17. ročník Týždňa slovenských knižníc v SKN
V dňoch 1. – 6. marca sa uskutočnil 17. ročník Týždňa slovenských knižníc pod spoločným mottom: „KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH“. Jeho cieľom, tak ako každý rok, je pozitívne zviditeľňovanie knižníc ako kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií prostredníctvom rozmanitého spektra aktivít a podujatí. Vyhlasovateľmi sú už tradične Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc.
Do Slovenskej knižnice pre nevidiacich prilákalo návštevníkov v tomto týždni hneď niekoľko podujatí. V rámci Týždňa otvorených dverí sa mali možnosť návštevníci oboznámiť so službami SKN, tlačou kníh v Braillovom písme, či výrobou zvukových nahrávok.
1. marca v dopoludňajších hodinách sa v zasadačke SKN uskutočnila vernisáž výstavy Videnie nevidenia – i videnia. Je to výstava kreslených vtipov a ich reliéfnych podôb o ľuďoch, ktorým zrak úplne alebo čiastočne chýba, ale aj o zraku ako takom od autorov z rôznych kútov sveta. Výstavu tvoria vybrané práce prvého ročníka rovnomennej súťaže kresleného humoru, vyhlásenej neziskovou organizáciou SINA Nitra v minulom roku. Pozvanie na vernisáž prijali a s krátkymi príspevkami vystúpili Jozef Zbranek, podpredseda ÚNSS a otec celej myšlienky, výtvarníčka Miroslava Ferková, autorka matríc k reliéfnym obrázkom i primátor Levoče Milan Majerský. O zraku sa dá vtipkovať veľa, ale nakresliť takýto vtip a dať mu reliéfnu podobu je poriadny kus umenia. Na výstave, ktorá bude prístupná pre čitateľov a širokú verejnosť v priestoroch zasadačky do konca roka, spoznáte kreslené vtipy od autorov z Čiech, Uzbekistanu, Ruska, Poľska, Slovenska a iných krajín. Riaditeľ SKN František Hasaj vo svojom príspevku poďakoval neziskovej organizácii SINA, autorke matríc i realizátorom výstavy. Nevylúčil možnosť putovania výstavy do ďalších slovenských miest. Vernisáž moderovala Daniela Bonková a svojim vystúpením navodilo príjemnú atmosféru hudobné zoskúpenie IN VIVO gitarovými skladbami z autorskej dielne hudobného pedagóga Petra Dubivského v doprovode Kristíny Dubivskej na africkom bubne Ghana.
3. marca v popoludňajších hodinách čitateľov knižnice potešila svojou návštevou spisovateľka Martina Monošová. Hoci vyštudovala priemyselný dizajn na Fakulte architektúry STU v Bratislave, na svojom konte má 8 kníh. Pre jej knihy je typická téma vzťahov, ľahký jazyk i štipka irónie. Debutovala románom z prostredia opatrovateliek Lásky o piatej v r. 2005, zaujímavý pohľad na manželskú neveru ponúka v románe Klišé, román Zlodeji bozkov je o hľadaní vlastnej cesty hlavnej protagonistky Emy, čitateľov tiež zaujme mierne erotický príbeh s detektívnou zápletkou Lekcie z nenávisti. Tieto tituly má SKN spracované vo svojom knižničnom fonde v Braillovom písme a vo zvukovej forme na CD. Ďalšie knihy Martiny Monošovej, ktoré na besede SKN darovala, za čo jej srdečne ďakujeme, budú v SKN spracované v najbližšom období. Martina Monošová sa okrem písania venuje dizajnu a navrhuje si sama aj obálky kníh. S manželom, ktorý s ňou do Levoče zavítal, sa nedávno presťahovali do Slovenského Grobu. Tiché prostredie a záhrada rodinného domu jej poskytuje ideálne podmienky na písanie. Prezradila nám, že rukopisy kníh číta ako prvá jej mama, známa maliarka a spisovateľka Elena Rumánková. V úprimnej a uvoľnenej atmosfére sa rozvinula debata o čítaní, vulgarizmoch či anglikanizmoch v literatúre. Prítomných potešil jej záujem o pocity z čítania kníh v Braillovom písme, ale aj napríklad o skutočnosť, ako si nevidiaci predstavuje farby. Nečudo, že ohlasy našich čitateľov na stretnutie s ňou sú iba pozitívne.
4. marec sme venovali deťom. Piatkové dopoludnie bolo lákavé pre deti najmä kvôli stretnutiu s Katarínou Kerekesovou, Katarínou Molákovou a Ivanou Šebestovou, autorkami úspešného projektu Mimi a Líza. Tento projekt zahŕňa nádherné knižky Mimi a Líza, Mimi a Líza 2, rozhlasovú rozprávku, animovaný večerníčkový seriál. Rozprávky boli vydané aj na DVD. V tomto roku boli zvukové nahrávky zaradené do knižničného fondu SKN vďaka daru autoriek pre našich detských čitateľov. Mimi a Líza sú neobyčajné dievčatá. Jedna má oči stále zatvorené a druhá ich má otvorené dokorán. Obidve sa však pozerajú a spoločne vidia. Nevidiaca Mimi a vidiaca Líza spoznávajú svet plný fantázie a zažívajú spolu rôzne dobrodružstvá. Autorkou projektu je producentka Katka Kerekesová, vyštudovala animovanú tvorbu na VŠMU v Bratislave. Raz navštívila výstavu ovocia, kde nevidiace deti mali ako jediné možnosť ovocie aj ohmatať, to bol impulz k napísaniu rozprávok. Tiež sme sa dozvedeli, že skôr ako vznikla kniha, vznikli rozprávkové animácie. V krátkej prezentácii deťom autorky predviedli, ako také animované rozprávky vznikajú. Katka Moláková je autorkou scenára, teda textov k animovaným rozprávkam. Ivanka Šebestová ilustrovala knihy, na ilustráciách sa podieľal aj Boris Šima. Seriálové epizódy literárne spracovala Alexandra Salmela, ktorá v súčasnosti žije vo Fínsku. O stretnutie s autorkami prejavili záujem nielen nevidiace a slabozraké deti zo Základnej školy internátnej v Levoči, ale aj deti zo Základnej školy Gašpara Haina a Základnej školy na Námestí Štefana Kluberta v Levoči. Zasadačka na Štúrovej ulici bola zaplnená do posledného miesta. Názvy jednotlivých kapitol v knihách sú nakreslené Braillovou abecedou. Autorky mali pôvodne zámer, aby boli vypuklé a dali sa prečítať hmatom, v tlačiarenskej firme to ale nebolo možné zrealizovať. Otázkam detí nebolo konca. O tom, že deti sú veľkými fanúšikmi rozprávok o Mimi a Líze svedčili aj odpovede na kvízové otázky, ktoré si pre ne autorky pripravili. Preto sme sa rozhodli, že rozprávky o Mimi a Líze prepíšeme aj do Braillovho písma. Ďakujeme Katkám aj Ivanke za stretnutie s deťmi v Levoči, všetkým ktorí sa na tomto projekte podieľali za jeho realizáciu a napokon aj za záložky Mimi a Líza, ktoré všetky deti na besede dostali od autoriek, i za DVD, ktoré darovali Slovenskej knižnici pre nevidiacich.
Daniela Bonková