Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Svetový deň Braillovho písma 2024

Už po šiestykrát 4. januára celý svet oslavuje Braillovo písmo ako jeden z najdôležitejších komunikačných nástrojov nevidiacich ľudí. Systém šiestich bodov v brailovej bunke umožňuje zápis písmen a symbolov, umožňuje zobraziť písomnú informáciu v hmatovej podobe. Ako brail vznikol a aký prínos pre nevidiacich má, sme podrobne písali v článku Svetový deň Braillovho písma 2023.

Vo videu Európskej únie nevidiacich, Význam Braillovho písma (externý odkaz), sa dozviete o spôsobe fungovania brailu a o možnostiach jeho využívania. Nemusí to vždy byť náročná technológia, čo informáciu v braili nevidiacim sprístupní. Aj v domácom prostredí je možné brailom ľahko označovať rôzne predmety. Video je prierezovou prezentáciou používania brailu v mnohých oblastiach.

V roku 2023 Európska únia nevidiacich vydala stanovisko, Vyhlásenie EBU: Prístup k čítaniu a používaniu Braillovho písma - otázka budúcnosti, v ktorom zdôrazňuje dôležitosť brailu v živote nevidiacich a vyzýva všetky členské štáty a zúčastnené strany na podporu požiadaviek na implementáciu brailu do vzdelávania a do bežného života nevidiacich. V štrnástich dôležitých bodoch tieto požiadavky prezentuje ako základné piliere využívania brailu v budúcnosti. Toto vyhlásenie sa stáva záväzným dokumentom aj pre Slovenskú republiku a pre Slovenskú autoritu pre Braillovo písmo (SABP). Využívanie brailových dokumentov, učebníc a brailových riadkov vo vzdelávacom procese nevidiacich je jednou z hlavných priorít SABP.

Na zvýšenie povedomia širokej verejnosti o dôležitosti Braillovho písma SABP uskutočňuje mnoho aktivít. Jednou z nich je aj knižka Abecedidlo, ktorú sme vydali v roku 2023 v braili i čiernotlači. Knižka prostredníctvom detských básničiek spája písmená latinky a brailové písmená a poukazuje tak na dôležitosť ich rovnocennosti pri poskytovaní informácií.

V deň výročia narodenia Louisa Brailla si spoločne pripomíname, že vďaka písmu, ktoré vytvoril, dal nevidiacim do rúk kľúč k poznaniu a prístup ku vzdelávaniu. Aj v súčasnosti je pre nevidiacich brail jednou z foriem prijímania informácií a najmä jedinou možnosťou čítania textu so všetkými atribútmi samotného čítania, teda poznávanie gramatiky, štylistiky či grafickej úpravy textu. Je nevyhnutné, aby nevidiaci ľudia mali možnosť efektívne využívať všetky spôsoby prijímania informácií, ktoré po strate zraku zostali dostupné a aby sa popri sluchovom vnímaní textu z audiokníh alebo čítačov obrazovky z počítačov a mobilných telefónov zamerali aj na možnosť využívania hmatu. Pri súčasnom množstve informácií je potrebné byť pripravený na efektívnu prácu s nimi. Preto je používanie brailu veľmi dôležité. S príchodom novších a novších digitálnych technológií sa aj využívanie brailu v digitálnom prostredí zdokonaľuje a blízka budúcnosť v tomto smere určite prinesie oveľa viac, ako sú len viacriadkové brailové displeje. Veď už dnes je napríklad možné si vďaka takémuto viacriadkovému displeju pozrieť futbalový zápas: Canute Console: Wales vs England (externý odkaz na video, anglický jazyk).

K dnešnému dňu Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vydala tlačovú správu aj s odkazom na epizódu podcastu ÚNSS o Braillovom písme - Tajomstvo Braillovho písma.

Ruky nevidiaceho čítajú text v Braillovom písme

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
22%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
22%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
18%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
15%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 248
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím