Košické klubovanie
V rámci zámeru SKN vytvárať širší priestor na stretnutia predovšetkým začínajúcich nevidiacich autorov, si členovia literárneho klubu SKN tentoraz naplánovali stretnutie v Košiciach. Toto, v poradí už piate „Klubovanie na cestách“ malo po dvoch bratislavských, jednom nitrianskom a jednom prešovskom stretnutí za cieľ osloviť aj nevidiacich literátov z metropoly východného Slovenska.
Voľba Košíc, podobne ako v prípade výberu miest predchádzajúcich klubovaní, nebola ani tentoraz náhodná. S Verejnou knižnicou Jána Bocatia, na pôde ktorej sa prvé tohtoročné klubovanie uskutočnilo 29. apríla, má SKN v rámci výpožičných služieb zvukových a braillovských kníh dlhodobo veľmi dobré skúsenosti. Pracovníčky tejto knižnice majú za sebou tiež celý rad naozaj dobre zorganizovaných besied a iných podujatí. Mohli sme sa o tom presvedčiť aj my, redaktori SKN, Danka Dubivská a ja, keď sme sa takýchto podujatí zúčastnili aj osobne. Buď ako diváci, alebo ako pozvaní besedujúci spisovatelia.
Danka Dubivská, organizátorská duša, ale tiež moderátorka všetkých doterajších klubovaní, sa pri výbere miest týchto stretnutí mohla našťastie vždy oprieť o dobré organizačné schopnosti hostiteľskej knižnice.
Autori z radov nevidiacich a inak hendikepovaných ľudí sú po celom Slovensku dosť roztrúsení. Základom úspechu zorganizovať takéto stretnutie, je teda schopnosť vyhľadať a osloviť čo najväčší počet hendikepovaných literátov z mesta a okolia a prizvať naň aj ďalších, možno potenciálnych záujemcov o tvorbu. Alenke Závockej z Verejnej knižnice J. Bocatia sa to podarilo po všetkých stránkach. Účasť jej prisľúbil jeden nevidiaci a dvaja ďalší začínajúci autori, do moderného a naozaj pekného priestoru sklenenej prístavby knižnice na Hviezdoslavovej ulici prišli okrem iných záujemcov aj členovia košickej únie nevidiacich.
Takmer kompletné autorské zastúpenie mal mať aj literárny klub SKN. Žiaľ, choroby a iné povinnosti nám počty autorov, ktorí sa mali pôvodne prezentovať, trochu preriedili. Nechýbal však literárny hosť stretnutia, piatimi jazykmi vybavený sprievodca turistov po Košiciach, učiteľ, básnik, rozhlasový autor, prekladateľ, zostavovateľ kníh Potulky mestom, ale aj moderátor vlastnej talk show Milan Kolcun.
Oblasť jeho záujmov, v rámci ktorých je naozajstným profesionálom, vytvoril priestor na tematicky bohatú diskusiu, v rámci ktorej spolu s moderátorkou Dankou Dubivskou vytvorili zaujímavú a predovšetkým srdečnú atmosféru stretnutia. Práve taká je potrebná na prekonanie úvodného ostychu autorov, ktorí sa rozhodnú prezentovať svoju tvorbu a verejne prijať aj odozvu ostatných na jej kvalitu.
Peter Haško, ktorý za neprítomnosti pripravujúcej sa maturantky Emy Malíškovej zastupoval levočský literárny klub ako jediný, je už zo stretnutí na verejné produkcie svojej tvorby zvyknutý. Príbehy zo životopisného rukopisu Karla Maya už má pred publikom vyskúšané a tak nezaváhal a samozrejme, oslovil aj tentoraz.
Tvorba Marka Orosa z Košíc niesla síce znaky začínajúceho autora, jeho zanietenie pre tvorbu však dávalo nádej, že sa poézii či próze bude venovať aj naďalej. Hlbšie poznanie poetiky, ktoré som mu odporúčal, ho určite posunie k literárne čistejším textom.
Ako posledný sa svojou poéziou prezentoval vidiaci Tibor Menyhért, člen košického literárneho klubu. Zaujal ňou nielen nás, už dlhšie píšucich autorov, ale aj prítomné publikum. Bol som veľmi rád, že som jeho poetiku a tvorivé postupy mohol dať za príklad najmä už spomínanému Markovi.
Možnosť porovnať si výsledky svojej tvorby a odozvu u prítomných s odozvou tvorby kolegov, je totiž presne to, čo je základným zmyslom klubovaní. A ten sa aj v Knižnici J. Bocatia v Košiciach naplnil.
Ján Petrík