Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Knižné novinky - október 2021

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

BANCÍKOVÁ, Darina

Prebytočný človek! Prebytočný človek? : divné sú cesty Božie /číta Ľudmila Swanová/ 750 min.

autobiografické spomienky

Ráno sa otvorili kuchynské dvere a vošli štyria páni. Spýtali sa na mňa. Zaviedla som ich do kancelárie, kde mi oznámili, že som v podozrení, že ukrývam tajné protištátne spisy a žiadajú ma, aby som ich vydala. Prokurátor nariadil prehliadku bytu. Po prehliadke mi oznámili, že pôjdem s nimi. Vo Zvolene sme zastali pred Verejnou bezpečnosťou. Tam pýtali odo mňa kľúč. Vtedy som pochopila, že sa nevrátim...

BARIČÁK, Pavel „Hirax“

Vzťahy /prevzaté/ 413 min.

spoločenské vzťahy

Krátkou formou cez skutočné príbehy vyjadrený autorov pohľad na riešenie partnerských vzťahov, rady pre rodičov, ako vytvoriť harmonický prístup k dieťaťu či k vlastným rodičom. Kniha obsahuje aj kapitoly zaoberajúce sa spoločenskými či kolegiálnymi vzťahmi, prístupu človeka k sebe samému a v neposlednej rade k planéte Zem.

CAPLINOVÁ, Julie

Pekáreň v Brooklyne /číta Lucia Hrašková/ 830 min.

anglické romány

Sophie sa vydáva na dobrodružnú cestu do New Yorku. Ubytuje sa nad maličkou pekárňou sympatickej Belly, ktorá pečie tie najúžasnejšie koláčiky a torty. Sophie sa u nej cíti ako doma a postupne trávi všetok svoj voľný čas v jej pekárni. Veľmi rýchlo sa spriatelí aj s jej bratrancom Toddom, ktorý odmieta akýkoľvek vážny vzťah. Lenže ten nehľadá ani láskou sklamaná Sophie. Postupne zisťuje, že lásku netreba naháňať. Nájde si nás totiž často práve vtedy, keď ju prestaneme hľadať.

DÁN, Dominik

Bremeno minulosti /prevzaté/ 724 min.

slovenské romány

Nová vražda a zase v piatok! Krauz mal na poobedie úplne iné plány, no záhadná smrť vysokoškolského profesora mu ich prevrátila hore nohami. Namiesto voľna sa dvojica detektívov z ničoho nič ocitne uprostred dvoch závažných prípadov, lebo Burger sa im priznal so starým hriechom z minulosti, ktorý postavil vyšetrovanie kostrového nálezu do úplne iného svetla.

GERBEL, Juraj

Otoč sa /číta Igor Šabek/ 1063 min.

slovenské romány

Napínavý akčný thriller s prvkami detektívky, hororu a mystiky pre dospelých. Dielo sa odohráva sčasti v Bratislave a sčasti v Thajsku. Hlavnou postavou je mladý muž Andrej Bojar, ktorý  zanechal krutý život v Thajsku a prišiel na Slovensko, aby začal odznova. Ale nie nadlho. Zo dňa na deň sa mu zrútila celá doterajšia existencia. Pretože sa pred ním opäť vynorila hrôza a zúfalstvo pochované v minulosti.

GREGORY, Philippa

Skrotenie kráľovnej /číta Beáta Drotárová/ 1173 min.

anglické romány

Henrich VIII. sa rozhodol opäť oženiť. Tentoraz je jeho vyvolenou Katarína Parrová – vzdelaná vdova a tajná protestantka. Katarína sama študuje a stane sa prvou ženou v Anglicku, ktorá vydá knihu pod vlastným menom. Presadzuje náboženskú reformu, ktorú začal už Henrich. Lenže kráľ starne, chorľavie, čo využíva jeho intrigánsky dvor. Preto je Henrich čoraz nevyspytateľnejší a nebezpečnejší.

HOOVER, Colleen

Veríty /číta Lucia Hrašková/ 534 min.

americké romány

Slávna spisovateľka Verity Crawfordová nedokáže po ťažkej autonehode dopísať svoju knižnú sériu. Vydavateľstvo požiada o jej dokončenie autorku Lowen Ashleighovú. Prichádza do domu Crawfordovcov, aby si preštudovala a pretriedila poznámky. V pracovni nečakane odhalí Veritinu autobiografiu, ktorú nemal nikdy nikto čítať. Tá odhaľuje desivé tajomstvá, priznania a spomienky. Pred Lowen sa zrazu objavuje celkom nová, desivá bytosť, temnejšia než samotné postavy z Veritiných trilerov.

HORST, Jørn Lier

Prípad 1569 /číta Dušan Kubaň/ 780 min.

nórske romány

William Wisting nájde vo svojej schránke záhadný list. Obsahuje len číselný rad. Je to policajný kód pre vraždu spred dvoch desaťročí. V roku 1999 niekto zabil sedemnásťročnú Tone, keď sa vracala z práce. Jej vraždu rýchlo objasnili a páchateľa odsúdili. List je prvým z radu niekoľkých anonymov a všetky poukazujú na to, že existuje aj iná pravda, nielen tá, ktorú odhalila polícia. Wisting pátra po odosielateľovi a aj po tom, čo sa v skutočnosti stalo.

HUNTEROVÁ, Kristi Ann

Hľadanie domova : sídlo Haven Manor 3 /číta Beáta Drotárová/ 987 min.

americké romány

Jessamine strávila väčšinu svojho života schovávaním sa a neustálym sťahovaním z miesta na miesto. Derek je odborník na históriu a artefakty. Jess ho požiada o pomoc s rozlúštením starého denníka svojich predkov. Počas pátrania po ukrytom artefakte sa mnoho dozvedia jeden o druhom a zároveň sa veľa naučia aj o živote. Môže ich cesta k náprave minulosti napokon doviesť k ich spoločnej budúcnosti?

MAY, Karl

S Vinetuom v Afrike /číta Michal Novák/ 1108 min.

nemecké romány

Old Shatterhandovi a Vinetuovi sa napokon podarí zabrániť Harrymu Meltonovi, aby z nemeckých vysťahovalcov vyžmýkal bohatstvo. Dozvedia sa však, že Harryho brat Thomas chce podvodom získať obrovské dedičstvo. V snahe zachrániť život dedičovi neváhajú vycestovať do Afriky, kde sa Thomas ukrýva pred spravodlivosťou. Najvyšší náčelník Apačov si vydobyje rešpekt a úctu aj medzi príslušníkmi beduinských kmeňov. Old Shatterhandovi výdatne pomáha aj lord Emery Bothwell.

OSMAN, Richard

Štvrtkový klub detektívov /číta Dora Kulová/ 580 min.

anglické romány

Každý štvrtok sa v Coopers Chase, luxusnom mestečku pre seniorov, stretávajú amatérski detektívi a venujú sa nevyriešeným vraždám. Coopers Chase stojí na pozemkoch bývalého kláštora a tamojší arogantný developer chce na mieste kaplnky a cintorína postaviť osem nových bytov. Niekto mu však  pichne smrtiacu injekciu a štvrtkový klub detektívov má pred sebou reálny prípad vraždy.

REPOVÁ, Hana

Súkromné problémy časť 3. : Denis /číta Katarína Turčanová/ 420 min.

slovenské romány

Nič by neprekvapilo Denisových súrodencov viac, ako jeho vyhlásenie, že sa musí ženiť. Nikto z nich ani netušil, že sa s niekým stretáva. Plán, ktorý im predostrie, ich ale doslova šokuje. Napriek tomu, že sú súrodenci proti, rozhodne sa Denis vsadiť všetko na jednu kartu. Je totiž presvedčený, že jeho zámer musí vyjsť. Po krátkom čase však zistí, že niektoré životné rozhodnutia sú ťažšie ako predpokladal.

RILEYOVÁ, Lucinda

Slnečná sestra 6. diel : Príbeh Elektry /číta Beáta Drotárová/ 1758 min.

írske romány

V Slnečnej sestre spoznáme Elektru, najzraniteľnejšiu a najcitlivejšiu zo všetkých siedmich sestier. Je slávna, krásna a bohatá, ale nezvláda enormný tlak okolností a pochybných priateľov. Jej barličkami sú alkohol a drogy, nezáväzné a rýchle vzťahy ju nenapĺňajú a po smrti adoptívneho otca stráca pôdu pod nohami. Z bludného kruhu ju vytrhne list od babičky, ktorá ju pozýva do Kene v južnej Afrike.

WENZLOVÁ ŠVÁBEKOVÁ, Zdenka

Naposledy plačem /číta Slavomíra Fulínová/ 957 min.

slovenské romány

Jana ako dieťa prišla za dramatických okolností o oboch rodičov.  Samota ju privedie do náhradného vzťahu, plného nečakanej vášne, bez sľubov a istôt s mužom, ktorého čoskoro čaká väzenie. Hoci táto idylka trvá krátko, zanechá za sebou nečakané svedectvo. Ako sa vysporiada s touto neverou muž jej života? Nájde Jana domov pre seba a svoje deti? Bude milovaná alebo nenávidená?

WHITE, Christian

Nezvestná /prevzaté/ 642 min.

austrálske romány

Pri vyučovaní sa prihovorí učiteľke fotografovania Kim Leamyovej neznámy muž, ktorý pátra po zmiznutom dievčatku spred dvadsiatich rokov. Muž je presvedčený, že tým strateným dievčatkom je Kim. Najprv ju to pobaví, keď však uvidí fotku dievčatka, začnú v nej hlodať pochybnosti. Román prináša vzrušujúce rozprávanie o únose dievčatka, dlhoročnej traume príbuzných, nekonečnom hľadaní, malomestských intrigách a dojemnej rodinnej súdržnosti.

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

CONRAD, Jopseph

Srdce temnoty / 2 zv.

anglické novely

Román poľského rodáka Josepha Conrada Srdce temnoty vyšiel po anglicky knižne v roku 1902 a rýchlo sa stal jedným z najzásadnejších literárnych diel 20. storočia. Conradov text ako jeden z prvých kriticky nazerá na témy imperializmu, kolonializmu a rasizmu, zároveň je to hlboká psychologická a morálna sonda do temných hĺbok ľudskej duše.

 

ČOPÍKOVÁ, Veronika

Lenivá kuchárka : jednoduché recepty pre každého / 2 zv.

kuchárske recepty

V kuchárskej knihe nájdete 60 overených receptov s menším množstvom cukru, použitím celozrnných i bezlepkových múk a tipmi, ako nahradiť jednotlivé suroviny tak, aby bol sladký či slaný recept. Kniha je vhodná pre všetkých začiatočníkov v kuchyni, pre tých, ktorí hľadajú novú inšpiráciu na varenie i pečenie a najmä pre všetkých zaneprázdnených, ktorí chcú v kuchyni stráviť čo najmenej času.

 

FITZEK, Sebastian, TSOKOS, Michael

Izolovaní / 4 zv.

nemecké romány

Linda na pláži objaví mŕtvolu muža. V jeho taške zazvoní mobil a na druhej strane sa jej ozve Paul Herzfeld, súdny lekár, ktorý pri obhliadke znetvoreného ženského tela našiel v lebke mŕtvoly meno svojej unesenej dcéry Hannah a číslo mobilu mŕtveho muža na Helgolande. Na ostrov sa blíži orkán a doktor poprosí Lindu, aby urobila pitvu muža, či nenájde ďalšie indície. Začínajú sa preteky s časom, aby otec stihol zachrániť život svojej dcéry.

HAHN, Scott

Kto si, Mária? Božia Matka v Božom slove / 2 zv.

úvahy

Kniha je vyznaním lásky syna vlastnej matke i Božej Matke. Autor sa pokúsil spojiť isté rozdelenie medzi mariológiou Východu a Západu: ,,Kým na Západe teológovia podávali toto učenie akosi negatívne, pričom zdôrazňovali Máriinu bezhriešnosť, východné cirkvi radšej vždy kládli dôraz na jej prehojnú svätosť. Láskyplne ju oslovovali Panagia, čiže Celá svätá; pretože všetko v nej je sväté..."

RILEYOVÁ, Lucinda

Dievča na útese / 7 zv.

írske romány

Príjemne „klasická“ romanca Dievča na útese zachytáva pohnutý život troch generácií dvoch írskych rodín, chudobnej a bohatej, zvlášť osudy niektorých členov, ktoré akoby nevdojak kopírovali osudy svojich predkov. Do životov jej hrdinov zasiahne vojna, smrť, tajomstvá, rodinné drámy, šťastné aj nenaplnené lásky, a všetkému dominuje dojímavá túžba osirelého dievčatka po matke a úplnej rodine.

Pre deti a mládež

SALMELA, Alexandra

Strom, alebo, Košatý príbeh o strašne zlom Blöeglöekovi a o Princeznej, ktorá mala všetko / 2 zv.

slovenské príbehy

Bol raz jeden strom uprostred bezútešnej okrovej pustatiny. A bol aj jeho strážca s prečudesným menom Blöeglöek, ktorý by zaň vycedil poslednú kvapku krvi. A ešte Princezná, ktorá mala všetko. Takto sa začína príbeh o statočnosti, chamtivosti a odhodlaní meniť zlé na dobré a zachrániť tento svet.

Baba Jaga : ruské ľudové rozprávky / 3 zv.

ruské rozprávky

Ľudové rozprávky patria do svetového literárneho fondu a tie ruské sa zaraďujú medzi najkrajšie. Kniha je výberom dvadsiatich piatich rozprávok v novom modernom preklade.

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

BAIGENT, Michael, LEIGH, Richard

Podvod so Zvitkami od Mŕtveho mora /číta Peter Lejko/ 840 min.

svetové dejiny

BRINKE, Josef

...A poznali iba kameň /číta Igor Šabek/ 690 min.

cestopisné romány

COLLINS, Wilkie

Mesačný kameň 1. diel /číta Igor Makovický/ 570 min.

historické romány

COLLINS, Wilkie

Mesačný kameň 2. diel /číta Igor Makovický/ 780 min.

historické romány

HERONOVÁ, Echo

Intenzívna starostlivosť : príbeh zdravotnej sestry /číta Gabriela Palubová/ 1080 min.

romány z lekárskeho prostredia

HNILICA, Pavol Mária, VNUK, František

Fatimské posolstvo a Božie Milosrdenstvo : výzva a posolstvo pre dnešný svet /číta Jozef Lapšanský/ 810 min.

rozhovory

LAGERLÖFOVÁ, Selma

Lowenskoldov prsteň 1. diel /číta Štefan Mráz/ 810 min.

ľúbostné romány

LAGERLÖFOVÁ, Selma

Lowenskoldov prsteň 2. diel /číta Štefan Mráz/ 690 min.

ľúbostné romány

MARSINA, Richard

Legendy stredovekého Slovenska : ideály stredovekého človeka očami cirkevných spisovateľov /číta Igor Šabek/ 1110 min.

legendy

MOODY, Raymond A.

Svetlo na druhom brehu /číta Igor Šabek/ 360 min.

filozofia ducha

MOORE, Michael

Hlúpi bieli muži : a ďalšie chabé zdôvodnenia stavu národa! /číta Peter Čižmár/ 690 min.

literatúra faktu

SCERBANENCO, Giorgio

Piesok si nič nepamätá /číta Dušan Ružička/ 600 min.

detektívne romány

TOLKIEN, John Ronald Reuel

Pán Prsteňov 1 : Spoločenstvo prsteňov /číta Beáta Drotárová/ 1320 min.

fantastické romány

TOLKIEN, John Ronald Reuel

Pán Prsteňov 2 : Dve veže /číta Beáta Drotárová/ 1110 min.

fantastické romány

ZAMAROVSKÝ, Vojtech

Návrat do staroveku /číta Igor Šabek/ 210 min.

dejiny

 

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 48. týždni roku 2023 z Digitálnej knižnice

Medený vlas, Jozef Kollár   Informácie o knihe Medený vlas
26%
Lovy v Afrike a na Kaukaze, György Gyimesi   Informácie o knihe Lovy v Afrike a na Kaukaze
18%
Dobrodružstvá včielky Maji, Waldemar Bonsels   Informácie o knihe Dobrodružstvá včielky Maji
20%
Drevený zámoček   Informácie o knihe Drevený zámoček
19%
Láska Anny Elliotovej, Jane Austen   Informácie o knihe Láska Anny Elliotovej
17%
Hlasovalo: 219
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím