Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Autor s rozlietanou fantáziou

Nevadí, že ste dospelí. Ak ešte nepoznáte Bláznivé dobrodružstvá holuba Ernesta a nemáte ani predstavu, čo všetko môže nezvyčajný holub pri lete svetom zažiť, je vždy čas vrátiť sa hoci aj teraz do detstva. Knižka Tomáša Krištofa ponúka bláznivý let s Ernestom na krídlach autorovej fantázie. O tú sa podelil na aprílovom literárnom klube aj s nami. Vyšlo to naozaj pekne symbolicky - bláznivý mesiac, bláznivý príbeh. Pretože Ernest prelieta mnohými mestami ako dobrodruh. Knižku vydal autor v roku 2021 a napísal ju za rekordných desať dní. Vydavateľstvo Slovart ju okamžite prijalo, ilustrátorkou je Adela Režná.   

V utorok 23. apríla sme teda vstúpili nielen do deja tejto pekne ilustrovanej rozprávkovej knižky (ktorú načítala v SKN Katka Turčanová), ale aj do života jej autora. Tomáš je herec, nehrá len na doskách divadla, ale aj v seriáloch. Herectvo i vyučuje, píše texty piesní, muzikály, a ako priznal, ambície boli vydať aj poéziu, no tohto zámeru sa neskôr vzdal. „Myslel som si, aké geniálne dielo som napísal, no skoro som zistil, že to tak nie je a žiadna básnická zbierka nevyšla. Ale rozprávky milujem, aj preto je moja prvá knižka určená deťom, mám k nim veľmi blízko,“ prezradil autor, ktorý knižku venoval svojmu krstnému synovi Tadeáškovi. Ja som do nej nazrela vďaka spomínanej Katke, ktorá ju vychválila a ja s ňou naozaj súhlasím. Myslím, že aj obecenstvo, ktoré si nadšene vypočulo ukážky v podaní nášho hosťa. Herecká interpretácia textu na nás zapôsobila naozaj príjemne elektrizujúco.

Tomáš v minulosti prijal aj ponuku kníhkupectva Martinus, vďaka čomu si na Youtube môžete vypočuť aj jeho online čítania. Zahral si vo viacerých divadlách, vrátane spišského, kde pôsobil niekoľko rokov. Pochádza zo Šariša a hoci žije v Bratislave, kde sa cíti ako ryba vo vode aj vďaka väčším možnostiam, k Šarišu sa neprestal hrdo hlásiť.

Jeho ďalšia knižka, tentoraz pre mládež, vyjde pravdepodobne v septembri, a keďže má byť aj prekvapením, o čom bude, viac sme sa dozvedieť nemali. 

Autorovi som položila nespočetné množstvo otázok a temperamentný a vždy usmievavý umelec vtipne odpovedal. Má rád Paula Coelha, rád by si raz zahral so svojimi hereckými učiteľmi a je veľkým obdivovateľom herca Jozefa Úradníka. Rád číta a necháva svoju fantáziu voľne lietať ako holuba Ernesta. Tréma? Ako trémista vôbec nepôsobí, hoci ju už párkrát mal, no vie si s ňou poradiť.  

Vypočuli sme si aj vtipné herecké zážitky, keď naňho po otvorení dverí spadli kulisy a kolegovia nezadržali smiech. „Musel som odísť zo scény, lebo som sa rozosmial, a potom som sa vrátil a zožal potlesk,“ priznal so smiechom. Rola, po ktorej neprestal túžiť? „Rád by som si raz zahral Hamleta,“ odpovedá všestranný umelec, ktorý si spomenul aj na veselý zážitok s pani, ktorá sa s ním chcela na ulici odfotiť – teda závan popularity? „Už z diaľky sa na mňa usmievala, no nakoniec vysvitlo, že si ma pomýlila s Adamom Ďuricom, teda nakoniec sa so mnou neodfotila,“ opísal zážitok sa T. Krištof.

Spovedanie hosťa pokračovalo ešte dlho, otázky padali jedna za druhou – a padla aj ponuka, aby prišiel do SKN svoju ďalšiu knihu, alebo aj iné, načítať. Verme, že sa tak stane, lebo Tomáš nám príbehy o holubovi Ernestovi pôsobivo zdramatizoval a je predpoklad, že by sa perspektívne zaradil medzi úspešných načítavateľov. Zatiaľ však nemá čas, možno raz...

Desiati sme tentoraz sedeli v zasadačke, online sa ku klubu pripojilo ďalších 6 návštevníkov, a stretnutie sme potiahli takmer do pol piatej. Potešujúce.

Keďže aj hosť bol na našich autorov zvedavý, prečítali sme mu text s názvom Červený trpaslík našej bratislavskej autorky Lesany Kráľovičovej. Ak by sa k nám pripojila, vypočula by si pár poznámok, ako túto krátku prózu, ktorej nechýbal náboj fantázie, vylepšiť, či rozvinúť. To potvrdil aj Janko Petrík a zhodli sme sa, že prózička by zniesla aj viac rozkošatený dej. Autorka však svoju neúčasť vopred ospravedlnila, škoda, možno teda nabudúce!

Príjemne zapôsobili aj odozvy po klube a prekvapil milý telefonát od Adriany Bražinovej, ktorú hosť online mimoriadne zaujal. Z Košíc pricestoval Tomáš Takáč a ani naša domáca zostava nesklamala. A to nás teší.

Aj Tomáš Krištof nám na záver srdečne poďakoval a skonštatoval, ako dobre sa medzi nami cítil. Jeho holub Ernest vraví, že keď si vajíčkom, máš veľmi veľa času na premýšľanie, a počas neho si môžeš vymyslieť, čím budeš, keď sa vyliahneš. Je to len na tebe.

A na vás je, či prídete aj nabudúce a či sa z nášho stretnutia vyliahne niečo neočakávané a prekvapivé. Najbližšie nás čaká Klubovanie v Banskej Bystrici. Kedy, o koľkej a s kým, sa dozviete včas z pozvánky. Dovtedy napíšte niečo pekné, čo poletí k ostatným ako operenec Ernest.

Daniela Dubivská

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
22%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
25%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
20%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
13%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
20%
Hlasovalo: 108
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím