Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Japonský princ a princezná Akišino navštívia SKN

Slovenskú knižnicu pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči (SKN) navštívia v utorok 25. júna 2013 Ich cisárske výsosti – princ a princezná Akišino. Pre našu inštitúciu, jej zamestnancov a samozrejme pre nevidiacich a slabozrakých na Slovensku, ktorým knižnica slúži, je to veľká česť.
 
Na otázku prečo navštívia práve levočskú SKN je jednoduchá odpoveď. SKN je jedinečnou a jedinou inštitúciou svojho druhu na Slovensku, ktorá vydáva a tlačí knihy a časopisy pre nevidiacich a slabozrakých vo formách im prístupným. Japonská vláda poskytla v roku 2003 v poradí 9. finančný grant pre Slovensko v objeme 49 miliónov 200 tisíc jenov (asi 600 tisíc eur) práve knižnici pre nevidiacich. Predmetom grantu bola nahrávacia a kopírovacia technika do zvukových štúdií SKN.
 
Jeho výsosť princ Akišino je v poradí druhorodeným synom japonského cisárskeho páru. Narodil sa v roku 1965, vyštudoval právo a biológiu na Univerzite Gakušuin (je to škola, od škôlky až po univerzitu, kde doteraz študoval každý člen cisárskej rodiny a japonská nobilita) a v Oxforde, má tiež doktorát z ornitológie. Je veľkým fanúšikom Beatles a veľmi dobrým hráčom tenisu. V roku 1990 sa oženil. Manželka, princezna Akišino, rodným menom Kiko Kawašima, je dcérou profesora biológie na Univerzite Gakušuin, kde študovala psychológiu a kde sa zoznámili. Zaujíma sa o etnickú hudbu, tance a hudobné nástroje. Ovláda tiež posunkovú reč pre nepočujúcich na úrovni prekladateľky. Princ a princezná Akišino majú dve dcéry, Mako (1991), Kako (1994) a syna Hisahita (2006). Ten v apríli začal navštevovať základnú školu a je totálnou výnimkou, keďže už od škôlky nechodil na Gakušuin, ako je tradícia v cisárskej rodine, ale do školy pri Univerzite Ochanomizu. Po korunnom princovi Naruhitovi a svojom otcovi je budúcim následníkom trónu. 
 Vzácni hostia by mali v levočskej knižnici stráviť asi hodinu, počas ktorej sa oboznámia s činnosťou inštitúcie a prezrú si zvukové štúdiá, ktoré pred desiatimi rokmi japonská vláda podporila štedrým grantom. Pobyt na Spiši využijú aj na návštevu Spišského hradu a Vysokých Tatier.
 Oficiálna návšteva princa a princeznej Akišino sa koná v roku 20. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Japonskom a Slovenskom a na pozvanie prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Slovensko je pre japonský pár jednou zo zastávok počas európskej „šnúry“ oficiálnych návštev Chorvátska, Slovenska, Slovinska.

x x x

Akreditáciu novinárov v SKN aj na Spišský hrad zabezpečuje redakcia SKN a akreditovať sa možno do 24. 6. 2013 do 12. hod. prostredníctvom e-mailovej adresy: redakcia@skn.sk.
 Počet novinárov do budovy SKN (Štúrova 36) je limitovaný, pre Spišský hrad to neplatí.
V požiadavke na akreditáciu uveďte:
- meno a priezvisko
- redakciu
- číslo novinárskeho preukazu, resp. občianskeho preukazu
- telefonický (mobilný) kontakt
- emailový kontakt.
 Akreditovaní novinári v SKN budú môcť vykonávať svoju prácu v obmedzenom režime z dôvodu priestorových možností SKN (pri príchode Ich cisárskych výsostí a v zasadačke, kde sa stretnú s nevidiacimi). Keďže časť Štúrovej ulice (sídlo SKN) bude (pravdepodobne) v čase návštevy uzavretá, odporúčame využiť parkovacie miesta v okolí.
 Spišský hrad bude 25. júna pre verejnosť od 14.00 hod. zatvorený. Rozloha hradu umožňuje pojať neobmedzený počet novinárov a počítame s tým, že média ich budú môcť sprevádzať všade tam, kde sa budú pohybovať. Parkovisko pod hradom bude médiám k dispozícii bezplatne.

Spišský hrad bol:
- Postavený v nadmorskej výške 364 m.
- Stojí na travertínovej kope.
- Hradný kopec bol nepretržite osídľovaný od praveku (najstaršie archeologické doklady sú z mladšej doby kamennej).
- Zaberá rozlohu 4,15 ha.
- Najstaršia, dodnes zachovaná architektúra – románsky palác, kruhová veža a hradné múry tzv. Horného hradu boli postavené okolo roku 1225. Hrad začal stavať uhorský kráľ Ondrej II. z rodu Arpádovcov, ale najviac sa o výstavbu zaslúžil jeho mladší syn princ Koloman.
- Spišský hrad ako ho poznáme v súčasnosti bol postavený koncom 13. storočia.
- Do polovice 15. storočia bol hradom kráľovským, neskôr ho vlastnili významné šľachtické rody – Zápoľskovci, Thurzovci a Csákyovci.
- V roku 1781 vyhorel a odvtedy sa menil na ruinu.

Spišský hrad je:
- Svojou rozlohou najväčším stredovekým hradom v strednej Európe.
- Národnou kultúrnou pamiatkou.
- Od r. 1993 je jediným slovenským hradom na Zozname Svetového dedičstva UNESCO - ako súčasť zápisu Levoča (27. 6. 2009 o 22.48 hod. v španielskej Seville), Spišský hrad a pamiatky okolia (1993), pod č. WH List ref: 620.
- Národnou prírodnou pamiatkou – Spišský hradný vrch v zmysle zákona NR SR č. 543/2002 Z. z., vykonávacej vyhl. MŽP SR č. 24/2003 o Ochrane prírody a krajiny zaradený do 4. stupňa ochrany.
- Spišský hrad je súčasťou územia európskeho významu
Travertíny pri Spišskom Podhradí – NATURA 2000.
- Muzeálnou expozíciou od roku 1986.
- Treťou najnavštevovanejšou pamiatkou Slovenska s priemernou ročnou návštevnosťou 200 000  ľudí.
- Spišský hrad spravuje Slovenské národné múzeum, ktoré si v tomto roku pripomína 120. výročie založenia.
- Spišský hrad je súčasťou Slovenského národného múzea a expozíciou SNM-Spišského múzea v Levoči od roku  1989. Za obdobie jeho správy hrad navštívilo takmer
  4 milióny (3 790 000) návštevníkov z celého sveta.
- SNM-Spišské múzeum v Levoči, založené v roku 1883, spravuje okrem Spišského hradu aj tri expozície v Levoči (radnica, objekty na Námestí Majstra Pavla č. 20 a 40).
- Spišský hrad je otvorený každoročne od apríla do konca októbra, denne od pondelka do nedele od 9. do 19. hodiny. 

                                         Gabriela Rerková, kontakt: 0918 809 472, 0903 604 253


 

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
21%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
21%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
19%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
17%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
22%
Hlasovalo: 921
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím