15. ročník Týždňa slovenských knižníc v levočskej SKN
V rámci 15. ročníka Týždňa slovenských knižníc nevidiace, slabozraké a inak zdravotne postihnuté deti privítali na pôde Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči na besede spisovateľku Janu Bodnárovú. Jej knihy Roztrhnuté korálky, Dievčatko z veže, či kniha poviedok Trinásť boli v našej knižnici vydané v Braillovom písme, resp. zvukovej podobe. Pani spisovateľka vo svojich knihách, určených detským čitateľom, píše o deťoch, ktoré vo svojom „detskom svete“ zápasia s mnohými problémami: s pocitom strachu, s náznakmi rasizmu, šikanovania, neúplnej rodiny. Tieto javy môžu citlivú detskú dušu veľmi negatívne zasiahnuť, a tak autorka nachádza východisko svojich príbehov vo vzťahu k prírode, zvieratám, k ľuďom vôbec.
V tomto duchu sa niesla aj naša beseda. Pani spisovateľka svojou otvorenosťou a príjemným slovom deti zaujala natoľko, že nemali problém s ňou rozprávať na rôzne témy. Predstavila bližšie nielen svoju tvorbu, ale aj rodinu, ako autorka poézie poskytla cenné rady detským recitátorom, možno aj budúcim spisovateľom. V závere prečítala deťom poviedku Film o černošskej neveste z knihy Barborkino kino. Deti sa potešili jej knižným darom a na znak vďaky pani spisovateľke pomohli pri tvorbe podnázvu pripravovanej knihy.
Počas Týždňa slovenských knižníc sme nezabudli ani na dospelých čitateľov a návštevníkov knižnice. Tretí apríl bol príjemný, na toto ročné obdobie teplý deň. Pre našich čitateľov a hlavne čitateľky bol pekný ešte z jedného dôvodu, naše pozvanie na besedu v popoludňajších hodinách prijala autorka romantických noviel zo súčasnosti Marta Fartelová. Vo svojich románoch poukazuje na reálne problémy dnešnej doby, napríklad nechcené tehotenstvo, strata dôvery v manželstve, alkoholizmus. Ako sa sama vyjadrila, čitateľom prináša príbehy neobyčajne obyčajných žien. Tejto mladej produktívnej autorke zo Stupavy vyšlo od roku 2007 už 8 románov, každý v sebe ukrýva iný príbeh. Písanie nie je jej jediným zamestnaním. Pracuje v obchodnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá distribúciou strojárskych ložísk a iných komponentov. Je to práca plná strohých čísel a technických údajov a písaním sa snaží prejaviť nahromadené emócie, v knihách necháva kúsok seba, svojich pocitov, svojej duše. Jej príbehy sú fiktívne, vhodnou inšpiráciu jej poskytuje okolie, realita súčasného sveta. Príjemným hlasom prečítala na besede úryvok z knihy Trinásta komnata. Potešilo ju, že jej knihy vychádzajú aj v Braillovom písme a vo zvukovej podobe a na krátkej exkurzii v SKN sa o túto problematiku živo zaujímala. Ako nám prezradila, má pripravený rukopis ďalšej knihy a my sa na ňu s čitateľmi tešíme.
4. apríla 2014 sme sa s nevidiacimi a slabozrakými deťmi po štvrtýkrát stretli na rozprávkovej Noci s Andersenom. Predchádzajúce tri ročníky sa uskutočnili v priestoroch Spojenej školy internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím v Levoči, tentokrát sme sa rozhodli pre priestory Slovenskej knižnice pre nevidiacich. Program rozprávkovej noci bol pestrý. Začínali sme o 18. hodine v zasadačke znelkou Noci s Andersenom. Informácie o slávnom dánskom rozprávkárovi H. Ch. Andersenovi sme si pripomenuli formou krátkych otázok, veď deti si zapamätali dosť z predchádzajúcich ročníkov. Prvú Andersenovu rozprávku sme si vypočuli v podaní nášho hosťa Valentína Šefčíka, spisovateľa a riaditeľa Základnej školy v Bertotovciach. 23 prítomných detí sme potom rozdelili do dvoch skupín. Prvá skupina s pánom spisovateľom sa odobrala do našich zvukových štúdií. Tam nahovorili jeho básnickú zbierku Kamienky pri ceste do zvukovej podoby. Hoci deti mali spočiatku trému, ich nadšenie bolo veľké a o to väčšia radosť, keď počuli svoje hlasy v básničkách ešte v ten večer vďaka ochote a úsiliu zvukového technika Jožka Jablonovského. Zvuková kniha bude po spracovaní zaradená do nášho knižničného fondu a naši čitatelia si ju budú môcť po vypožičaní vypočuť. Druhá skupina zatiaľ tiež nezaháľala, spolu s naším ďalším hosťom, nevidiacim učiteľom hudby Petrom Kolesárom nacvičila pieseň Bobi. Po spojení oboch skupín a rozdelení detí do rovnocenných družstiev nasledovalo čítanie rozprávok, kvízy, hlavolamy, hádanky. Víťazné družstvo bolo zakaždým odmenené fanfárami v klávesovom prevedení Petra Kolesára. Po krátkom občerstvení deti s pánom spisovateľom vymýšľali báseň a nie hocijakú, ale rovno o láske. Túto tému si vybrali práve deti. A že to bola téma vďačná, o tom svedčila atmosféra pozornosti, sústredenia a tvorivosti detí. Kúsok z básne Vám teraz prinášame:
Láska na prvý dotyk
Nevedel som, ako chutí
prvý dotyk teba.
Teraz cítim v svojej hrudi
zvláštny kúsok neba.
Prečo zrazu tento dotyk
tak príjemne páli?
Pomaličky do mňa vchádza
zmätok, a nie malý.
Potom nasledoval kvíz Uhádni názov piesne podľa melódie a doplň text v piesni, ktorý pripravil a na klávesoch zahral Peter Kolesár. O zábavu a humorné zážitky počas celého večera nebola núdza. Na záver naša čitateľka Iveta Kolesárová prečítala deťom povesť z knihy Kamaráti z hory pod Končistou v Braillovom písme. Ani sme sa nenazdali a ručičky hodín ukazovali polnoc. Po rozdaní darčekov deťom, ktoré venovalo vydavateľstvo Slovart, spoločnosť McDonald´s a SKN sme sa s deťmi aj našimi hosťami rozlúčili. Na záver si vyžiadal slovo Juraj Oláh, ktorý za celý detský kolektív poďakoval prítomným hosťom i organizátorom Daniele, Alene, Irene, Agnese, Jozefovi a vyjadril želanie, aby sa ďalší ročník Noci s Andersenom opäť uskutočnil v knižnici.
Daniela Bonková