Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Nová služba Dokorán

NOVÁ SLUŽBA DOKORAN.RTVS.SK JE DOSTUPNÁ UŽ AJ PRE ZRAKOVO POSTIHNUTÝCH 

DokoránRTVS v uplynulých dňoch spustila unikátnu službu pre všetkých zrakovo a sluchovo postihnutých spoluobčanov, ktorí majú preukaz ŤZP. Na stránke dokoran.rtvs.sk nájdu archív s televíznymi dielami, špeciálne upravenými práve pre potreby zrakovo a sluchovo znevýhodnených.

Dokoran.rtvs.sk umožní sledovať audiovizuálne diela v špeciálnej úprave, určenej pre ľudí so zrakovým a sluchovým postihnutím. V archíve nájdu výber tých najlepších filmov, seriálov, dokumentárnej tvorby, rozprávok či archívnych pokladov z produkcie RTVS. Už teraz v ňom možno nájsť všetky časti televíznych filmov Červené víno, Adam Šangala a Sváko Ragan, nové seriály RTVS Tajné životy či Doktor Martin, detskí diváci sa môžu tešiť na rozprávky z aktuálnej tvorby RTVS ako Zázračný nos, Láska na vlásku, Johankino tajomstvo, ale aj na detskú klasiku  Spadla z oblakov či populárny seriál pre deti Safari za kuchyňou. V archíve sa momentálne nachádza až 200 televíznych dielďalšie postupne pribudnú, keďže archív bude aktualizovaný na periodickej báze.

Ambíciou RTVS je priniesť bezbariérový prístup všetkým, ktorí si nemôžu plnohodnotne užiť sledovanie programov RTVS. Tento špeciálny web vďaka svojej upravenej funkcionalite ponúka sebestačnosť, rozšírenú ponuku voľného výberu programov, dostupnosť v ktoromkoľvek čase a čo je najdôležitejšie, nachádzajú sa v ňom aj diela, ktoré nie sú dostupné v bežnom online archíve RTVS. 

Prístup na web dokoran.rtvs.sk je možné získať výhradne prostredníctvom prístupového kódu, ktorý zrakovo znevýhodneným spoluobčanom na požiadanie poskytuje Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a sluchovo postihnutí diváci si budú môcť kódy vyžiadať od Asociácie nepočujúcich Slovenska.

Pokyny na registráciu
Službu RTVS Dokorán môžu využívať zrakovo postihnutí používatelia, ktorí majú preukaz ŤZP alebo ŤZP/S.

Registrácia pre používateľov, ktorí už majú meno a heslo:
V prípade, že zrakovo postihnutý používateľ už má pridelené meno a heslo na webovú stránku knižnice, tak na úvodnej stránke po prihlásení sa nájde odkaz Archív RTVS Dokorán. 
Odkaz sa nachádza pod položkou Upraviť údaje. Pomocou tohto odkazu bude presmerovaný na portál Dokorán. Pred prvým presmerovaním sa každému používateľovi zobrazí Čestné vyhlásenie finálneho recipienta, ktoré si musí záujemca prečítať. Na znak súhlasu musí vyznačiť zaškrtávacie políčko. Keď si text čitateľ prečíta sám pomocou technických prostriedkov (JAWS, NVDA, Braillovský riadok a pod.), tak označí ďalšie políčko na zaškrtnutie. Čestné vyhlásenie však môže prečítať aj svedok, v takom prípade je potrebné uviesť jeho meno. 
Po odoslaní formulára sa na webovej stránke zobrazí čestné vyhlásenie, pod ktorým bude uvedené prihlasovacie meno čitateľa a jeho adresa.
Čestné vyhlásenie je potrebné najskôr vytlačiť pomocou odkazu na konci stránky. Následne je nutné ho podpísať a zaslať e-mailom na adresu: jana.gondova@skn.sk 
Po prijatí e-mailu o dokončení registrácie bude prihlásený používateľ presmerovaný na portál RTVS - Dokorán. Predpokladaný termín plnej prevádzky je od 7. 8. 2017.


Registrácia pre používateľov, ktorí ešte nemajú meno a heslo
Noví čitatelia si na úvodnej webovej stránke vyberú jednu z dvoch možností:

Ak majú záujem o služby digitálnej knižnice (počúvanie zvukových kníh a časopisov), tak sa zaregistrujú na odkaze Registrácia do digitálnej knižnice.

Ak majú záujem o počúvanie relácií a komentovaných filmov RTVS použijú odkaz Registrácia do digitálnej knižnice SKN a na portál RTVS - Dokorán.

Registrácia len do digitálnej knižnice SKN Levoča
Pri registrácii len do digitálnej knižnice SKN postupuje požívateľ podobne ako doteraz.
Predpokladáme, že čitateľ už poslal do knižnice podpísanú Prihlášku čitateľa a fotokópiu preukazu ŤZP (prosím oskenujte obidve strany).
Čitateľ označí, či je zrakovo alebo inak zdravotne postihnutý používateľ. Prečíta si čestné vyhlásenie, zaškrtne súhlas, uvedie či si prečítal čestné vyhlásenie pomocou hlasového výstupu, alebo mu ho prečítal svedok. Po odoslaní formulára  Čestné prehlásenie vytlačí, podpíše, oskenuje a pošle na adresu knižnice.
Po dokončení registrácie dostane e-mail so správou, že môže začať používať prihlasovacie meno a heslo na stránku knižnice.

Registrácia do digitálnej knižnice SKN a na portál RTVS - Dokorán
Túto registráciu môžu použiť zrakovo postihnutí čitatelia s preukazom ŤZP, alebo ŤZP/S.
Predpokladáme, že čitateľ už poslal do knižnice podpísanú Prihlášku čitateľa a fotokópiu preukazu ŤZP (prosím oskenujte obidve strany).
Najprv si prečítajú Čestné vyhlásenie týkajúce sa prístupu do Digitálnej knižnice Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. 
Na znak súhlasu je nutné označiť zaškrtávacie políčko. Keď si text čitateľ prečíta záujemca sám pomocou technických prostriedkov (JAWS, NVDA, Braillovský riadok a pod.), tak označí ďalšie zaškrtávacie políčko. Čestné vyhlásenie však môže prečítať aj svedok, v takom prípade je potrebné uviesť jeho meno. 

Následne si záujemca prečíta Čestné vyhlásenie finálneho recipienta. 
Na znak súhlasu musí označiť zaškrtávacie políčko. Keď si text čitateľ prečíta sám pomocou technických prostriedkov (JAWS, NVDA, Braillovský riadok a pod.), tak označí ďalšie zaškrtávacie políčko. Čestné vyhlásenie však môže prečítať aj svedok, v takom prípade je potrebné uviesť jeho meno. Po odoslaní formulára sa na webovej stránke zobrazí čestné vyhlásenie, pod ktorým bude uvedené prihlasovacie meno čitateľa a jeho adresa. Čestné vyhlásenie je potrebné najskôr vytlačiť pomocou odkazu na konci stránky. Následne je nutné ho podpísať a zaslať e-mailom na adresu: jana.gondova@skn.sk 
Po prijatí e-mailu o dokončení registrácie bude prihlásený používateľ presmerovaný na portál RTVS - Dokorán.

Čitateľov knižnice chceme poprosiť o trpezlivosť pri registrácii do novej služby RTVS Dokorán, ktorá začne fungovať v čase dovoleniek. 

V nasledovnom článku si môžete nájsť a vypočuť ďašie podrobnosti o službe RTVS Dokorán.

Vaše návrhy k novej službe môžete písat do diskusného fóra:

http://www.skn.sk/?diskusia&tema=14

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
21%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
20%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
19%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
17%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 967
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím