4. január - Svetový Braillov deň
4. januára 1809 sa narodil geniálny francúzsky vynálezca slepeckého písma Louis Braille.
Louis Braille oslepol nešťastnou náhodou v dielni svojho otca, poranil si pravé oko ostrým nástrojom. Infekcia sa rozšírila i na druhé oko a v dôsledku toho celkom stratil zrak. Desaťročného ho prijali do Národného ústavu pre mladých slepcov v Paríži. Braille bol nadaný žiak, nad svojich spolužiakov vynikal vysokou inteligenciou, prednosťami myslenia i manuálnou zručnosťou. V r. 1828 bol v ústave vymenovaný za pomocného učiteľa – korepetítora. Učiteľom sa stal v r. 1830. V roku 1835 sa uňho po prvý raz objavili vážne príznaky ochorenia na tuberkulózu. Zomrel 6. januára 1852.
V roku 1952 boli Braillove telesné pozostatky slávnostne prevezené do Paríža a uložené v Panteóne, vedľa najväčších mužov a žien Francúzska.
4. január, deň narodenia Louisa Brailla, je od roku 2001 vyhlásený Svetovou úniou nevidiacich (WBU) za Svetový Braillov deň.
V skutočnosti Louis Braille upravil, zjednodušil a systemizoval už existujúce dvanásťbodové písmo Charlesa Barbiera, dôstojníka francúzskej armády. Znak, ktorý obsahoval dovtedy dvanásť bodov Braille zjednodušil a vytvoril systém znakov, ktorých kombinácie postačovali na zápis všetkých znakov abecedy a číslic. Braillova abeseda nevznikla hneď v dnešnej podobe. Braille vytvoril svoju sústavu síce už v roku 1825, ale tlačou bola vydaná až v r. 1829. V tom roku vydal metodickú pomôcku Spôsob písania slov, nôt a chrámového spevu pomocou bodov pre používanie slepcami, pre ktorých ho vytvoril Louis Braille, korepetítor kráľovského ústavu pre mladých slepcov.
Braillovu abecedu v dnešnej podobe prináša druhá Braillova brožúrka z r. 1835. V r. 1837 vyšla prvá kniha, tlačená v Braillovom písme – trojzväzkové dejiny Francúzska. V roku 1872 medzinárodný kongres v Paríži schválil Braillovu abecedu ako medzinárodne platný kódex. Braillova abeceda sa používa na celom svete, aj pre texty písané azbukou, arabským, čínskym písmom a pod.