ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - marec 2021

Knižné novinky - marec 2021

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

ADAMS, Lilly

Hviezdy blízko nás /číta Katarína Turčanová/ 870 min.

nemecké romány

Emma vedie vzrušujúci život, teda aspoň podľa jej úspešného účtu na instagrame. Skutočnosť je však celkom iná. Emma býva sama v maličkom apartmáne v Londýne. Má strach z kontaktu s okolitým svetom a len zriedkakedy vytiahne päty z domu. Uvoľní sa jedine na strešnej terase, v noci, keď mesto stíchne a na oblohe zažiaria hviezdy. Jedného dňa sa však do vedľajšieho bytu nasťahuje atraktívny Nathan a Emmin skutočný aj digitálny svet sa zo dňa na deň prevráti hore nohami.

 

BROWN, Sandra

Voľný pád /číta Lukáš Šepták/ 855 min.

americké romány

Rye Mallett  sa podujme doručiť tajomnú čiernu schránku do mestečka v severnej Georgii, kde na ňu čaká istý doktor Lambert. Po núdzovom pristátí v neďalekom lese sa namiesto jeho klienta pri lietadle zjaví žena, ktorá sa dožaduje vydania schránky. Rye odmietne, a tak sa nechtiac zapletie do mimoriadne nebezpečnej hry. Zásielku očividne chce získať aj niekto iný - niekto, kto by bol pre ňu ochotný aj vraždiť...

 

DÁN, Dominik

V tieni /číta Peter Čižmár/ 712 min.

slovenské romány

Táto kniha je návratom k ponožkovému vrahovi, ktorý vyčíňal v rokoch 1990-1992. Vražda, ktorú teraz vyšetrovací tím z kancelárie stoštyridsaťjedna rieši má ale pár nezrovnalostí oproti predchádzajúcim vraždám. Znamená to, že vrah uskutočňuje zmeny v konaní, aby zmiatol vyšetrovateľov, alebo sa ho niekto snaží napodobniť a ušlo mu niekoľko detailov?

 

DOLCE, Baja

Horkosladké esencie /číta Antónia Kurimský Oľšavská/ 865 min.

slovenské romány

Tri generácie, tri osudy a jedno prekliatie. Ani jednej z nich nie je dopriate spoznať esencie pravej lásky. Linda sa po rokoch vracia domov a zisťuje, že nič nie je také ako kedysi. Zdravotný stav jej starej mamy sa náhle zhoršil a matka pred ňou niečo skrýva. V rovnakom čase sa stretáva s Danielom, niekdajším najlepším priateľom, s ktorým sa nerozišli najlepšie, a odhaľuje šokujúce rodinné tajomstvo. Myslí si, že sa nemôže stať už nič horšie. No čo ak sa mýli?

 

GREGORY, Philippa

Tri sestry, tri kráľovné /číta Beáta Drotárová/ 1440 min.

anglické romány

Margarétu Tudorovú, jej sestru Máriu a Katarínu Aragónsku spája príbuzenské puto, no rozdeľuje ich túžba po moci. Každá z nich sa stáva kráľovnou – Margaréta škótskou, Mária francúzskou a Katarína anglickou. No dvorné intrigy a osud to zariadia tak, aby všetky tri celý život súperili. Vzťahy medzi jednotlivými krajinami sa zhoršujú a anglický kráľ Henrich VIII. hrá svoju hru nielen v politike, ale aj v láske.

 

HOLEC, Roman

Trianon : triumf a katastrofa /číta Peter Lejko/ 1200 min.

monografie

4. júna 1920 bola podpísaná trianonská mierová zmluva, ktorá dala bodku za historickým Uhorskom. Kniha mapuje cestu, ktorá priviedla Maďarov k tejto katastrofe. Trianon sa javí ako zavŕšenie jednej historickej etapy, súčasne však otvára novú, spojenú s bojom za a proti jeho revízii. Obyčajní ľudia sa stávali nevinnými obeťami týchto historických procesov a mocensko-politických ašpirácií na oboch stranách hranice.

 

HUGHESOVÁ, Kathryn

Posledný sľub /číta Beáta Drotárová/ 782 min.

anglické romány

Tara Richardsová bola ešte len dievčaťom, keď zmizla jej matka Violet. Po mnohých rokoch dostane list od právnikov z Londýna a jeho obsah jej prevráti život naruby. Niekto jej zanechal kľúčik od bezpečnostnej schránky. V nej nájde predmet, ktorý zmení všetko, čomu dovtedy verila, a vzbudí v nej nádej. Odchádza do Španielska, aby našla odpovede na otázky, ktoré ju prenasledovali takmer štyridsať rokov.

 

KEPLER, Lars

Zrkadlový muž /číta Dušan Kubaň/ 1013 min.

švédske romány

Cestou domov zo školy zmizne mladé dievča. Napriek úsiliu polície aj rodiny sa ju nepodarí vypátrať. O päť rokov ju nájdu brutálne zavraždenú na detskom ihrisku uprostred Štokholmu. Čo vedie k únosom mladých žien a aký plán majú s nimi únoscovia? Ako veľmi bolí rodičov smrť dcéry a kam až siaha túžba po moci a naplnení vlastných predstáv o „božom“ poslaní?

 

KOZMON, František

Červ /číta Dušan Kubaň/ 921 min.

slovenské romány

Neďaleko Bratislavy objavia pozostatky neznámej ženy. Je záhadou, ako sa telo obete rozložilo až na kosti, hoci má na nohách nové tenisky. Kapitán Marek Wolf preberá vyšetrovanie bez dôkazov a svedkov, ktoré sa komplikuje s pribúdajúcimi kostrami, čo sa vynárajú z lužných lesov. Riaditeľ bratislavskej kriminálky chce prideliť ďalší prípad - vraždu ženy, ktorú našli prelezenú červami v cudzom byte.

 

KUNDERA, Milan

Sviatok bezvýznamnosti /číta Lukáš Šepták/ 150 min.

francúzske romány

Rozsahom útly, no obsahom hutný román je príbehom štyroch priateľov v súčasnom Paríži. Ramon, Charles, Caliban a Alain sa rozprávajú o banálnych veciach, no za nimi sa však skrýva hlbší význam, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ako to už v Kunderových románoch chodí, všetko so všetkým súvisí. Čitateľ keď dočíta, môže meditovať o smrti, zabúdaní a tajnom pôvabe vážnej choroby.

 

PILJAR, František

Reťazenie /číta Jozef Kramár/ 540 min.

slovenské poviedky

Zbierka dvadsiatich troch poviedok, je naplnená tichou pokorou k ľudským osudom, k človeku. Všechochuť poviedok dotvárajú rôzne žánre. Nájdeme tu nežnú lyrizovanú prózu, cynický realizmus a to všetko tvorené darom rozprávača, majstra dialógov a prekrásnych opisov prírody, charakteristík postáv. Nenútene nastavuje zrkadlo dobru a zlu, konfrontuje ich v čase minulom i súčasnom a tak dáva príležitosť zastaviť sa, spoznať aj sám seba a pochopiť žitie ako také.

 

REPOVÁ, Hana

Súkromné problémy časť 2. : Lilly /číta Katarína Turčanová/ 525 min.

slovenské romány

Tina, Lilly, Denis a Sebastian sa už dávno postavili na vlastné nohy, avšak správa najstaršieho zo súrodencov ich prinúti nečakane sa stretnúť. Žltý dom, v ktorom strávili detstvo, po smrti rodičov chátra a oni sa musia dohodnúť, čo s ním urobia. Ich stretnutie je však plné nečakaných prekvapení a rozhodnutie o osude domu nebude tým najťažším rébusom. Každý z nich má už nielen svoj život a vlastný príbeh, ale aj naliehavý súkromný problém.

 

RILEYOVÁ, Lucinda

Mesačná sestra 5. diel : príbeh Tiggy /číta Beáta Drotárová/ 1485 min.

írske romány

V Mesačnej sestre autorka naplno využila svoje imaginatívne schopnosti, aby vyrozprávala nezabudnuteľnú rodinnú históriu plnú dobrodružstiev, krutosti, tragédií, vášní, posadnutosti a predovšetkým hudby, rytmu a ducha španielskej komunity. Dve dejové línie – prítomnosť očami hlavnej hrdinky Tiggy a strhujúca minulosť jej novoobjavených príbuzných – sa prepletajú s osudmi všetkých jej sestier.

