Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Knižné novinky - marec 2019

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

BANÁŠ, Jozef

Prebijem sa! : Štefánik Muž železnej vôle / číta Peter Lejko / 1427 min.

slovenské biografické romány

Po takmer sto rokoch vychádza komplexný román o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Jozef Banáš sa v obsažnom diele pokúša odhaliť najväčšie tajomstvá spojené so Štefánikom a jeho dobou.

CRISTOFANELLI, Rolando

Raffael / číta Igor Šabek / 810 min.

talianske romány

Kniha, ktorú držíte v rukách, je príbehom krátkeho, no bohatého a dramatického života Raffaela Santiho. Rolando Cristofanelli, spisovateľ a historik umenia sa pokúsil preniknúť k Raffaelovej osobnosti znútra, rekonštruovať jeho názory na svet, ľudí a umenie. Fiktívny denník nás zavedie najprv do Perugie, Florencie a napokon do Ríma, kde sa umelec dočká vytúženej slávy, bohatstva a uznania.

DI LASCIA, Mariateresa

Cesta tieňmi / číta Jana Dolanská / 752 min.

talianske romány

Vďaka rozprávaniu Chiary, sa prenesieme do provinčného mestečka v povojnovom Taliansku. Rozoznie sa tak chorál ľudských osudov a vzťahov drsného a neprehľadného stredomorského kraja, v ktorom sa postavy usilujú prežiť na pozadí veľkých dejín. Ženy sa stávajú ľahkými obeťami mužského sebectva a zbabelosti.

GILLEROVÁ, Katarína

Dievča v zrkadle / číta Katarína Turčanová / 750 min.

slovenské romány

Hotely, koncertné sály, ustavičné cestovanie – tak vyzeralo detstvo Olívie. Chýbali jej kamarátky a pocit rodinnej istoty. Tú neskôr nachádza ako dospelá v Jonášovej rodine a kamarátke Dorote, ktorá sa snaží vyrovnať so životnými sklamaniami. Nádejou pre Dorotu sa stáva sympatický osamelý muž. Keď však kamarátky nájdu v pivnici jeho vily ukrytú bábiku a detské oblečenie, nádej sa mení na podozrenie.

GRISHAM, John

Bar U kohúta / číta Lukáš Šepták / 706 min.

americké romány

Traja kamaráti Mark, Todd a Zola študujú na súkromnej právnickej škole. Verili, že im škola zaručí dobre platenú prácu, no po tragickej udalosti sú nútení zamyslieť sa. Keď sa trojica dozvie, že sa stali obeťami grandiózneho podvodu, zrodí sa v ich hlave plán. Púšťajú sa do nerovného boja s miliardárom Hindsom Rackleym. Podarí sa trom neskúseným študentom podviesť ostrieľaného podvodníka?

JACHINOVÁ, Guzeľ

Zulejka otvára oči / číta Kristína Prekopová / 966 min.

ruské romány

Autorka sa vo svojej prvotine vracia do jedného z najťažších období Sovietskeho zväzu, do tridsiatych rokov minulého storočia, kedy boľševická moc kruto postihovala všetkých, ktorí sa nezmierili s jej diktatúrou. Rozvíja príbeh ženy, ktorú drsne vytrhli z prirodzeného prostredia, nespravodlivo poslali do pracovného tábora na Sibíri, no ona si tam uchovala svoju prirodzenú ľudskosť.

KING, Stephen

Pod kupolou / číta Igor Šabek / 2370 min.

americké romány

Aká záhadná sila uväznila obyvateľov mestečka Chester’s Mill pod neviditeľný zvon, cez ktorý nepreniknú ani najmodernejšie počítačom riadené rakety? Pod záhadnou bariérou, ktorú všetci nazývajú prosto Kupola, čas plynie akosi rýchlejšie, ľudské vášne vybuchujú prudšie, smrť je brutálnejšia a zlu sa darí ako nikdy predtým. Majú ľudia, uväznení a ostro sledovaní celým svetom, vôbec šancu?

MANKELL, Henning

Kým príde mráz / číta Dušan Kubaň / 1195 min.

švédke detektívne romány

Staršia žena uvidí muža v lesíku, ako podpaľuje labute. Muž ju zabije a zahrabe s bibliou v ruke. Podľa odtlačkov prstov ho identifikujú ako náboženského fanatika a podpaľača Janneka Langasa, ktorý ušiel z psychiatrickej liečebne. Zakrátko sa Langas podpáli a ukáže sa, že patril do fanatickej kresťanskej sekty, ktorej členovia postupne umierajú.

PLUTARCHOS

Životopisy slávnych Grékov a Rimanov : Prvý zväzok / číta Igor Šabek / 2700 min.

biografie

Životopisy slávnych Grékov a Rimanov sú najvýznamnejším dielom gréckeho spisovateľa, historika a filozofa Plutarcha. Ide o dvadsať párov tzv. paralelných životopisov slávnych historických postáv gréckych a rímskych dejín, v ktorých je zachytená história antického sveta od piateho storočia pred Kristom do prvého storočia po Kristovi.

RIMOVÁ, Andrea

Chodba hrôzy / číta Lucia Hrašková / 499 min.

slovenské romány

Keď Saša pri maminom hrobe natrafí na Hansa, prebudí sa v nej zvedavosť. Aké tajomstvo ukrýval dlhých tridsať rokov? Náhodná návšteva u Hansa sa premení na nočnú moru. Chodba hrôzy sa stáva miestom, kde sa platí za chyby a kde nie je čas na ľútosť či odpustenie. Iba na záchranu a zúfalý boj o prežitie.

SASKOVÁ, Lucia

Rozpoltená / číta Antónia Kurimsky-Oľšavská / 919 min.

slovenské romány

Dve mladé ženy, dva životy, dva osudy. Spája ich spoločný lekár a psychiatrická klinika, napriek tomu sa nikdy nestretnú. Aký je život s halucináciami alebo masívnymi výpadkami pamäti? Jedna žena uteká pred pravdou, druhá pred smrťou, idú však tou istou cestou. Dostanú sa do rovnakého cieľa?

SEBAG MONTEFIORE, Simon

Romanovovci 1613-1918 / číta Igor Šabek / 2397 min.

literatúra faktu

Romanovovci boli najúspešnejším panovníckym rodom moderných čias. Ako dokázala jedna rodina zmeniť vojnou zničené kniežatstvo na najväčšiu svetovú ríšu? A ako mohla o ňu prísť? Montefioreho pútavá kronika odhaľuje tajomný svet ich neobmedzenej moci a bezohľadného budovania ríše, zatienený palácovými sprisahaniami, rodinným súperením a búrlivou extravagantnosťou.

SOLTÉSZ, Arpád

Sviňa / číta Michal Novák / 771 min.

slovenské politické romány

Sviňa je fiktívny príbeh, ktorý sa neodohráva na Slovensku, ale vo vymyslenej malebnej krajinke. Nie je to dokument, ale vykreslenie atmosféry súčasnosti. Príbehy jednotlivých postáv vykresľujú systém, v ktorom neexistujú hranice medzi mafiou a politikou ani zločinom a zákonom. Život je bezcenný, smrť je tovar.

STAŠÍKOVÁ GALVÁNKOVÁ, Alena

Biela pani z Levoče : príbeh Juliany Korponayovej Géczyovej / číta Kristína Prekopová / 181 min.

biografia a životopis

Napísané na pamiatku Juliany Korponayovej Géczyovej, ktorá bola nespravodlivo obvinená, odsúdená a popravená ako jediná šľachtičná v Uhorských dejinách. Kniha odkrýva skutočný a ojedinelý príbeh ženy, ktorá vošla do dejín Uhorska ako krásna zradkyňa a jej biely tieň dodnes blúdi nielen po hradbách starobylej Levoče.

STAŠÍKOVÁ GALVÁNKOVÁ, Alena

Žofia Bosniaková – slovenská svätica : kto bola Žofia Bosniaková : štyri želania Žofie Bosniakovej / číta Kristína Prekopová / 157 min.

biografia

Prečo zomrela Žofia Bosniaková, ktorá žila príkladným životom v láske k Bohu, manželovi a deťom, v takom mladom veku? Aký život prežila táto obdivuhodná žena, ktorá všetku lásku a energiu venovala iným? Svoj život zasvätila láske a po smrti bola odmenená najnezvyčajnejším darom, jej telo zostalo štyristo rokov neporušené.

TOMČÍK, Vladimír

Po stopách dávnej Bratislavy : ako sa v hlavnom meste žilo kedysi? : zaujímavosti a fakty nielen z Prešporka / číta Jozef Lapšanský / 300 min.

populárno-náučné publikácie

Kniha plná legiend a historických faktov o Bratislave. Určená je nielen potomkom rodených Prešporákov a obyvateľom hlavného mesta, ale všetkým, ktorých zaujíma ako sa kedysi u nás žilo.

Pre deti a mládež

WILSONOVÁ, Jacqueline

Poletím aj bez krídel / číta Kristína Medvecká-Heretíková / 768 min.

anglické romány

Hlavná hrdinka je dvanásťročná Katy, ktorá sa bezhlavo vrhne do každého dobrodružstva či hry. Keď bola Katy malá, zomrela jej mama. Otec sa druhý raz oženil a postupne do ich rodiny pribúdali noví bratia a sestry, ktorí zbožňujú svoju staršiu sestru. Jediným problémom je jej vzťah s nevlastnou matkou. Ako to zvládne?

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

VALACHOVIČ, Anton

Anatómia a fyziológia človeka / číta Eva Rusnáčiková / 1500 min.

anatómia a fyziológia

HURBAN, Jozef Miloslav

Svadba kráľa Veľkomoravského / číta Dušan Szabó / 450 min.

historické romány

KARVAŠ, Peter

V krútňave / číta Milan Drotár / 570 min.

psychologické romány

DODERER, Heimito von

Strudlhovské schody / číta Ľuboš Záhon / 1680 min.

spoločenské romány

STRHOLEC, Anton

Svetlo z hlbín Jáchymovských lágrov / číta Dušan Ružička / 360 min.

memoáre

GORDON, Noah

Liečiteľ / číta Alfréd Swan / 1590 min.

historické romány

HARRIS, Thomas

Mlčanie jahniat / číta Dušan Ružička / 810 min.

detektívne romány

Ján Pavol II.

Prekročiť prah nádeje / číta Peter Lejko / 510 min.

náboženská literatúra

SHELDON, Sidney

Anjel smrti / číta Beáta Drotárová / 660 min.

spoločenské romány

McKINNEYOVÁ, Megan

Milá čarodejnica / číta Miriam Kopkášová / 720 min.

ľúbostné romány

CLARKOVÁ, Mary Higgins

Mesačný svit ti pristane / číta Beáta Drotárová / 600 min.

detektívne romány

DeBERNIÈRES, Louis

Mandolína kapitána Corelliho / číta Igor Kasala / 1320 min.

anglické romány

BEEROVÁ, Soňa

Spomienky na Aljašku / číta Nora Selecká / 510 min.

cestopisy

LAWRENCEOVÁ, Margaret

Krvavé ruže / číta Beáta Drotárová / 780 min.

detektívne romány

NABOKOV, Vladimír

Lolita / číta Peter Čižmár / 900 min.

spoločenské romány

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

ARLIDGE, M. J.

Hra na mačku a myš / 4 zv.

anglické detektívne romány

Hlavná vyšetrovateľka Helen Graceová sa celý život ukrývala – za policajný preukaz, za neomylnú profesionálku. Až kým sa po falošnom obvinení neocitla v radoch odsúdených. Trestankyne nemajú bývalé policajtky v láske, najmä ak nejednu z nich dostala za mreže práve Helen. Keď v cele nájdu zohavené telo, Helen vie, že musí vypátrať vraha, pretože inak môže byť ďalšia v poradí.

BARTKOVÁ, Alica

Medzi falošnými náhrobkami / 3 zv.

slovenské detektívne romány

Vyšetrovateľ Peter Jablonský rieši prípad mŕtveho psychológa, ktorý zomrel zvláštnym spôsobom. Spočiatku nie je známa ani vražedná zbraň, a páchateľov sa črtá niekoľko. Všetci jeho klienti mali psychické problémy, ale spoznať, ktorí z nich by boli schopní vraždy, bude ťažké.

CAMMILLERI, Rino

Ja a diabol : román o svätom Antonovi Paduánskom / 3 zv.

talianske biografické romány

Po Panne Márii je najviac kostolov zasvätených svätému Antonovi Paduánskemu. Ale nikto nevie prečo. Hoci je známy a obľúbený svätec, iba málo ľudí pozná jeho životopis. Populárny autor vo svojej napínavej knihe zdôrazňuje to, čo o Antonovi nikto nevie: napríklad jeho boj s diablom.

DUCHOVNY, David

Zasr*tý Bucky Dent / 4 zv.

americké romány

Komorný príbeh o komplikovanom, ale miestami vtipnom vzťahu nie práve ideálnym otcom a vzdelaným synom, ktorí sa dlhšie nevideli a teraz sú okolnosťami donútení spolu vychádzať. Otec zomiera na rakovinu pľúc, preto sa syn aj s ním nasťahuje späť do domu, v ktorom vyrástol. Tam ho čakajú mnohé odhalenia. Celou knihou sa ako nitka preplieta aj téma baseballu.

ĎURANOVÁ, Mária

Rebrík do kurína / 3 zv.

slovenské romány

Diana je mladá ambiciózna žena, ktorej rodičia poskytujú skvelé zázemie a podobné chce vytvoriť raz aj ona vo svojej vlastnej rodine. Po otcovi zdedila ctižiadostivosť a v ceste za svojím cieľom sa neštíti ani špekulácií v láske. Všetko jej vychádza, až zrazu práve jej najbližší človek spôsobí, že sa v jej živote obracia všetko hore nohami.

FILAN, Boris

Zabíjačka a iné rozkoše / 3 zv.

slovenská próza

Čo si predstavíte pod názvom Zabíjačka a iné rozkoše? Plný stôl dobrôt? Zábavu, chute a vône? Boris Filan ich zasa namiešal neúrekom. Nedajú sa zjesť, ale ochutnať áno, aspoň prenesene.

HOOVEROVÁ, Colleen

Končí sa to nami / 5 zv.

americké romány

Lily po otcovej smrti opúšťa rodný Maine a usádza sa v Bostone. V Bostone spoznáva ambiciózneho lekára Ryla, pre ktorého je prioritou kariéra a rodina uňho nemá miesto. Ryle však nedokáže pustiť červenovlásku z hlavy, a tak svoje zásady poruší. Lilin život sa konečne dostáva do správnych koľají, no keď si myslí, že nemôže byť šťastnejšia, pocíti tvrdý úder.

HOOVEROVÁ, Colleen

Stratená nádej / 4 zv.

americké romány

Holdera celý život prenasleduje predstava dievčaťa, ktorému v detstve nedokázal pomôcť. Bola to Hope, ktorú ako malé dievča uniesla neznáma žena rovno spred domu a Holder tomu nemohol zabrániť. Život mu pripraví ďalšiu tragédiu súvisiacu s jeho sestrou Les, ale dožičí mu aj radosť, keď v obchode náhodou natrafí na dievča priam neskutočné podobné stratenej Hope.

KEARNEYOVÁ, Fionnuala

Lavína / 5 zv.

írske romány

Jess prišla o dcéru Annu, ktorá za tragických okolností zahynula pod lavínou v Alpách. Najväčšou útechou a zmyslom jej života je malá Rose, Annina dcérka, ktorú s láskou vychováva. Keď sneh konečne vydá Annino telo, vysvitne, že v čase nešťastia bola tehotná. Jess sa pustí do pátrania, no následné odhalenia zasiahnu celú rodinu.

LÄCKBERG, Camilla

Kazateľ / 6 zv.

švédske detektívne romány

Ústrednými postavami sú spisovateľka Erika a jej manžel Patrick, policajný vyšetrovateľ. Patrik musí vyriešiť záhadnú sériu vrážd v neveľkom meste. Zložité vyšetrovanie však nevedie k rozuzleniu, ale k ďalšiemu zločinu, ktorý sa vynorí z minulosti. A zatiaľ pribúdajú ďalšie obete. Začína sa boj s časom.

WARRENOVÁ, Tracy Anne

V manželskej posteli / 5 zv.

americké historické romány

Keď Esme natrafí pri jazierku na neznámeho spiaceho krásavca, ktorý je navyše celkom nahý, neodolá pokušeniu a nakreslí ho. Jej škandalózna kresba sa ešte v ten istý deň objaví na večierku. Z neznámeho sa vykľuje Gabriel Northcote, jeden z najväčších zhýralcov v Londýne a Esme s hrôzou zisťuje, že jej povesť je v troskách.

Pre deti a mládež

PROCHASKO, Mariana – PROCHASKO, Taras

Kto nám z neba sype sneh? / 1 zv.

ukrajinské rozprávky

V rodine krtkovcov prišli na svet dvojičky. Všetci majú veľkú radosť, keď odrazu sa jedno z nich kamsi zatúla. Pôvabná rozprávka o krtkovi Ňufíkovi, jeho žene Ňufke a o ich trinástich krtíčatkách, prináša príbehy o radosti zo života a o sile priateľstva. A aj o tom, ako deti rastú, objavujú svet a kladú otázky, na ktoré treba odpovedať.

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 48. týždni roku 2023 z Digitálnej knižnice

Medený vlas, Jozef Kollár   Informácie o knihe Medený vlas
26%
Lovy v Afrike a na Kaukaze, György Gyimesi   Informácie o knihe Lovy v Afrike a na Kaukaze
18%
Dobrodružstvá včielky Maji, Waldemar Bonsels   Informácie o knihe Dobrodružstvá včielky Maji
20%
Drevený zámoček   Informácie o knihe Drevený zámoček
19%
Láska Anny Elliotovej, Jane Austen   Informácie o knihe Láska Anny Elliotovej
17%
Hlasovalo: 219
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím