O práci v rádiu s moderátorom a redaktorom Ondrejom Rosíkom

17. októbra 2022 sme so žiakmi levočskej základnej školy internátnej pre nevidiacich a slabozrakých privítali na besede v zasadačke SKN Ondreja Rosíka, moderátora a redaktora rádia Lumen. Ondrej, rodák z Jasenia, je absolventom tejto školy i jej základnej umeleckej školy – hry na klavíri. Nevidiaci je od narodenia, rozoznáva iba svetlo a tmu. Prítomným žiakom druhého stupňa prišiel porozprávať o svojich školských časoch v Levoči, kde ho bavila práca so slovom, hudba, neskôr informatika. Počas štúdia na Katolíckom gymnáziu Štefana Moysesa v Banskej Bystrici sa oblasť jeho záujmu vykryštalizovala. Zvíťazila žurnalistika, ktorú absolvoval na Katolíckej univerzite v Ružomberku. V rádiu Lumen, s ktorým spolupracoval už počas štúdia, pripravuje približne 20 relácií a rubrík. Je tiež vedúcim relácie Svetielko, ktorá sa vysiela každý deň. Témy relácií si často určuje sám,  za respondentmi veľa cestuje, nahraté záznamy potom strihá a upravuje do finálnej podoby. V živom vysielaní používa dvoje slúchadlá – cez jedny počúva hosťa, cez druhé mu špeciálny softvér číta texty. Je držiteľom dvoch cien Literárneho fondu za rozhlasovú publicistiku.

Ondrej sa tiež podieľa na vývoji aplikačného setu Corvus, ktorý nevidiacim umožňuje efektívne ovládať dotykové smartfóny s operačným systémom Android. V súčasnosti býva s manželkou v Banskej Bystrici.

Žiaci nerušene počúvali jeho inšpiratívne rozprávanie. Tešili sa aj panie učiteľky, ktoré si spomínajú na Ondreja ako na šikovného, usilovného žiaka. Aj touto cestou mu ešte raz ďakujeme za jeho ochotu prísť medzi nás a želáme veľa úspechov v jeho pracovnom aj osobnom živote.

Daniela Bonková  

 

Na začiatok stránky Tlač stránky