 

ROZENBERGOVÁ, Vanda

Spoločný nočný mier /číta Antónia Kurimský Oľšavská/ 627 min.

slovenské romány

Muži z Dolného Valu sa schádzajú v krčme, kde riešia osobné aj medzinárodné vzťahy. Na výlete v Holandsku stretnú Vanesu, osobu s nevšedným syndrómom a ich svety sa pretnú. Niekto trávi psy, niekto zavraždí ženu a niekto klame. Stupňovanie dôvery, stupňovanie lží a láska, v ktorej víťazí tretí.

 

WURM, Monika

Nedotknuteľný : príbeh zlodeja z Indie /číta Michal Novák/ 1537 min.

slovenské romány

Chudobný Ráhul, sa živí príležitostným okrádaním turistov. Svoj bezútešný život sa rozhodne dobrovoľne ukončiť. V osudnú noc sa však stretne so starým mudrcom, ktorý mu poradí, aby si napravil karmu. Až potom sa mu môže začať dariť. Mladík sa rozhodne odčiniť všetky svoje chyby. Najväčšou výzvou zostáva vrátenie ukradnutého mobilného telefónu očarujúcej žene, ktorú ani nepozná.

 

Pre deti a mládež

 

ARMENTROUTOVÁ, Jennifer L.

Obsidián : Prvá kniha série LUX /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 817 min.

americké romány

Pred začiatkom štvrtého ročníka na strednej sa Daemon presťahoval do Západnej Virgínie. Nezostalo mu nič iné, ako sa vysporiadať s tamojším nárečím, chabým internetom a nudou. Daemon je neznesiteľný a arogantný. Sexi mimozemšťan, ktorý býva vo vedľajšom dome na Katy zanechá stopu. Ukáže sa, že Daemon a jeho sestra majú celú galaxiu nepriateľov, ktorí si chcú privlastniť ich schopnosti.

 

ARMENTROUTOVÁ, Jennifer L.

Ónyx : Druhá kniha série LUX /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 874 min.

americké romány

Druhá kniha série Lux priamo nadväzuje na predošlý diel. Je to skvelá sci-fi kniha. Kniha plná napätia, trochu tajomna a romantiky, kde nechýbajú zvraty a odhalenia. Katy začína prechovávať čoraz hlbšie city k Daemonovi. Vtom sa však všetko zmení, keď Katy uvidí niekoho, kto nemá byť nažive. Musí to povedať Daemonovi, hoci vie, že sa nezastaví, dokiaľ nezistí pravdu.

 

ARMENTROUTOVÁ, Jennifer L.

Opál : Tretia kniha série LUX /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 875 min.

americké romány

Nikto nie je ako Daemon Black. Daemon a Katy zdolali ťažké obdobie, no spontánne sa objavujú ďalšie prekážky. Ani on však nedokáže ochrániť svojich blízkych pred nebezpečenstvom, ktoré ich čaká, ak sa pokúsia vyslobodiť milovaných. A počas toho, ako odhaľujú pravdu o tajnej organizácii, ktorá je zodpovedná za mučenie a testovanie hybridov, si čoraz viac uvedomujú, že nepoznajú hranice svojich schopností. No spolu sú silnejší... a oni to dobre vedia.

 

JANKOVIČOVÁ, Barbora

Anjelský prach /číta Katarína Turčanová/ 1020 min.

slovenské romány

Úspešná právnička Katherine si svoj život dokonale naplánovala. Cestu jej však nečakane skrížil Ron – muž, ktorý zbúral všetky múry, ktoré si okolo seba vystavala. Je Ron iba výplodom blúznenia, ktoré spôsobila droga, alebo sa v živote mladej právničky deje niečo, čo nemá žiadne racionálne vysvetlenie? Katherinin život sa po druhý raz ocitá v kríze, keď sa preberie na psychiatrii s amnéziou. A cestu jej opäť skríži muž – tentoraz bývalý priateľ Nicolas.

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

BAŤOVÁ, Lucia

Poučená životom / 4 zv.

slovenské romány

Príbeh, kde na ceste za poznaním seba samej, stretneš lásku. Rút, hoci je mladá, má za sebou ťažký život. Prešla si situáciami, ktoré ju neraz položili na kolená. Odchádza do Kanady, kde chce lepšie spoznať seba samu. Matthew je charizmatický a ambiciózny, avšak za jeho peknou tvárou sa skrýva mnoho tajomstiev. Čo sa však stane, keď mu príde do života nové pokušenie?

 

BENICZKY, Vojtech

Zločin v uliciach / 6 zv.

slovenské romány

Martin Novák bol v Bratislave sotva pár hodín, keď sa vo svojom byte stal obeťou vraždy. Objaví ho sestra, ktorá v jeho neprítomnosti byt prenajímala. Vzápätí prichádza jeho snúbenica, ktorá vyšetrovateľom prezradí, že Martin mal z niečoho strach, a preto sa nechcel vracať do rodného mesta. Bývalá podnájomníčka zase nahlási, že zmizol jej priateľ, hovorca ministerstva a syn poslankyne. Policajti z Jednotky boja s organizovaným zločinom majú plné ruky práce.

 

COOPEROVÁ, Ellison

V klietke / 6 zv.

americké romány

Neurologička FBI Sayer hľadá zlo v najhlbších kútoch ľudskej mysle. Washingtonská polícia objaví hrôzostrašné miesto vraždy s visiacou klietkou, v ktorej niekto mladé dievča pomaly vyhladoval na smrť. Sayer poveria vedením vyšetrovania. Zatiaľ čo verejný tlak na dolapenie páchateľa silnie, Sayer zistí, že uniesli ďalšie dievča. Čoskoro si uvedomí, že prenasledujú vraha s nebezpečnou posadnutosťou.

 

DOLCE, Baja

Placebo Ja 2 / 4 zv.

slovenské romány

Rozchod zničil všetko, v čo Ema verila. Jej sny úplne zmizli, keď sa o Chrisovi dozvedela temné tajomstvo. Túžila si prečistiť hlavu, preto súhlasila, že pôjde na pracovnú cestu do Milána. Osud ale rozdal karty podľa vlastných pravidiel, keď jej neplánovane skrížil cestu ON. Mier medzi bývalými milencami nebol možný, pretože ich horúce hlavy boli plné vlastných právd. Dokážu sa nakoniec preniesť cez prekážky, ktoré im život hádže pod nohy, alebo sa navždy rozlúčia?

 

JURÁŇOVÁ Jana, MALÍČEK Juraj, MICHALOVIČ Peter, ONDREIČKA Boris, ŠIKULOVÁ Veronika, GINDL-TATÁROVÁ Zuzana, UHLOVÁ Saša

Očistec / 2 zv.

eseje

Sedem smrteľných hriechov v pestrej interpretácii výnimočných autorov a autoriek. Spisovateľka Jana Juráňová, kultúrny teoretik Juraj Malíček, filozof Peter Michalovič, básnik a kurátor Boris Ondreička, spisovateľka Veronika Šikulová, filmová dramaturgička a scenáristka Zuzana Gindl-Tatárová a novinárka Saša Uhlová v spoločnej kolekcii esejí nazerajú na dnešný svet cez základný kameň európskej morálky. Pomôže nám ešte z tejto špiny nejaký očistec?

 

LIČKOVCI, Viera a Ján

Zrkadlo života / 3 zv.

slovenské poviedky

Život je často nesmierne boľavý, prináša utrpenie duše i tela a človek sa v takejto situácii pýta samého seba: „prečo a kto, alebo čo je príčinou týchto bolestí?“. Čitateľ si na stránkach tejto publikácie môže nájsť odpoveď i sám...

 

PRONSKÁ, Jana

Čierna vdova / 4 zv.

slovenské romány

Adriana pochovala už troch manželov, ktorých jej kvôli majetku nanútil otec. Keď sa jej otec znovu dostane do ťažkostí, neváha využiť svoju dcéru aj štvrtý raz a vydá ju za Luciána. Obaja mladí ľudia majú vlastné plány, a tak odmietajú manželstvo uzavreté v zastúpení. Adriana a Lucián sa musia popasovať nielen s intrigami oboch rodín, ale aj s vlastnou minulosťou a citmi, ktoré im nečakane skrížia plány...

 

PRONSKÁ, Jana

Krvavý erb / 4 zv.

slovenské romány

Keď vo vyšehradskom paláci zneuctia krásnu Kláru, dcéru veľmoža Feliciána Zacha, zúfalý otec s mečom v ruke zaútočí na panovníka a jeho rodinu. Rozzúrený kráľ vyhlási Zacha za vlastizradcu a vydá rozkaz pozabíjať všetkých jeho príbuzných. Klárinej sestre Eliz, sa vďaka šťastnej náhode podarí krvavý masaker prežiť, no jej šance na záchranu sú mizivé. V poslednej chvíli jej prichádza na pomoc záhadný muž, ktorého rodinu v minulosti postihol podobný osud.

 

PRONSKÁ, Jana

Kumánska princezná / 4 zv.

slovenské romány

Julián Bakšai sa kvôli otcovým dlhom zaviaže, že bude slúžiť grófovi Ratoldovi a jeho synovi Františkovi. Gróf mu po synovej smrti navrhne, aby od Kumánov priviedol jeho jediného vnuka a za odmenu mu vráti rodinné sídlo – hrad Kamenec. Kumánka Damara po krutej zrade uhorského šľachtica žije iba pre svojho syna. Julián je rozhodnutý dodržať sľub, no Damara v ňom prebudí hlbokú náklonnosť a lásku, a tak jej ponúkne ochranu i svoje meno.

 

PRONSKÁ, Jana

Rytierova česť / 4 zv.

slovenské romány

Keď sa rytier Filip po rokoch vráti domov z vojny, namiesto radostného zvítania s rodinou ho čaká obraz skazy. Z jeho sídla zostali len ruiny, syn a žena sú mŕtvi. A keď vysvitne, že o šťastie ho pripravili intrigy jeho súrodencov, v duši sa mu usídli nenávisť. Jeho pustovnícky život sa však skončí, keď mu osud privedie do cesty sokoliarovu chovanicu Katarínu. Len čo sa Filip dozvie, že krásna Katarína má nemanželskú dcéru s jeho starším bratom, ožení sa s ňou a začne kuť pomstu.

 

RIES, Michala

Na úteku / 5 zv.

slovenské romány

On. Motorkár telom aj dušou, verný svojmu klubu a svojim zásadám. Má presnú predstavu o tom, ako má jeho život vyzerať. Ona. V deň, keď jej otec tragicky zahynie, stratí nielen jeho, ale aj samu seba. Ani po dvoch rokoch nevie, kto vlastne je, no jedným si je istá: vie rozoznať, čo je správne a čo nie. Keby záležalo na nich, ani jeden by toho druhého netúžil stretnúť. Ibaže sa stalo. Bude Adam ochotný vzdať sa všetkého, čo si vybudoval, a vykročí do neznáma?

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

ARRIGHINI, A.

Dvanásti 3. diel /číta Ľuboš Záhon/ 270 min.

životopisy

 

BALOGHOVÁ, Mary

Čary lásky /číta Jitka Krišková/ 720 min.

ľúbostné romány

 

BERGIUS, C.C.

Osudný medailón /číta Anton Kaščák/ 1050 min.

historické romány

 

CORNWELLOVÁ, Patricia

Post mortem /číta Beáta Drotárová/ 720 min.

detektívne romány

 

GORDON, Noah

Posledný žid /číta Peter Čižmár/ 810 min.

historické romány

 

HANCOCK, Graham

Znak a pečať /číta Igor Šabek/ 1290 min.

literatúra faktu

 

HAUSER, Thomas

Nezvestný /číta Anton Kaščák/ 540 min.

špionážne romány

 

MONTGOMERYOVÁ, Lucy Maud

Anna v Redmonde 3. diel /číta Dagmar Jablonovská/ 630 min.

dievčenské romány

 

MONTGOMERYOVÁ, Lucy Maud

Anna v Summerside 4. diel /číta Dagmar Jablonovská/ 720 min.

dievčenské romány

 

PAPUCSEK, Gregor Martin

Peštiansky perkelt /číta Igor Šabek/ 720 min.

literatúra faktu

 

REDFIELD, James

Celestínske proroctvo /číta Igor Makovický/ 690 min.

psychologické romány

 

SIDOR, Karol

Černová : 27. októbra 1907 (Černovská masakra a pravota) /číta Peter Lejko/ 120 min.

literatúra faktu

 

SLOBODA, Rudolf

Uršuľa /číta Dušan Szabó/ 300 min.

spoločenské romány

 

VÁROŠ, Milan

Posledný let generála Štefánika /číta Dušan Ružička/ 390 min.

literatúra faktu

 

WILSON, Paul F.

Vybraní na smrť /číta Nora Selecká/ 810 min.

romány z lekárskeho prostredia

 

Na začiatok stránky Tlač stránky