Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Knihy e-Braille

e-Braille - nová služba digitálnej knižnice SKN

 

Čitatelia SKN si doteraz sťahovali z webovej stránky www.skn.sk hlavne zvukové knihy a časopisy. Digitálna knižnica SKN však bola v súčasnosti rozšírená aj o možnosť sťahovania kníh v Braillovom písme. Táto služba je nazvaná e-Braille. Po prihlásení sa na webovú stránku môžu nájsť čitatelia položku menu pod názvom e-Braille. Po kliknutí na položku sa otvorí stránka, na ktorej je najprv k dispozícii popis tejto novej služby. Knihy e-Braille sú určené pre čitateľov, ktorí si chcú prečítať knihy vydávané v SKN pomocou braillovského riadku. Text knihy je formátovaný tak, ako bol vytlačený v klasickej braillovskej knihe, je zabezpečená korektúra textu, a teda na braillovskom riadku čitateľa neprekvapia žiadne zle preložené alebo nečitateľné znaky.

 

Na webovej stránke je ďalej podobný formulár na vyhľadávanie, aký je použitý aj pri vyhľadávaní zvukových kníh. Potvrdením tlačidla Vyhľadať knihy získajú čitatelia zoznam kníh v Braillovom písme.

 

V septembri 2021 bolo na stránke 89 kníh. Pri každej knihe je uvedený názov knihy, meno autora, meno korektora, počet zobrazení a stiahnutí. Potvrdením odkazu Info získame podrobnú anotáciu knihy, rok vydania, žáner, meno korektora  a ISBN. Ku knihe môžeme pridať komentár.

Medzi knihami e-Braille môžeme fulltextovo vyhľadávať podobne ako pri zvukových knihách. Knihy môžeme filtrovať podľa mena autora, podľa žánru alebo podľa roku vydania. Výsledný zoznam kníh môže byť zoradený podľa počtu stiahnutí, podľa počtu zobrazení alebo podľa roku vydania. Predvolené nastavenie je – podobne ako pri zvukových knihách – chronologicky, keď na začiatku zoznamu je najnovšia kniha v Braillovom písme. Vďaka týmto zoznamom môžeme ľahšie nájsť a vyhľadať konkrétnu knihu.

Keď potvrdíme názov knihy, prehliadač zobrazí súbor PDF, alebo si môžeme stiahnuť ZIP súbor. PDF súbor, ktorý zobrazuje znaky Braillovho písma v Unicode, sa dá prečítať rovno na braillovskom riadku. Načítanie PDF súboru na braillovskom riadku môže trvať aj niekoľko minút. V ZIP súbore máme k dispozícii dva súbory. Prvý s príponou BRF sa dá ľahko nakopírovať do braillovského riadka. Takto sa dá kniha na braillovskom riadku čítať aj bez pripojeného počítača. Druhý súbor s príponou TXT zobrazuje kódy Braillovho písma v Unicode podobne ako PDF súbor.

 

Od septembra tohto roku bude na úvodnej webovej stránke anketa, v ktorej používatelia budú môcť hlasovať za knihy v Braillovom písme. Pôjde o knihy, ktoré boli od roku 2000 vytlačené v Braillovom písme pomocou počítača.

 

Spustenie tejto služby je jedným z krokov pre opätovné rozvíjanie čítania kníh v Braillovom písme. Mnohí nevidiaci, ktorí dosiaľ čítajú knihy radšej v bodovom písme ako vo zvuku, sú zástancami toho, že prostredníctvom Braillovho písma majú z knihy lepší zážitok, nespoliehajú sa na interpretáciu textu načítavateľom, môžu popustiť uzdu fantázii a napríklad si predstavovať hlasy jednotlivých postáv a podobne. Takéto čítanie má taktiež, samozrejme, nespornú výhodu v práci s textom, v rozvoji správneho používania gramatiky či v spoznávaní cudzích slov.

Priamočiarym riešením čítania e-Braille, respektíve akéhokoľvek digitálneho Braillovho písma, je čítanie pomocou braillovského riadka priamo v počítači. V súčasnosti riadky možno pripojiť aj k smartfónom či tabletom, o tom sme už v Technovinkách hovorili. Krása digitálneho brailla sa odhalí predovšetkým vtedy, keď si knihu skopírujeme priamo do pamäte riadka. Potom už nie sme závislí od počítača, pripojenia na internet a podobne. Riadok tak možno používať kdekoľvek, ako príklad najradšej uvádzam cestovanie. Práve pri cestovaní sa totiž ukáže výhoda takéhoto digitálneho brailla, ale tiež pri prednáškach, seminároch, pri prezentovaní, na poradách v práci a podobne. To už, samozrejme, nemám na mysli čítanie kníh počas porady, ale skôr možnosť čítania a zapisovania poznámok. Neskladnosť a komplikovaný prenos papierových braillovských kníh bol určite jedným z významných faktorov, ktoré zapríčinili úbytok pravidelných čitateľov kníh v bodovom písme. Pri vložení kníh do riadka táto komplikácia úplne odpadá. Ako príklad uvediem braillovský riadok Focus 40, ktorý má 40 buniek, je teda prispôsobený počtu znakov v riadku na papieri pri bežnej tlači. Jeho rozmery (37 cm x 8 cm x 2 cm) a hmotnosť (565 g) z neho robia príjemne malé a dobre prenosné zariadenie. Do pamäte riadka alebo na pamäťovú kartu stačí nakopírovať knihy a žiadne ďalšie pripájanie či čakanie na spustenie počítača a prehliadača nie je potrebné.

Braillovské riadky Focus od Freedom Scientific sú nám na Slovensku známe, ich piata generácia poskytuje práve tieto vymoženosti. Opäť sa však vraciam k názvu tohto článku. Samotný jeden riadok textu je v mnohých prípadoch nedostačujúci a ako čítačka kníh môže byť nepohodlný. Aj preto sa vo svete vyvíjajú zariadenia so zobrazovaním viacerých riadkov. O jednom takom zariadení, Graphiti od Orbit Research a American Printing House, sme už tiež písali. V súčasnosti sa na trh prebíja zaujímavé zariadenie Canute 360 od britskej spoločnosti Bristol Braille Technology. Toto zariadenie má nesporné výhody v tom, že naraz zobrazuje až deväť 40-znakových riadkov a jeho cena nie je výrazne vyššia ako cena mnohých jednoriadkových braillovských displejov. Výrobcovia na svojej webovej stránke doslovne uvádzajú: Canute 360 je prvý viacriadkový cenovo dostupný riadok na svete; má 9 riadkov namiesto jedného, 360 braillovských buniek namiesto 40 a stojí 7 dolárov na jednu braillovskú bunku, nie 70. Skutočne, cena tohto zariadenia je prekvapivo dostupná, zariadenie je možné zakúpiť za približne 2500 dolárov, hoci, samozrejme, treba rátať aj s clom a ostatnými poplatkami pri nákupe zo zahraničia.

Ide zatiaľ o výlučne braillovské zariadenie bez hlasového výstupu. Riadky sú 6-bodové a podľa prezentácie na Youtube sa bunky dokážu pomerne rýchlo preskupovať, približne jeden riadok za sekundu, teda načítanie celej plochy displeja tak trvá asi 9 až 10 sekúnd. Samotné preskupovanie buniek je výrazne hlučnejšie v porovnaní s inými riadkami, rozhodne však nie tak hlučné ako boli mechanické písacie stroje na ktoré sme boli ešte nedávno zvyknutí. S pribúdajúcimi riadkami musí narásť aj veľkosť zariadenia, nie je to však tragické a Canute je s veľkosťami 37 cm x 19 cm x 4 cm stále veľmi skladným zariadením. S hmotnosťou je to už trochu horšie, 9 riadkov pribralo na 2,8 kg, teda by ho bolo možné prirovnať ku staršiemu hrubšiemu notebooku. Povrch čítacej plochy je plastový, na dotyk má pripomínať papier, hoci samotné body sú mierne tvrdšie ako bodky na papieri. Výrobcovia zvolili odlišnú metódu vystupovania braillovských buniek, čo významne prispelo k nižšej cene zariadenia. Niekoľko navigačných tlačidiel pomáha pri navigácii v texte, pri ovládaní menu, knižnice a pri spravovaní záložiek. Dva USB porty umožňujú pripojenie USB kľúčov s digitálnym obsahom, rovnakú funkciu plní aj slot na pamäťovú kartu. Zariadenie je hardvérovo pripravené slúžiť aj ako braillovský riadok po pripojení k počítaču, avšak táto funkcionalita je zatiaľ v štádiu softvérového vývoja. Podľa výrobcov by však na umožnenie tejto funkcionality malo postačovať aktualizovanie firmvéru zariadenia. V útrobách Canute 360 sa skrýva Raspberry Pi mikropočítač bežiaci na operačnom systéme Linux. Čítanie kníh a manipuláciu s nimi uľahčuje ebook reader. Na Slovensku ani v Čechách zatiaľ dovozca nie je známy, respektíve nie je uvedený na stránke výrobcu. Avšak mnohí veľkí producenti Braillovho písma sú podľa výrobcu odberateľmi týchto zariadení, čo dáva istú nádej na rozšírenie portfólia predajcov v rámci Európy.

Za nevýhody zariadenia považujem pomalšie obnovovanie braillovských buniek, ako to je pri bežných riadkoch. Tvrdšie bodky môžu tiež byť nevýhodou pre ľudí zvyknutých čítať bodové písmo výlučne na papieri. Taktiež riadkovanie zariadenia je trochu väčšie, ako sme zvyknutí zo štandardov používaných pri bežnej tlači, približne 1,5 riadkovanie. Napriek tomu, vzhľadom na priaznivú cenu zariadenia a možnosť zobrazenia takmer polovice bežnej braillovskej strany, ide o veľmi zaujímavý príspevok do braillovskej technológie. Canute 360 otvára možnosť práce s digitálnymi matematickými zápismi, hudobnými notami, ale aj základnými formami reliéfnej grafiky. Poskytuje výrazne väčšiu možnosť grafického nahliadnutia na čítaný text, čo v mnohých prípadoch je rovnako dôležité ako samotný obsah textu.

Pri zadaní Canute 360 do vyhľadávača Youtube môžete nájsť prezentáciu zariadenia, ale aj epizódu podcastu - AT Banter Podcast s podrobnými informáciami priamo od výrobcu. Aktuálne na Youtube kanále výrobcu pribudli aj inštruktážne videá - How to use the Canute 360, napríklad Navigating the library menu.

Ako konštatuje jeden z tímu výrobcu Canute 360, trh so zariadeniami zobrazujúcimi digitálne Braillovo písmo sa otvára, nastupujú zariadenia s nižšou a dostupnejšou cenou, ako napríklad Orbit Reader, trh absolútne vyžaduje viacriadkové zariadenie a je možné očakávať rozšírenie portfólia týchto zariadení.

 

 

Nový život, časopis SKN, čísla 9 a 10 2021

Norbert Végh, správca digitálnej knižnice SKN

Michal Tkáčik, hlavný koordinátor SABP

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 13. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Minimum slušného správania   Informácie o knihe Minimum slušného správania
33%
Múr plaču, Hana Zelinová   Informácie o knihe Múr plaču
18%
Na muške zlato, Ondrej Bartoš   Informácie o knihe Na muške zlato
16%
Nápady tetky VŠEVEDKY, Betty MacDonaldová   Informácie o knihe Nápady tetky VŠEVEDKY
16%
Nebolo mi do smiechu, Joseph Heller, Speed Vogel   Informácie o knihe Nebolo mi do smiechu
17%
Hlasovalo: 243
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím