Svetový Braillov deň
Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči
Svetový Braillov deň
4. JANUÁR
200. výročie narodenia Louisa Brailla
Bibliografický leták
2009
BRAILLOVO SLEPECKÉ PÍSMO
* Louis Braille sa narodil 4. januára 1809 v Couvray pri Paríži a zomrel 6. januára 1852. Bol slepý, ako trojročný si vypichol oko obuvníckym šidlom a o druhé prišiel v dôsledku infekcie. Roku 1819 ho poslali do parížskej slepeckej školy. Učil sa čítať a písať latinku, robil pokroky v štúdiu.
* Braillovo slepecké písmo vzniklo v roku 1829 vo Francúzku. Braille upravil Barbierov znak na polovicu (pôvodne mal 12 bodov) a takto vytvoril svoje známe 6 bodové písmo.
* Louis Braille bol múdry a inteligentný, preto v ňom rástla túžba po vzdelaní a snaha niečo v živote dokázať. Chcel ukázať ostatným, že aj nevidiaci alebo inak postihnutý človek môže viesť plnohodnotný život. Braillov upravený znak bol oveľa jednoduchší a zrozumiteľnejší ako Barbierov 12 bodový znak. Braillov znak je vhodný pre všetkých nevidiacich ľudí. Týmto činom aj oni získali šancu žiť krajší a lepší život. Louis Braille je celosvetovo uznávanou osobnosťou, ktorá dosiahla omnoho viac ako ktokoľvek iný.
* Vynález slepeckého písma umožnil čítanie, písanie a vzdelávanie nevidiacich po celom svete. Písmo je takmer jednotné. Braillova abeceda mala, má a bude mať nezastupiteľné miesto v živote nevidiacich, ktorým takouto formou sprostredkuje krásu okolitého sveta, ktorý si my, vidiaci, niekedy málo vážime.
* Princíp Braillovho písma spočíva v zapisovaní písmen do 6 bodov, čo umožnilo praktickú schému pre tlač a vhodnejšiu pre hmatové vnímanie. Každé písmeno pozostáva z vypuklín, ktoré sú vytlačené do tvrdého papiera. V papieri ostane jamka, ktorú po obrátení papiera možno čítať hmatom ako 1 bod. Rozličným usporiadaním takýchto bodov vznikajú písmená.
* Braillovo písmo je pre ľudí so zrakovým postihnutých nenahraditeľné. Bez neho si nevedia predstaviť svoj každodenný život. Braillova abeceda im umožňuje prijímať informácie bez toho, aby sa odlišovali od „bežných ľudí“.
* Dnes má takmer polovica znakov Braillovej abecedy rovnaký význam na celom svete, takže práca pri výuke pre konverzujúcich napríklad v anglickom Braillovom písme je len veľmi malá.
* V rokoch 1859 - 1860 bol Braillov systém predstavený v Amerike a začal sa s úspechom vyučovať v St. Louis school for the blind. Roku 1868 sa britská a zahraničná asociácia pre nevidiacich spojili a priniesli Braillovo písmo do Ameriky, kde ho šírili prostredníctvom tlačených kníh pre nevidiacich. Anglicko a Francúzsko boli posledné krajiny, ktoré oficiálne potvrdili Braillovu abecedu ako najlepšiu formu čítania a písania pre nevidiacich.
Zostavila: Anna Tabáková
SKN Levoča
Zdroj: Internet