Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

SKN otvára pracovisko prepisu učebníc a učebných materiálov

Dostupné učebnice všetkých vyučovacích predmetov pre žiakov a žiačky základných a stredných škôl v prístupnom formáte, vo formáte čitateľnom pre ľudí so zrakovým znevýhodnením a s poruchami čítania. To je jasný cieľ dlhoročného úsilia viacerých inštitúcií. Rôzne kroky v tomto smere dlhodobo uskutočňovali partnerské organizácie venujúce sa ľuďom so zrakovým znevýhodnením, ktoré sa, okrem iného, stretli aj v Rade SABP a svoje partnerstvo potvrdili aj v memorande o spolupráci. Toto úsilie nás všetkých sa podarilo zúročiť v posledných mesiacoch aj vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Od 1. apríla 2024 otvárame v SKN pracovisko prepisu učebníc a učebných materiálov do prístupných formátov Slovenskej autority pre Braillovo písmo (PP-SABP). Na tomto pracovisku budeme prepisovať učebnice a učebné materiály pre žiakov a žiačky základných a stredných škôl, a to do brailu, elektronických dokumentov či iných prístupných formátov. Pri určení formátu prepisu budeme prihliadať aj na požiadavku na spracovanie od žiakov/rodičov alebo školy, ktorú navštevujú. Sprístupnené knihy budú následne dostupné v digitálnej knižnici SKN pre žiadateľa alebo na zakúpenie v cenách bežných učebníc.

S požiadavkami na spracovanie učebníc a učebných materiálov pre základné a stredné školy sa môžu záujemcovia obrátiť na e-mailovú adresu Slovenskej autority pre Braillovo písmo: sabp@skn.sk.

SABP si vyhradzuje právo určiť priority pri spracúvaní požiadaviek sprístupňovania učebných materiálov. Zároveň prosíme záujemcov o učebné materiály o porozumenie, ak nebude v súčasnosti možné spracovať všetky požiadavky. Na mnohé učebnice a učebné materiály bude potrebné zvýšenie počtu aktívnych prepisovateľov učebníc, čo v súčasnosti nie je možné realizovať. O možnosti prepisu požadovaného materiálu rozhodneme po zaslaní e-mailu na našu adresu a po posúdení jeho obsahu. O prevzatí/neprevzatí materiálu na prepis vás budeme informovať. Veríme, že takéto obmedzenie možností prepisu učebníc a učebných materiálov je len dočasné a že sa nám v blízkej budúcnosti podarí nájsť efektívne riešenie a rady prepisovateľov a prepisovateliek rozšírime.

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
21%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
20%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
19%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
17%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 884
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím