Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Knižné novinky - máj 2019

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

ARMSTRONG, Karen

Dejiny Biblie : od ústnej tradície do súčasnosti / číta Jozef Lapšanský / 750 min.

historická kritika biblie

Biblia je najrozšírenejšou knihou na svete. Preložili ju do vyše tisíc jazykov. Karen Armstrong nám vo svojom originálnom rozprávaní, v ktorom sa vydala po stopách zrodu Biblie, odhaľuje tento zložitý a protikladný dokument vytvorený mnohými ľuďmi za stovky rokov.

FOLLET, Ken

Piliere moci / číta Lukáš Šepták / 1240 min.

anglické romány

V polovici 19. storočia sú jednou z najvýznamnejších bankárskych rodín v Londýne Pilasterovci. Členovia rozvetvenej rodiny tvrdo presadzujú svoje osobné záujmy, chamtivosť a zhýralosť niektorých z nich nepozná hranice. Vzájomná nedôvera a nenávisť sa podpíše pod krach banky, ktorú zachraňuje najtalentovanejší, ale zároveň najzraniteľnejší Hugh Pilaster.

HLAVATÁ, Dana

Nervy v kýbli / číta Lucia Hrašková / 386 min.

slovenské poviedky

Situácie, v ktorých sa ocitáme, nás nie raz oberú o posledné zvyšky nervov. Vyskakujeme po strop kvôli hlúpostiam, ktoré keď si necháme rozležať v hlave, odrazu sa nám zdajú byť triviálne, ba až smiešne. Výhrou je, ak ich človek berie s humorom. A to sa odohráva aj v tridsiatich príbehoch, ktoré autorka zažila na vlastnej koži, alebo sa dokázala vcítiť do koži tých, ktorí občas majú nervy v kýbli.

JAGIELSKI, Wojciech

Všetky Larine vojny / číta Michal Novák / 570 min.

poľské romány

Kniha je silným príbehom jednej ženy a matky, ktorá sa rozhodla nevzdať a bojovať so životom i všetkými jeho príkoriami za každú cenu a do posledného dychu. Aká veľká musí byť láska matky k svojim synom, keď sa rozhodne celkom sama absolvovať púť do vojnou zmietanej Sýrie a žiadať syna, aby sa vrátil?

KARIKA, Jozef

Priepasť / číta Lukáš Šepták / 525 min.

slovenské romány

Bývalý lezec trpiaci panickým strachom z výšok narazí na legendu o skalnej plošine v Tatrách, kde neznáma sila núti ľudí, ktorí tam zablúdia, skočiť do priepasti a zabiť sa. Nezvyčajné množstvo smrteľných nehôd v tejto oblasti mu nedá spávať. Rozbehne pátranie na vlastnú päsť, lenže skutočnosti, ktoré odhalí, sa vymykajú ľudskej predstavivosti a chápaniu.

MORRISOVÁ, Heather

Tetovač z Auschwitzu / číta Michal Novák / 538 min.

novozélandské romány

Román vychádza zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovovcov, dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a po vojne si našli nový domov v Austrálii.

NESBO, Jo

Spasiteľ / číta Dušan Kubaň / 1125 min.

nórske romány

V mrazivý decembrový večer sa na námestí v centre Osla zhromaždili ľudia, aby si vypočuli vianočný koncert. Do hudby zaznie výstrel a divák v uniforme Armády spásy sa mŕtvy zrúti na zem. Inšpektor Harry Hole sa púšťa do pátrania po páchateľovi bez tváre. Nemá svedkov, vražednú zbraň ani motív. Keď vrah na druhý deň ráno zistí, že zabil nesprávneho muža, začnú sa Harrymu problémy.

PERRYOVÁ, Sarah

Had z Essexu / číta Katarína Turčanová / 887 min.

anglické romány

Píše sa rok 1893. Cora Seabornová ovdovela. Z nešťastného vzťahu ju vyslobodila manželova smrť a umožnila jej uniknúť z Londýna. V rázovitom kraji Essex, počúva chýry o záhadnej oblude. Vydá sa po jeho stopách a stretne reverenda Williama Ransoma. Duchovný je presvedčený, že viera lieči aj povery, Cora oponuje, že odpovede na všetko dáva veda. No príťažlivosť mení ich názory a život obracia nečakaným smerom...

Plutarchos

Životopisy slávnych Grékov a Rimanov : Druhý zväzok / číta Igor Šabek / 2730 min.

biografie

Autor poukázal na rovnocenný podiel obidvoch národov na budovaní antickej spoločnosti. Plutarchov zámer smeroval k tomu – prostredníctvom životopisov slávnych Grékov pripomenúť Rimanom grécke prvenstvo v antickej civilizácii, zatiaľ čo životopisy slávnych Rimanov mali presvedčiť gréckych čitateľov o tom, že Rimanov nemožno v nijakom prípade zaraďovať medzi barbarov.

RANKOV, Pavol

Legenda o jazyku / číta Michal Novák / 745 min.

slovenské romány

Jeseň 1972. Okupačná sovietska armáda sa v ČSSR cíti ako doma a súdruh Biľak vystupuje na zasadnutí ÚV KSČ so zásadnou správou. Táňa, Tomáš, Martin a Klára majú devätnásť a zvedavo pozorujú svet okolo seba. Sú v prvom ročníku štúdia histórie, takže najviac ich zaujíma, či honosný relikviár, ktorý bude otvorený v rámci rekonštrukcie Svätovítskeho chrámu, naozaj ukrýva jazyk Jána Nepomuckého.

REPOVÁ, Hana

Ak mi odpustíš : II. diel románu / číta Lucia Hrašková / 338 min.

slovenské romány

Len čo Avery Adamsová nadobudne v živote opäť trochu istoty, všetku svoju pozornosť sústredí na majiteľa reštaurácie, Michaela Rosenthala. Jeho záhadná minulosť ostáva nezodpovedaná, kým sa nenájde stratená peňaženka, ktorá urýchli lavínu udalostí. Tajomstvo ju prinúti urobiť zásadné životné rozhodnutie.

SEIERSTAD, Åsne

Dve sestry / číta Igor Šabek / 1110 min.

nórska próza

Dve sestry, Nórky somálskeho pôvodu, devätnásťročná Ayan a šestnásťročná Leila, žijú so svojou rodinou v nórskom Osle. Až kým jedného dňa nezmiznú v sieti teroristickej organizácie ISIS. Prečo sa dievčatá zradikalizovali? A aký to má vplyv na ich rodinu i najbližšie okolie? Čo bude s otcom, ktorý sa rozhodol priviesť dcéry späť?

SILVA, Daniel

Druhá žena / číta Igor Šabek / 774 min.

americké romány

Záhadná Francúzka v odľahlom mestečku začína písať nebezpečné pamäti - príbeh muža, ktorého kedysi milovala v Bejrúte. Táto žena pozná najväčšie tajomstvo Kremľa. Pred mnohými rokmi sa KGB podarilo prepašovať na Západ svojho človeka a ten teraz stojí na prahu absolútnej moci.

Pre deti a mládež

WILSONOVÁ, Jacqueline

Príbeh Tracy Beakerovej / číta Kristína Prekopová / 166 min.

anglické romány

Príbeh Tracy Beakerovej je o desaťročnom dievčatku, ktoré býva v detskom domove a dúfa, že jedného dňa bude mať skutočný domov. Zoznámte sa s ňou a vžite sa do jej túžob po krajšej budúcnosti, ktoré sú opísané v tomto pútavom, dojímavom a veľmi veselom príbehu.

WILSONOVÁ, Jacqueline

www.trápenie / číta Kristína Prekopová / 150 min.

anglické romány

Učiteľ Rýchloš vymyslel pre decká vo svojej triede super stránku – www.trapenie. Koho niečo trápi, jednoducho to tam napíše a nemusí sa ani podpísať! Stačí počkať na dobré rady od spolužiakov a všetko je zrazu inak. V knihe je šesť príbehov, ktoré sú navzájom poprepájané.

ŠINGOVSKÁ, Lenka

Po stopách kocúra Felixa / číta Jozef Lapšanský / 30 min.

slovenské príbehy

Prostredníctvom rozprávania sa deti dostanú do rôznych regiónov Slovenska, aby spoznali ich prírodné i kultúrno-historické osobitosti. Nerozlučným spoločníkom je roztomilý kocúr Felix, ktorý sprevádza detského čitateľa na objavných cestách po Slovensku a hravým spôsobom podporuje jeho záujem o krajinu.

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

BUTTLAR, Johannes von

Supernova : najnovšie kozmické objavy. Zrod nového obrazu sveta / číta Igor Šabek / 450 min.

kozmos

CANFIELD, Jack

Slepačia polievka pre dušu diel 1 : poviedky, ktoré otvoria vaše srdce a zohrejú vašu dušu / číta Alfréd Swan / 480 min.

poviedky

CONNELLY, Michael

Smrť v meste anjelov : prípad pre detektíva Boscha / číta Igor Makovický / 870 min.

kriminálne romány

FILAN, Boris

Tam tam 2 / číta Igor Šabek / 630 min.

cestopisné romány

FILAN, Boris

Tam tam 3 / číta Igor Šabek / 480 min.

cestopisné romány

GREY, Zane

Údolie divokých koní / číta Igor Makovický / 720 min.

westerny

MAREC, Anton

Kežmarská čierna pani : povesti o Kežmarku / číta Henrieta Cvancigerová / 150 min.

povesti

MESSADIÉ, Gerald

Človek, ktorý sa stal Bohom / číta Dušan Szabó / 1500 min.

filozofické romány

MONTGOMERYOVÁ, Lucy Maud

Dedičstvo / číta Gabriela Palubová / 780 min.

spoločenské romány

PETRIE, John

Pisár diel 1 : Anupov hnev / číta Igor Šabek / 420 min.

historické romány

             

PETRIE, John

Pisár diel 2 : znesvätená hrobka / číta Igor Šabek / 390 min.

historické romány

PETRIE, John

Pisár diel 3 : syn púšte / číta Igor Šabek / 330 min.

historické romány

RÁKAY, Anton

Polčas rozpadu / číta Alfréd Swan / 480 min.

romány z lekárskeho prostredia

ROBARDS, Karen

Prechádzka po polnoci / číta Beáta Drotárová / 750 min.

thriller

VASILIEVOVÁ, Larisa

Kremeľské ženy / číta Beáta Drotárová / 540 min.

životopisné romány

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

ANTALÍKOVÁ, Silvia

Náš milý synáčik / 2 zv.

slovenské romány

Pubertálne dieťa vie narobiť poriadne veľa starostí. A keď je naň matka sama, jedného dňa pohár pretečie. Našťastie každý syn má aj otca, aj keď o ňom šestnásť rokov nevedel. Neuveríte, čo všetko sa môže stať, ak máte zrazu zo dňa na deň dieťa. Jeden syn, dvaja rodičia, jedna puberta!

BRYNDZA, Robert

Láska ako prekážka / 5 zv.

anglické romány

Coco prežíva úspešné obdobie svojej spisovateľskej kariéry a jej vzťah so sexy Adamom silnie každým dňom. Dokonca začnú spomínať aj svadbu! No odrazu, deň predtým, ako sa k nej má Adam nasťahovať, sa s ňou bez akéhokoľvek vysvetlenia rozíde. Coco zistí príčinu rozchodu. Zničí Adamova nerozvážnosť ich budúcnosť?

BULBECK, Soňa

Zaviate pieskom / 2 zv.

slovenské prózy

Autorka nám predstavila a priblížila každodenný život v Kuvajte a Libanone. Na základe osobných skúseností a zážitkov, poskytne informácie, ktoré neposkytujú žiadne cestovné kancelárie. Tak nájdeme vysvetlenie rozdielu medzi burkou či abájoou, orientáciu v jedlách, doprave, plážovej móde, kaderníckych salónoch, fungovaniu hotelov a mnoho iných zaujímavých poznatkov z Kuvajtu a Libanonu.

DANČÍK, Daniel J.

Vraždy v Tatrách : Mŕtvi v Starom Smokovci / 2 zv.

slovenské romány

Po ničivej víchrici vo Vysokých Tatrách, lesní robotníci nájdu ľudskú kostru. Vyšetrovanie uviazne v slepej uličke. Všetko nasvedčuje tomu, že prípad nájdenej obete, ktorú nedokázali identifikovať, zostane navždy nevyriešený. Avšak zmení sa v okamihu, keď v Starom Smokovci začne dochádzať k vraždám.

HOOVEROVÁ, Colleen

Odvrátená tvár lásky / 4 zv.

americké romány

Jediné, čo majú Tate a Miles spoločné, je vzájomná fyzická príťažlivosť. Keď ich vášne prepuknú naplno, uzavrú akúsi dohodu. Miles nehľadá lásku, pretože má za sebou nešťastnú skúsenosť z minulosti, a Tate na ňu pre školu a prácu nemá čas. Lenže Tate čoskoro pochopí, že so smutným Milesom chce prežiť oveľa viac. Napokon zaváha aj Miles, keď pochopí, že láska je silnejšia ako všetky pravidlá.

HUTCHISONOVÁ, Dot

Záhrada motýľov / 5 zv.

americké romány

Izolovaná záhrada, kvitnúce rastliny a zbierka nádherných motýľov – mladých žien, ktoré boli unesené. O to všetko sa stará Záhradník, zvrhlý muž posadnutý uchovávaním krásnych dievčat. Jedna z tých, čo prežijú, Maya postupne odkrýva podrobnosti o tomto desivom mieste. Ako sa jej napokon podarí utiecť?

PAWLOWSKÁ, Halina

Zúfalé ženy robia zúfalé veci / 2 zv.

české romány

Veselý román o hľadaní lásky. Autorka svojim typickým humorom dokázala opísať život žien v dnešnej dobe. Často sa smejeme cez slzy, ale tak to má byť – smiech predsa lieči.

Pre deti a mládež

BROWNOVÁ, Jannie K.

Poppy Mayberryová 1 : Narodená v pondelok / 2 zv.

americké romány

Predstavte si, že by váš učiteľ dokázal čítať myšlienky len preto, že sa narodil vo štvrtok a váš spolužiak vedel vrátiť čas, pretože sa narodil v stredu. Poppy Mayberryová by mala vedieť premiestňovať predmety z miesta na miesto len silou svojej vôle, narodila sa totiž v pondelok. Jej schopnosti sú však chabé, preto má ísť do letnej školy, aby svoje nadanie zdokonalila.

BROWNOVÁ, Jannie K.

Poppy Mayberryová 2 : Rozruch v akadémii / 2 zv.

americké romány

Poppy je nadšená. Zistila, že dokáže mysľou prenášať veci a zároveň čítať ľuďom myšlienky. Jej radosť a pocit výnimočnosti však trvajú len do chvíle, keď sa vráti na Akadémiu zvláštnych schopností – tentoraz ako poradca. Na Poppy a jej kamarátov Ellie, Logana a Sama tu totiž čakajú tvrdé oriešky, ktoré budú musieť rozlúsknuť.

FUTOVÁ, Gabriela, ŠKORUPOVÁ, Katarína

Hups, Rups a Šups / 1 zv.

slovenské príbehy

Malý Hups je tlačiarenský škriatok. Berie z kníh písmenká a robí si z nich nábytok vo svojej myšacej diere. Jedného dňa sa zoznámi s Amálkou a zdá sa, že jej svojimi písmenkovými kúskami narobil kopu problémov. Amálka sa naňho za to hnevá. Hups jej musí dokázať, že to nebol on. Koľko škriatkov môže byť v takej jednej tlačiarni?

KOŠKOVÁ, Hana

Mlynárske povesti / 2 zv.

slovenské povesti

Tradičné mlynárske remeslo už vymrelo, no o mlynoch a mlynároch nám zostalo veľa príbehov, piesní, prísloví a porekadiel. Aj v Novohrade sa zachovali mnohé povesti. Bola by škoda, keby všetko zomlel čas, pretože história sa už nezopakuje. Chlieb máme na stole každý deň. Pribaľme si k nemu zavše aj niečo z týchto dávnych príbehov.

NAGYOVÁ-DŽERENGOVÁ, Petra

Hanka a Adam / 1 zv.

slovenské príbehy

Bola raz jedna sestra s bratom: Hanka s Adamom. Tí dvaja boli ako jeden, jednoducho, najlepší kamaráti. Už vás počujem: čóóó? To je vylúčené! Súrodenci nemôžu byť najlepšími kamarátmi! Že nie? Tak si prečítajte túto knižku o dvoch šibaloch, ktorí chcú byť stále dobrí, ale nakoniec to vypáli zakaždým inak.

REVAJOVÁ, Toňa

Rok Sivka ohniváka / 1 zv.

slovenské príbehy

Knižka Rok Sivka Ohniváka prináša príbeh malej Anny, ktorá sa v piatich rokoch sama naučila čítať a veľmi sa teší na školu. Odmietnu ju však zapísať, lebo šesť rokov má až v novembri. Dievčatko každý deň príde do školy a sadne si medzi prvákov, no zakaždým ho pošlú domov. Podarí sa malej Anne obmäkčiť srdce prísneho pána riaditeľa?

ŠTELBASKÁ, Zuzana

(Takmer) dospelé poviedky / 2 zv.

slovenské poviedky

Hrdinovia tesne pred dospelosťou zažívajú svoje trápne, tragikomické a mysteriózne zážitky prvých vzťahov, pozorovaní dvoma pouličnými mačkami. Naivná mačka Ginevra a cynický kocúr Lancelot rozprávajú príbehy Maríny Ohromnej a ďalších drzo, bez obalu a nedávajú si servítky pred ústa.

ŠURINOVÁ, Marta

Záhada čarovného vajíčka / 2 zv.

slovenské príbehy

Zažite dobrodružné prázdniny u tety Katky a odhalíte záhadu čarovného vajíčka sliepočky Liliputky. Zoznámte sa s kocúrom Salinatúrom a spoznajte cezpoľných obyvateľov zberného dvora. Premýšľajte o čiernej  sliepke, ktorá sa vkráda do snov, zažite akciu na záchranu kohútika Liliputíka a všimnite si šikovného netopiera, ktorý sa objavil v pravej chvíli.

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 48. týždni roku 2023 z Digitálnej knižnice

Medený vlas, Jozef Kollár   Informácie o knihe Medený vlas
26%
Lovy v Afrike a na Kaukaze, György Gyimesi   Informácie o knihe Lovy v Afrike a na Kaukaze
18%
Dobrodružstvá včielky Maji, Waldemar Bonsels   Informácie o knihe Dobrodružstvá včielky Maji
20%
Drevený zámoček   Informácie o knihe Drevený zámoček
19%
Láska Anny Elliotovej, Jane Austen   Informácie o knihe Láska Anny Elliotovej
17%
Hlasovalo: 219
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím