Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Knižné novinky - jún 2021

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

BANÁŠ, Jozef

Nádherná smrť v Altaji /číta Igor Šabek/ 900 min.

slovenské romány

Úspešný podnikateľ Martin Vodnár dosiahol všetko, o čom sníval. Napriek tomu nie je šťastný. Rodina sa mu rozpadá, nenašiel cestu ani k manželke a svojim deťom, stráca zmysel života. Po oslave narodenín v New Yorku stretne altajského šamana Četa Čelpana a rozhodne sa letieť  do ďalekého Altaja. Altaj je tým pravým miestom na „sokratovské“ debaty o smrti, pýchy, ega, žiadostivosti a najmä strachu.

CARTER, Chris

Sochár smrti /číta Dušan Kubaň/ 956 min.

americké romány

Bývalého prokurátora štátu Kalifornia niekto zabije a rozštvrtí v jeho vlastnom dome. Detektíva Roberta Huntera z losangeleského oddelenia lúpeží a vrážd však oveľa väčšmi šokuje vizitka, ktorú vrah zanechal na mieste činu - bizarná krvavá socha vytvorená z častí tela obete. Hunterovi je od začiatku jasné, že vrahov výtvor má nejaký skrytý význam, ale čím intenzívnejšie sa ho snaží nájsť a pochopiť, tým viac mu uniká.

DAHL, Alex

Nevinná hra /číta Dora Kulová/ 650 min.

nórske romány

Fredrik a Elisa Blixovci žijú pokojný, život. To sa však zmení, keď ich sedemročná dcéra Lucia, po noci strávenej u spolužiačky, zmizne. Vyšetrovanie ukáže, že únos dievčatka bol naplánovaný. V mysliach rodičov sa vynára množstvo otázok: Prečo si únoscovia vybrali práve ich dieťa? Fredrik s Elisou postupne zisťujú, že dávno pochované tajomstvá z ich minulosti budú musieť opäť uzrieť svetlo sveta...

FEYNMAN, Richard P.

Vy asi žartujete! /číta Igor Šabek/ 862 min.

memoáre

Laureát Nobelovej ceny za fyziku Richard P. Feynman v kultovej autobiografii Vy asi žartujete! búra mýty o nudných vedcoch. Slávneho popularizátora vedy odjakživa poháňala zvedavosť a objavovanie. Nedal si ujsť jedinú príležitosť nahovoriť kolegov na bláznivé pokusy a pobaviť ich. Jeho vtipné príhody a anekdoty roky zbieral jeho kolega. Vo všetkých historkách sa snúbi brilantná myseľ, zvedavosť a nehorázna drzosť. Práve preto sa mnohé z nich stali legendárnymi ešte skôr, ako vyšli knižne.

JONASSON, Jonas

Pomsta je sladká, a. s. /číta Michal Novák/ 795 min.

švédske romány

Prieky, zvady a schválnosti sa v rovnakej podobe vyskytujú na celom svete. A presne to sa dá speňažiť! Dôkazom toho je podnikateľský nápad - vznik akciovej spoločnosti Pomsta je sladká. Po prvej vlne reklamnej kampane prišli riaditeľovi firmy Hugovi desiatky objednávok. Jedného dňa však Huga navštívila svojrázna dvojica klientov a jeho život sa od základu zmenil.

LINDQVIST, Sven

Si mŕtvy : história bombardovania /číta Gabriel Lukáč/ 735 min.

švédske romány

Kniha Si mŕtvy - História bombardovania, to je 400 fragmentov, 400 malých výbuchov, ktoré spoločne utvárajú plastickú predstavu o dejinách bomby. Drážďany, Hirošima, Kórea... Všade tam človek demonštroval svoju absolútnu moc rozsievaním smrti z nebeských výšin a toto konanie sa snažil ospravedlniť tými najabsurdnejšími spôsobmi. A hoci v knihe čítame predovšetkým o minulosti, táto kniha je v istom zmysle aj varovaním do budúcnosti. A môžeme len dúfať, že nie je aj predpoveďou.

MINIER, Bernard

Údolie /číta Dušan Kubaň/ 973 min.

francúzske romány

Martin Servaz, policajný vyšetrovateľ, momentálne postavený mimo služby, dostane uprostred noci naliehavý telefonát. Marianne, jeho dávna láska nezvestná osem rokov, ho zúfalo žiada o pomoc. Suspendovaný vyšetrovateľ nesmie konať oficiálne, začne ju teda hľadať v hlbokých lesoch Aiguesvives na vlastnú päsť. Uviazne v údolí odrezanom od sveta, kde sa náhle odohrá séria brutálnych vrážd. Kto ich vykonal?

MUSILOVÁ, Michaela

Žena z Marsu : výnimočný príbeh úspešnej Slovenky, ktorá odhaľuje záhady vesmíru /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 800 min.

biografie

Príbeh slovenskej vedkyne, marsonautky a astrobiologičky Michaely Musilovej prináša pohľad na zložitú cestu mladej ženy za svojimi snami. Kniha opisuje náročné štúdium na prestížnych zahraničných univerzitách, expedície a výskum, prácu pre NASA či stretnutia s mnohými inšpiratívnymi ľuďmi z celého sveta. Spoznáte zákulisie a extrémne podmienky vedeckých expedícií a simulovaných misií na Mars.

PUŠKIN, Alexander Sergejevič

Daj, Bože, nech sa nezbláznim /číta Alfréd Swan/ 236 min.

poézia

Daj, Bože, nech sa nezbláznim sprístupňuje slovenskému knižnému publiku preklad jedného z najväčších básnikov všetkých čias, Alexandra Sergejeviča Puškina. Kniha je dvojjazyčná, pričom výber diela obsahuje celý rad básní, preložených do slovenčiny po prvý raz.

SAKMÁROVÁ, Dominika

Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre : vešele pripovidki z vichodu. Ľemže z Daľekeho. /číta Beáta Drotárová/ 552 min.

slovenské príbehy

Táto kniha nám ponúka príbehy zozbierané počas autorkinho života na Ďalekom východe. Dominika si jedného dňa zbalila kufre a z východného Slovenska sa vybrala do východnej Ázie. Pripravte sa na zaujímavé a vtipné príbehy z bežného života obyčajných ľudí, ktoré je možné zažiť iba na Ďalekom východe. Tieto príbehy vám pootvoria pomyselné okno do života na druhej strane zemegule, často nesmierne odlišného od toho nášho. 

SARGINSONOVÁ, Saskia

Lavička /číta Lucia Hrašková/ 745 min.

anglické romány

Príbeh sa začína na lavičke, kde sedí žena a čaká na muža. Pred desiatimi rokmi uzavreli dohodu, že na tej lavičke v ten deň buď ukončia svoj ľúbostný príbeh, ktorý sa ťahá tri desaťročia, alebo ho opäť začnú. Nikdy sa nemali stretnúť, ani zamilovať. No stalo sa, až kým ich na dlhý čas nerozdelila séria lží a nešťastných náhod. Dokážu Cat a Sam napraviť svoje chyby, odpustiť si klamstvá, vymazať roky medzitým? Naozaj sa dá znovu nájsť niečo dávno stratené?

SOLTÉSZ, Arpád

Hnev : vtedy na východe /číta Jozef Kramár/ 720 min.

slovenské príbehy

Arpád Soltész sa v treťom románe Hnev vracia k postavám svojej prvotiny Mäso, do éry mečiarizmu, keď si nikto nemohol byť istý svojím majetkom, slobodou ani životom, pokiaľ ich nedokázal ochrániť hrubou silou alebo politickými konexiami. Ani tento jeho príbeh nemá kladných hrdinov. Je o normálnych ľuďoch v nenormálnych podmienkach. Zajtra to môžete byť vy.

ŠÁNDOR, Elo

Sváko Ragan z Brezovej /číta Alfréd Swan/ 955 min.

slovenské romány

Sváko Ragan patril medzi vychýrených brezovských garbiarov, známych nielen kvalitou svojich výrobkov, ale aj schopnosťou ich úspešne predať. Sváko sa veľa nachodil po jarmokoch i trhoch v blízkom aj vzdialenejšom okolí Brezovej. Na svojich potulkách zažil množstvo veselých príhod a spravil nejeden vydarený, ale i menej vydarený „gšeft".

ŠULAJOVÁ, Zuzka

Oheň v srdciach /číta Beáta Drotárová/ 2495 min.

slovenské romány

Historický román vtiahne čitateľa do búrlivého obdobia našich dejín na prelome 18. a 19. storočia. Na pozadí ľúbostného príbehu Kataríny a Stjepana sa odvíjajú skutočné udalosti z obdobia prebúdzania slovanských národov spod jarma rakúsko-uhorských mocipánov. Román zachytáva bez príkras skutočný život a intrigy na cisárskom dvore, boj uhorských jakobínov za zrovnoprávnenie národov v monarchii, ťažké boje počas Napoleonských vojen, obliehanie Bratislavy Napoleonom.

TEVIS, Walter

Dámsky gambit /číta Lucia Hrašková/ 763 min.

americké romány

Román o živote talentovanej šachistky nás zavedie do päťdesiatych rokov minulého storočia. Osemročnú sirotu Beth Harmonovú  z letargie prebudí až jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka. Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom.

Pre deti a mládež

ARMENTROUTOVÁ, Jennifer L.

Opposition : Piata kniha série LUX /číta Kristína Medvecká-Heretíková/ 730 min.

americké romány

Katy vie, že svet sa zmenil v tú noc, keď prišli Luxovia. Daemon sa pridal k svojim a je odhodlaný urobiť všetko, aby zachránil svojich milovaných, hoci by to znamenalo zradu. No onedlho je nemožné rozoznať priateľa od nepriateľa a svet okolo nich sa rúca. Na zemi vypukla vojna a nech sa už skončí akokoľvek, budúcnosť tých, čo prežijú, sa navždy zmení.

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

BENICZKY, Vojtech

Stopy v snehu / 6 zv.

slovenské romány

Bývalú policajtku Paulu odhaľovanie poisťovacích podvodov nudí. Keď jej zavolá kamarátka a prosí ju o pomoc v prípade novinára uväzneného za vraždu kolegyne, spočiatku to považuje za stratu času. Čoskoro však narazí na nezrovnalosti vo vyšetrovaní a pátranie po pravde ju celkom pohltí. Omyl polície čoskoro potvrdí nová, takmer identická vražda. Ide o sériového vraha, alebo šialeného napodobňovateľa? Napätie zvyšujú ďalšie tragické úmrtia a náročný prípad graduje vraždou spáchanou tou istou zbraňou...

CODDINGTON, Andrea

Prečo ja? : prečo nie ty? / 3 zv.

slovenské romány        

Saša je v manželstve nešťastná. Dusí v sebe odpor k vlastnému mužovi, no napriek všetkému vo vzťahu zotrváva. Vstupom do nového roka sa jej život zmení. Doteraz zdravá žena sa ocitá na onkológii, odstrihnutá od svojich najbližších pre pandemické opatrenia. Celý život sa starala o ostatných, robila čo sa od nej očakáva, a pritom si odopierala vlastné šťastie, aj lásku. Dostane ešte šancu napraviť to?

 

DOLCE, Baja

Placebo On 1 / 4 zv.

slovenské romány

Emu prenasledovali strašidelné nočné mory po tom, čo prežila v pestúnskej rodine. Presťahovala sa do iného mesta, kde si našla prácu, získala priateľov. Vyhliadky na lepšiu budúcnosť boli na dosah, keď do jej života vstúpil ON. Podmanivý, cieľavedomý, ale i trochu záhadný Christopher, ktorý sám ukrýva bolestivé tajomstvo. Dokážu sa s Emou navzájom vyliečiť a preniesť sa z tmavých hlbín minulosti?

 

FILAN, Boris, FILAN, Oliver

Nebo, peklo, hraj : kniha o tom ako syn dospel a otec nezmúdrel / 4 zv.

slovenské príbehy

Nebo, peklo, hraj je kniha, ktorá by sa mala na pokračovanie nahlas čítať pri ohni, okolo ktorého sedí celý kmeň. Starí pamätníci, skúsení lovci, spoľahlivé ženy a neposlušné decká. Je to nádoba plná takmer neuveriteľných spomienok a zábavných príbehov. Je to spoľahlivá správa o tom, ako sa otec so synom odcudzili a dlho k sebe hľadali cestu.

 

GRJASNOWA, Olga

Právna nejasnosť jedného manželstva / 3 zv.

nemecké romány

Autorka rozpráva o dvoch ženách a mužovi, ktorí túžia po láske a zároveň netušia, ako s láskou žiť. Nezastaviteľný milostný trojuholník v románe o šťastí a nešťastí v časoch, keď sa všetko javí ako možné. Leyla chcela iba jedno: tancovať. Po svojom zranení sa však môže s tancom rozlúčiť. Uzatvára manželstvo s Altayom, len aby ich rodiny nemali zbytočné otázky a zachovali ilúziu heteronormatívnej rodiny. Chcú začať odznova v Berlíne, ale do ich života vstúpi nepredvídateľná Jonoun.

 

KLASSENOVÁ, Julie

Most na Belle Island / 5 zv.

americké romány

Mladý právnik Benjamin sa po prehre na súde rozhodne, že už nikdy neuverí krásnej žene. Dôjde však k vražde a starší spoločník ich firmy nie je spokojný s vyšetrovaním. Požiada preto Benjamina, aby celú vec preskúmal. Ten nadšene súhlasí. Dôkazy ho dovedú na malý ostrov na Temži, zahalený hmlou a tajomstvom. Čoskoro sa zaľúbi do hlavnej podozrivej – do ženy, ktorá tvrdí, že ostrov už desať rokov neopustila. Dá sa jej však veriť?

 

KOVÁČ, Dušan

Milan Rastislav Štefánik a Maurice Janin : príbeh priateľstva / 5 zv.

biografie

Keď sledujeme pozorne Štefánikove životné osudy v čase prvej svetovej vojny, zistíme, že čo všetko francúzsky generál Maurice Janin znamenal pre Štefánika, pre jeho vojenskú i diplomatickú kariéru. Štefánik a Janin boli veľmi rozdielni ako ľudia, a predsa medzi týmito mužmi vzniklo blízke a hlboké priateľstvo. Priateľstvo, ktoré pokračovalo aj po Štefánikovej smrti. Janin, ktorý Štefánika poznal dôverne, bránil jeho pamiatku proti pokusom vykresľovať jeho charakter v negatívnom zmysle a znižovať jeho zásluhy.

 

Pre deti a mládež

PAULOVIČOVÁ, Barbora, KARDOŠOVÁ, Babča B.

Červené tenisky / 1 zv.

slovenské rozprávky

Bola raz jedná vzorná a slušná prváčka Barborka, ktorá zo všetkého najviac túžila mať červené tenisky. Jej želanie sa jej splnilo a zrazu sa začali diať naozaj zvláštne veci. Barborka sa zmenila na neposlušnú, dostala sa na planétu Topánkovo, a dokonca sa tam ocitla vo väzení. Neveríte? Prečítajte si tento bláznivý príbeh plný veselých topánok.

Kniha najkrajších rozprávok / 1 zv.

rozprávky

Táto kniha vás zavedie do magického sveta, v ktorom dobro víťazí nad zlom a hrdinovia sú schopní zvládať veľké činy a všetko nakoniec dobre dopadne... Každé dieťa bude so zatajeným dychom sledovať osudy neobyčajných postáv.

Príbehy o koníkoch : + mnoho zaujímavostí o koňoch / 1 zv.

francúzske príbehy

V tejto knihe nájdete pútavý príbeh o priateľstve detí a koní, ale aj mnoho informácií a užitočných rád, ako sa o kone starať. Laura so svojou kamarátkou Veronikou a jej bratom Filipom trávia pri koňoch každú voľnú chvíľu. Tešia sa z jazdy na nich a starajú sa o ne, lebo kone potrebujú nielen lásku, ale aj pravidelnú starostlivosť.

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

CONRAD, Joseph

Černoch z lode Narcissus /číta Andrej Hryc/ 360 min.

dobrodružné romány

CONRAD, Joseph

Tajfún /číta Igor Makovický/ 180 min.

katastrofické romány

CRONIN, Archibald Joseph

Tri lásky /číta Eva Ryšáková/ 1590 min.

spoločenské romány

DÄNIKEN, Erich von

Odkaz Boha Kukulkana /číta Viliam Rozboril/ 390 min.

záhady - objavy

CHANDLER, Raymond

Žena v jazere /číta Igor Makovický/ 540 min.

detektívne romány

KUKUČÍN, Martin

Historické motívy /Dušan Szabó/ 1350 min.

slovenské romány

MALYK, Wolodymyr

Hodvábna šnúra /číta Dušan Szabó/ 540 min.

historické romány

SOUČEK, Ludvík

Tušenie súvislosti /číta Anton Kaščák/ 870 min.

archeológia

SOUČEK, Ludvík

Tušenie tieňa /číta Anton Kaščák/ 900 min.

česká próza

ŠIKULA, Vincent

Majstri /číta Ľuboš Záhon/ 720 min.

spoločenské romány

ŠIKULA, Vincent

Vilma /číta Dušan Szabó/ 480 min.

spoločenské romány

ŠIKULA, Vincent

Muškát /číta Dušan Szabó/ 450 min.

spoločenské romány

ŠIKULA, Vincent

Povetrie a iné prózy /Beáta Drotárová/ 720 min.

poviedky

ŠTORCH, Eduard

Lovci mamutov /číta Dušan Szabó/ 690 min.

pravek - lovci

VANDENBERG, Philipp

Tajomstvo veštiarne /číta Ľuboš Záhon/ 720 min.

veštiarne

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 48. týždni roku 2023 z Digitálnej knižnice

Medený vlas, Jozef Kollár   Informácie o knihe Medený vlas
26%
Lovy v Afrike a na Kaukaze, György Gyimesi   Informácie o knihe Lovy v Afrike a na Kaukaze
18%
Dobrodružstvá včielky Maji, Waldemar Bonsels   Informácie o knihe Dobrodružstvá včielky Maji
20%
Drevený zámoček   Informácie o knihe Drevený zámoček
19%
Láska Anny Elliotovej, Jane Austen   Informácie o knihe Láska Anny Elliotovej
17%
Hlasovalo: 219
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím