahario zobrať za ženu dcéru rímskeho cisára Konštantína Veľkého. Pomsta Quataldy je zničujúca. Má to však jeden háčik. Jej srdce ešte stále patrí Juliánovi, generálovi rímskych légií.

LORINC, Andrej

Kurucký kráľ /číta Miriama Fedorková/ 513 min.

slovenské romány

Na konci 17. storočia sa Kráľovské Uhorsko zmietalo v protihabsburgskom povstaní. Na čelo povstalcov – kurucov - bol zvolený Imrich Tököli. Kurucké vojsko podporované tureckými oddielmi obsadilo veľkú časť Uhorska, a Imrich Tököli bol vyhlásený za „Uhorského kráľa“, prijal titul „Knieža časti Uhorska“. Aj v osobnom živote sa mu darilo, oženil sa s Helenou Zrínskou, vdovou po Františkovi I. Rákocim.

MAGNASON, Andri Snaer

O čase a vode /číta Igor Šabek/ 540 min

ochrana životného prostredia

Autor sa v knihe vydáva na cestu klimatickou vedou vyzbrojený staroislandskými mýtmi a legendami, príbehmi svojich milovaných predkov i rozhovormi s Dalajlámom. Z toho všetkého sa postupne vynára obraz krásneho sveta, ktorý nám mizne pred očami ako ľadovec. Je to svet, v ktorom budú žiť naše deti a my ho musíme zachrániť. Prežili sme už veľa koncov sveta. Verme, že prežijeme aj tento!

MARKOŠ, Ján

Sila rozumu v bláznivej dobe : manuál kritického myslenia /číta Jozef Lapšanský/ 902 min.

kritické myslenie

Sila rozumu v bláznivej dobe  ponúka odpovede na množstvo otázok týkajúcich sa kritického myslenia, ale aj hutný súhrn nápadov a stratégií, ako ho využívať v každodennom živote. Vďaka množstvu ukážok, statusov a príkladov zo súčasnej slovenskej spoločnosti môže byť praktickou pomôckou pri jeho výučbe.

OKEOVÁ, Janette

Keď znova vzklíči nádej /číta Kristína Kotarbová/ 434 min.

kanadské romány

Elizabeth a Wynn musia opustiť priateľov v Bobrej Rieke a prevziať ešte menej rozvinutú základňu v odľahlej indiánskej osade. Elizabeth sa opäť ocitá v izolácii, miestne Indiánky sa s ňou boja čo len prehovoriť. Nová dedina prinesie Delaneyovcom  ešte väčšiu skúšku viery, odvahy a oddanosti.

ŠLOSER, Peter

Hlava ako dôkaz /prevzaté/ 796 min.

slovenské romány

Pokoj v kúpeľnom meste naruší nebezpečný zločinec. Objektom jeho záujmu sú ženy a najmä obsah ich kabeliek. Náhodný svedok objaví v kroví nahé telo obete a rieka Váh vyplaví novú mŕtvolu. Pred elitnými policajtmi z Policajnej kriminálnej agentúry sa vynorí niekoľko otázok. Kto je piešťanský fantóm? Komu patrí telo vylovené z rieky?

TOWLES, Amor

Lincolnova diaľnica /číta Kristián Michal Hnát/ 1163 min.

americké romány

Emmett po odpykaní trestu za neúmyselné zabitie na pracovnej farme sa vracia domov, aby vyzdvihol svojho brata Billyho. Mama ich opustila, otec zomrel a rodinnú farmu zabavila banka. Chce začať nový život v Kalifornii no zistí, že spolu s ním sa priviezli aj čierni pasažieri, ktorí ušli z pracovnej farmy. Tí však majú vlastné plány. Štyria mládenci sa spoločne vydávajú na cestu, no opačným smerom, ako Emmett plánoval – do New Yorku.

WHITTAKER, Harry, RILEYOVÁ, Lucinda

Atlas 8. diel : príbeh tatka Slaného /číta Beáta Drotárová/ 1638 min.

írske romány

Dej sa začína smrťou záhadného miliardára tatka Slaného, ktorý si adoptoval šesť dievčat z rôznych kútov sveta. Každej z nich zanechal kľúč, ktorý ju mal priviesť k jej pôvodnej rodine. Stratenú siedmu sestru, ktorú najdlhšie hľadali, tatko Slaný poveril, aby im poskytla chýbajúci kľúč k jeho záhadnej minulosti. Posledný diel knižnej série prináša rozuzlenie všetkých záhad a posolstvo o sile dobra, nádeje a lásky.

Pre deti a mládež

BALÁŽOVÁ, Soňa

Klementína /prevzaté/ 87 min.

slovenské príbehy

Nie sú najobyčajnejšie veci niekedy tie najlepšie? My si myslíme, že sú! Začítajte sa do príbehu Klementíny a jej neviditeľného kamaráta Vendelína. Hm, je on ale naozaj neviditeľný? A čo ten kôň vo fľaši? A ryby na plavárni, o tých ste už počuli? A moment, kam vlastne zvážajú všetko to lístie, čo padá na jeseň zo stromov?

BLAŽKOVÁ, Jaroslava

Ohňostroj pre deduška /prevzaté/ 133 min.

slovenské rozprávky

Originálny a láskyplný príbeh vnuka Andreja, ktorý spolu s kamarátom Rudom chystajú dar pre deduška k päťdesiatinám: neobyčajný dar! Čakajú ich prekážky zo strany žalobaby a klamárky Mirabely, ale aj dobrodružstvá a tajnosti! Lebo tak to už v živote chodí. Hlavná vec, že darčeky napokon boli, a naozaj neobyčajné. Veď ktorýže deduško dostal na narodeniny pravú hviezdu?

HLAVATÁ, Dana

Mojej sestre šibe /číta Slávka Sedlačková/ 350 min.

slovenské romány

Dvanásťročnú Vandu nenazve jej deväťročný brat Kubo inak ako vzducholoď. Tí dvaja sa neustále doberajú, robia si napriek, no keď príde na lámanie chleba, dýchali by jeden za druhého. Vtipné situácie zažívajú súrodenci v škole, na ihrisku, medzi kamarátmi, so starými rodičmi z otcovej i maminej strany. A tak nečudo, že v rodine Vandy a Kubka to len tak iskrí.

ROWLINGOVÁ, J. K.

Vianočné prasiatko /číta Slávka Sedlačková/ 415 min.

anglické rozprávky

Jackova obľúbená hračka je prasiatko Mapi. Mapi bol vždy pri ňom, v dobrom i v zlom, až kým sa jeden Štedrý večer Mapi stratil. Lenže Štedrý večer je noc zázrakov a stratených vecí, noc, keď všetko môže ožiť – dokonca aj hračky. A tak sa Jack a Vianočné prasiatko, otravná náhrada za Mapiho, vydajú na úchvatnú cestu po čarovnej Krajine stratených.

SALMELA, Alexandra

Fantazmagorický kamarát /prevzaté/ 166 min.

fínske rozprávky

Prekonať strach, to je naozajstná výzva. Prejsť cez strašidelný park, kde sa pohybuje hrôzostrašný Drsniak, to sa snáď bez priateľov ani nedá zvládnuť. Tento príbeh veľmi pekným a zábavným spôsobom ukáže, že naším strachom sa vždy dá čeliť a že keď nás niečo trápi a sami si nevieme rady, treba sa s tým niekomu zveriť.

STAVIARSKA, Marka

Akos Avoláš : dobrodružná cesta malého citrónového dinosauríka /prevzaté/ 159 min.

slovenské príbehy

Malý dinosaurík si pamätá len to, ako mu mama vraví: „Do tej jaskyne nesmieš nikdy vkročiť!“ Tak tam, samozrejme, vkročil. Zrazu sa ocitá medzi ľuďmi. O šesťdesiatpäť miliónov rokov neskôr. A práve vtedy sa začína jeho dobrodružná cesta naprieč krajinami s novými kamarátmi. Aby našli spôsob, ako dostať dinosauríka naspäť domov, sú odhodlaní prejsť aj celý svet.

ŠKORUPOVÁ, Katarína

Anča z pomaranča /číta Prevzaté/ 319 min.

slovenské príbehy

Na ranči zvanom Pomaranč sa dejú čudné veci. Všetci susedia dostanú príkaz od starostu, aby mu predali svoje záhrady. Inak im budú zhabané z úradnej moci. Chystá sa tu niečo veľmi podozrivé a Anči sa to veru vôbec nepáči. Tuší, kto za tým všetkým stojí, no kto by už veril Anči z Pomaranča?

ŠTELBASKÁ, Zuzana

Nech už mám desať! /číta Slávka Sedlačková/ 310 min.

slovenské príbehy

Tretiačka Kiky, na svoje deviate narodeniny dostala od rodičov denník. Čo si tam má akože písať?! Aká somarina! Všetko sa však zmení, keď Kike do života vstúpi tajomná spolužiačka a najväčší pes. A denník je zrazu plný dobrodružstiev a prekvapení.

VANČÍKOVÁ, Ľuba

Matej veľký kráľ /prevzaté / 59 min.

rozprávky pre deti

Rozprávka o sedliackom synovi Matejovi a kráľovskej dcére Uliane, ktorých lásku nepremohla ani nenávisť bratov, ani zloba kráľa, ba ani nepriazeň osudu. Nádherný príbeh o tom, že nenávisť láskou, nevďak vďačnosťou a zlobu dobrotou sa vždy oplatí splácať.

VANČÍKOVÁ, Ľuba

Traja nezbedníci z neba ; Dúhový anjelik ; Strieborný anjelik ; Zlatý anjelik /prevzaté/ 53 min.

rozprávky pre deti

Kde bolo, tam bolo, všade bolo - bolo nebo. A v ňom neposední farební anjelici. Jeden dúhový, druhý strieborný a tretí zlatý. Boli zvedaví, veselí a aj šikovní, no na rozdiel od detí mali krídelká a čarovné schopnosti. Ich úlohou bolo pomáhať Mikulášovi a Svätému Petrovi pripraviť deťom na Zemi krásne Vianoce.

VARGA, Michal, PÄTOPRSTÝ, Peter

Kapitán cez palubu /prevzaté/ 69 min.

rozprávky pre deti

Príbeh zvieratiek odohrávajúci sa jednak v stodole a jednak v rámci strhujúcej plavby na lodi Animalix s množstvom dramatických a humorných situácií. Dej je obohatený piesňami jednotlivých zvieracích postáv. Texty piesní sú veselé, motivačné, poučné, charakterizujúce, niektoré na zamyslenie.

WALLIAMS, David

Babka gaunerka /prevzaté/ 239 min.

anglické romány

Ben neznáša piatkové večery u svojej babky. Je to tá najnudnejšia babka na svete. Nezaujíma ju nič iné len scrabble a kapustová polievka. Ben však o svojej babke ani zďaleka nevie všetko. Dokáže si babička gaunerka splniť svoj celoživotný sen?

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME A E-BRAILLE

CONNELLY, Michael

Púštna hviezda / 5 zv.

americké romány

Harry Bosch sa na sklonku kariéry vracia k svojmu nedoriešenému prípadu, ktorý ho stále máta. Chce nájsť a potrestať vraha, ktorý pre peniaze vyvraždil rodinu s dvoma deťmi. No aby to dosiahol, musí sa pokúsiť zachrániť čerstvo obnovené oddelenie neuzavretých prípadov. Musí byť húževnatý ako „púštna hviezda", kvet, ktorý rastie na púšti a nezabije ho ani sucho, ani horúčavy, ani nočný mráz.

FIELDINGOVÁ, Joy

Slepá ulička / 5 zv.

kanadské romány

V nenápadnej uličke v Palm Beach Gardens na Floride sú rovnaké jednoposchodové domy v pastelových farbách, výstavné trávniky a cestičky lemované kvetmi. Dokonalá idylka pre päť rodín, ktoré tu vedú navonok obyčajné životy. No istej júlovej noci zaznejú dva výstrely. Kto potiahol spúšť a prečo?

CHRISTIE, Agatha

Schôdzka so smrťou / 3 zv.

anglické romány

Počas dovolenky v Jeruzaleme sa mladá lekárka Sarah zoznámi s rodinou, ktorú ovláda despotická nevlastná matka. Rodiace sa sympatie medzi Sarah a Raymondom Boyntonom sú odsúdené na zánik, keďže matka bráni deťom v akomkoľvek kontakte s inými ľuďmi. Keď raz večer nájdu pani Boyntonovú mŕtvu, polícia k vyšetrovaniu prizve Hercula Poirota, ktorý je tam práve na dovolenke. Podarí sa mu vypátrať vraha medzi toľkými podozrivými?

KELEOVÁ-VASILKOVÁ, Táňa

Olívia a on / 2 zv.

slovenské romány

Olívia má srdce plné lásky. Do jej života vhupol Oliver. Ale v živote je máločo jednoduché. Strata a bolesť si k nám zakaždým nájdu cestu. Neobídu ani Olíviu. Ako si s tým všetkým poradí? Našťastie život nielen berie, ale aj dáva, a tak Olívia stretáva na svojej ceste nových ľudí, ktorí liečia jej ubolenú dušu.

NEUBAUER, Erica Ruth

Vražda v Mena House / 4 zv.

americké romány

Mladá vdova Jane Wunderlyová sa vyberie na dovolenku do Egypta. Aj keď o dvorenie mužov nestojí, spoločnosti príťažlivého pána Redversa sa nevyhne. V hoteli však niekto zabije očarujúcu Annu Staintonovu a Jane sa rozhodne na vlastnú päsť vypátrať, kto by mohol mať motív. Môže sa spoľahnúť na záhadného pána Redversa, ktorý má akosi priveľa tajomstiev? A počet obetí v hoteli stúpa ...

REGANOVÁ, Lisa

Miznúce dievčatá / 5 zv.

americké romány

Jedného dňa zmizne sedemnásťročná Isabelle Colemanová a nečakane sa v meste zjaví iné unesené dievča, ktoré po roku väznenia vôbec nereaguje na svet okolo seba. Detektívka Josie Quinnová rozhodne po zmiznutej Isabelle pátrať na vlastnú päsť. Postupne zisťuje, že zmiznutých dievčat je viac, lenže nikto jej neverí. Podarí sa jej napriek tomu chytiť šialenca, ktorý ich unáša?

TURŇOVÁ, Andrea

Ten z mesta / 4 zv.

slovenské romány

V knihe je opísaný krásny romantický príbeh, ale aj smutný a tak trochu zamotaný život hlavnej hrdinky. Príbeh plný neočakávaných zvratov drží čitateľa v napätí. Smútok, strach i neistota sa miešajú s humorom a vtipom.

Pre deti a mládež

HLUŠÍKOVÁ, Marta

Kam zmizol môj brat? / 1 zv.

slovenské romány

Vo voľnom pokračovaní knižky Modré srdce s kečupovým fľakom má hlavné slovo Tomáš, mladší Laurin brat. Je akčný a vynaliezavý, jeho citlivé srdiečko neznesie pocit, že niekde žijú osamelí starkí. Urobí všetko preto, aby ľudia mali k sebe blízko.

VARÁČKOVÁ, Miroslava

Drž ma, keď padám / 3 zv.

slovenské romány

Kaťa, Zuzka a Ondro majú už iba otca - gamblera a klamára. Ondro sa s Kaťou snažia, aby malej Zuzke zabezpečili aspoň nutný základ na prežitie a pred učiteľmi a sociálkou zahmlievajú, čo sa doma deje. Tento román je kruto realistickou výpoveďou o životoch tínedžerov a ich súrodencoch. Výpoveďou o dobe, v ktorej žijeme, no zakrývame si pred ňou oči.

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

BAINBRIDGEOVÁ, Beryl

Krajčírka /číta Beáta Znaková/ 330 min.

anglické romány

BAINBRIDGEOVÁ, Beryl

Podnikový výlet /číta Beáta Znaková/ 390 min.

anglické romány

BELS, Alberts

Klietka /číta Dušan Szabó/ 330 min.

detektívne romány

CELLINI, Benvenuto

Kamenná serenáda : vlastný životopis /číta Anton Kaščák/ 1050 min.

životopisné romány

HANZELKA, Jiří, ZIKMUND, Miroslav

Za lovci lebek /prevzaté/ 810 min.

cestopisné romány

KRNO, Miloš

Za závejmi záveje /číta Dušan Szabó/ 360 min.

spoločenské romány

PALMER, Michael

Doktor chodí ticho /číta Vilo Rozboril/ 1080 min.

romány z lekárskeho prostredia

PARKER, Robert B.

Zachráňte dieťa /číta Ľuboš Záhon/ 360 min.

detektívne romány

ROYOVÁ, Kristína

Výber zo spisov II /číta Nora Selecká/ 720 min.

náboženská literatúra

ROYOVÁ, Kristína

Výber zo spisov III /číta Nora Selecká/ 870 min.

náboženská literatúra

SIESICKA, Krystyna

Tiene minulosti /číta Oľga Turoková/ 360 min.

ľúbostné romány

SLOBODA, Rudolf

Dni radosti /číta Dušan Szabó/ 330 min.

poviedky

Úlomky zo života

/prevzaté/ 1140 min.

náboženská literatúra

WETERING, Janwillem van de

Mŕtvy z hrádze /číta Dušan Ružička/ 420 min.

detektívne romány

ZÚBEK, Ľudo

Doktor Jesenius /číta Igor Šabek/ 1440 min.

životopisné romány

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
20%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
21%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
19%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
16%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
24%
Hlasovalo: 334
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím