Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Klubovanie opäť v Bratislave

Keď sa členovia Literárneho klubu pri SKN v Levoči vyberali na prvé stretnutie s nevidiacimi autormi a milovníkmi literatúry do Bratislavy, vedeli už, že sa sem vrátia. Klubovanie na cestách – projekt, ktorý mal umožniť, aby sa stretnutí nevidiacich literátov z Levoče mohli zúčastňovať aj ľudia z iných miest – s tým jednoducho počítal. Návrat autorov z Levoče na oddelenie pre nevidiacich Mestskej knižnice v Bratislave sa udial 15. októbra. Od prvého stretnutia medzitým uplynuli dva roky a pri bratislavskej mestskej knižnici vznikol samostatný literárny klub. Klubovania sa realizovali aj v Nitre a Prešove.

Na prvé bratislavské stretnutie prilákala zvedavosť pomerne široký okruh píšucich nevidiacich adeptov poézie a prózy, ale aj jej milovníkov, to nedávne už bolo podstatne komornejšie. S jeho hosťom, poetkou a prekladateľkou Máriou Ferenčuhovou, však bolo o čom rozprávať. Už aj preto, že pani Ferenčuhová je pedagogičkou na FTF VŠMU v Bratislave a jej doménou je filmová a televízna tvorba dokumentárneho filmu. V priebehu úvodnej besedy stretnutia teda mohli prítomní nazrieť nielen do jej autorskej dielne, dozvedieť sa niečo o radostiach a úskaliach prekladov z francúzštiny, ale aj nazrieť do zákulisia súčasnej dokumentárnej tvorby. Komu sa v súvislosti s jej prezentáciou v rámci klasickej distribúcie v kinách zdalo, že je Šípkovou Ruženkou, mal možnosť počuť, že v rámci súťažných prezentácií, prezentácií na webe a vysielania v televízii už tomu tak nie je.

Jedným z hlavných účelov podobných autorských stretnutí – bez ohľadu na to, či sa konajú v rámci klubu v SKN alebo ich zastrešuje hlavička klubovania – je možnosť prezentácie tvorby jednotlivých autorov a jej hodnotenie zo strany ostatných prítomných. Na tomto klubovaní ho vlastne začala Mária Ferenčuhová ukážkami z vlastnej zbierky Ohrozený druh.

Úprimným priznaním, že poézia, ktorá dnes vyžaduje väčšiu čitateľskú pozornosť, je pri jej vnímaní pri verejnom prednese ešte náročnejšia, na ňu reagoval člen Literárneho klubu pri SKN Peter Haško. Na jednej strane tým dal podnet k diskusii o súčasnej básnickej tvorbe v širšom literárnom kontexte, na druhej spustil rad prezentácií tvorby ostatných autorov.
Sám sa totiž predstavil pokračovaním ďalšej zaujímavej ukážky z textu o živote svojho obľúbenca Karla Maya, na ktorej pracuje už dlhší čas. Jeho text bol prijatý ako obsahovo zaujímavý a štylisticky veľmi dobre zvládnutý, čo potvrdili nielen ostatní účastníci stretnutia, ale aj hosť. Mária Ferenčuhová veľmi pozitívne prijala aj verše ďalšej autorky z Levoče Emy Malíškovej. Spomedzi bratislavských účastníkov sa svojou tvorbou pochválila Milada Šudíková, teraz už Svetková, pracovníčka mestskej knižnice.

K prečítaným prácam, ale aj k ostatným témam stretnutia sa pridal i prítomný riaditeľ knižnice Juraj Šebesta. Je sám spisovateľom a tak bolo Klubovanie bohatšie o ďalší názor skúseného autora. A o ich vzájomné získavanie na takýchto podujatiach práve ide.


Ján Petrík

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 43. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

O prváckom mačiatku, Krista Bendová   Informácie o knihe O prváckom mačiatku
23%
Spišská tragédia, Ján Petrík   Informácie o knihe Spišská tragédia
17%
V rytme valčíka   Informácie o knihe V rytme valčíka
19%
Za Sandhillským jeleňom, Thompson Ernest Seton   Informácie o knihe Za Sandhillským jeleňom
21%
Zlatá brána, Mária Ďuríčková   Informácie o knihe Zlatá brána
20%
Hlasovalo: 865
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím