Beseda s meteorológom RNDr. Miroslavom Chmelíkom
O meteorológii, SHMÚ a jeho Aerologickom a radiačnom centre v Poprade – Gánovciach s RNDr. Miroslavom ChmelíkomMeteorológia je veda, zaoberajúca sa štúdiom zemskej atmosféry, dejmi a procesmi, ktoré v nej prebiehajú. O tom, že je to veda zaujímavá so širokým záberom, nás presvedčil na besede s čitateľmi RNDr. Miroslav Chmelík zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, jeho Aerologického a radiačného centra v Poprade – Gánovciach na stretnutí s čitateľmi 12. mája 2016 v zasadačke SKN v popoludňajších hodinách. Naše stretnutie sa konalo na meniny prvého z troch ľadových mužov Pankráca. Tento vedný odbor nie je žiadnym nováčikom, veď skúmaním meteorológie sa zaoberal už Aristoteles v 4. storočí pred naším letopočtom vo svojom diele Meteorologica. Prvé merania teploty ovzdušia na Slovensku sa uskutočňovali už v 18. storočí. Systematické merania vykonával Ústav pre meteorológiu vo Viedni približne od polovice 19. storočia. Na Slovensku riadil meteorologické pozorovania od r. 1919 Štátny ústav meteorologický v Prahe. Samostatný Hydrometeorologický ústav na Slovensku vznikol v r. 1969. Je zameraný na hydrometeorologickú a meteorologickú službu na národnej a medzinárodnej úrovni.
Toľko z krátkeho exkurzu pána Chmelíka do histórie a teórie meteorológie. Ďalej sa naša debata vyvíjala k problematike pracoviska v Gánovciach. Meteorologická stanica v Poprade – Gánovciach bola uvedená do prevádzky v r. 1977. Gánovce sú jediným miestom na Slovensku, kde sa robia rádiosondážne merania vo vyšších vrstvách atmosféry. Pomocou meteorologických rádiosond, voľne nesených balónmi sa meria atmosferický tlak, teplota, vlhkosť, smer a rýchlosť výškového vetra až do výšok 33 km. Niektoré z takých rádiosond pán Chmelík priniesol so sebou. Sú to malé, ľahké zariadenia, ale dokážu veľmi veľa. V r. 1993 bol na stanici inštalovaný Brewerov ozónový spektrofotometer a začali sa pravidelné merania atmosferického ozónu. Od r. 2007 je pracovisko v Gánovciach Národným centrom pre meranie slnečného žiarenia.
O otázky čitateľov nebola núdza. Zaujímali sa o množstvo ozónu v atmosfére, ozónovú dieru, výšku radiácie na Slovensku po havárii jadrovej elektrárne v Černobyle a o ďalšie problémy. K plánovanému rozprávaniu o slnečnom žiarení, či k pranostikám o počasí sa snáď dostaneme až nabudúce. Možno aj pri návšteve Aerologického a radiačného centra v Poprade - Gánovciach. Aj touto cestou pánovi Chmelíkovi ešte raz ďakujeme za zaujímavé stretnutie, pozvánku do Gánoviec a výkladový terminologický Meteorologický slovník, ktorý našej knižnici daroval.
D. B.
Ďalšie fotografie:
zdroj:
www.shmu.sk
www.ganovce.sk