Literárna tvorba spojila dva kluby
Je príjemné, ak literatúra dozrieva aj na „dnes pomerne vzácnych“ umeleckých stretnutiach. Tak tomu bolo aj v posledný novembrový podvečer, 30. 11. 2011. Riaditeľ SKN v Levoči Ing. František Hasaj prijal pozvanie riaditeľky Zemplínskej knižnice v Trebišove Ing. Janky Vargovej na prezentáciu novovydaného zborníka literárnych prác zemplínskych autorov nazvaného „Čistiareň duší“. V Trebišove sa teda v stredu ocitli aj vedúca Literárneho klubu pri SKN v Levoči Daniela Dubivská, jeho gestor – básnik Ján Petrík a talentovaný začínajúci autor Peter Haško. Ten na stretnutí reprezentoval levočský klub poviedkou Vianočné prázdniny.Už 25 ročný Literárno-umelecký klub v Trebišove oslávil svoje výročie príjemne ladeným podujatím. V priestoroch Zemplínskej knižnice odzneli ukážky zo zborníka v podaní ich autorov. Moderátor stretnutia a vedúci LUK v Trebišove, literárne činný Ing. Róbert Hakala, Csc. predstavil zborník i autorov, ktorí sú reprezentatívnou, už nielen regionálnou vzorkou ostrieľaných bežcov na trati literatúry.
„Prichádzal som s pochybnosťami, ale po tomto podujatí môžem povedať, že sa rozplynuli a toto stretnutie malo svoj zmysel,“ uviedol po prezentácii riaditeľ SKN F. Hasaj.
„Som veľmi rada, že Levočania prijali naše pozvanie a taktiež presvedčená, že nás to vzájomne obohatilo,“ skonštatovala riaditeľka knižnice J. Vargová. Obaja pritom nevylúčili ďalšiu možnú spoluprácu i hosťovanie – tentoraz zástupcov trebišovského klubu v Levoči.
Z rozhovorov autorov celkom prirodzene vyplynulo, že literatúra je dostatočne bohatým a invenčným priestorom na plodnú diskusiu i vzájomnú inšpiráciu. Nazeranie do iných tvorivých dielní môže byť v mnohom podnetné aj povzbudzujúce. A tento „nepísaný cieľ“ naplnilo stretnutie zástupcov dvoch klubov i inštitúcií zároveň.
Levočania v Trebišove odprezentovali činnosť klubu, ktorý je síce v porovnaní s trebišovským iba batoľaťom, avšak jeho doterajší rozbeh načrtol sľubnú perspektívu. Trinásť – to je číslo, ktoré hovorí o poslednom klubovom stretnutí a je, myslím, nádejným dôkazom. Začínajúci literáti disponujú chuťou tvoriť a ja verím, že vlastná literárna tvorba ich poženie dopredu autorsky i ľudsky.
Róbert Hakala a Ján Petrík zdôraznili, že podobné zborníky by nemali vynikať kvantitou, ale kvalitou. Sumár kvality má totiž ďalšie šance – prežiť aj „nadregionálnym spôsobom“. Z mnohých klubov, ako napovedá ich história, tak vzišli výnimoční básnici i prozaici.
Tento zámer by chcel postupne naplniť aj Literárny klub pri SKN v Levoči. Predovšetkým od samotných autorov bude závisieť, či „plánovaný budúci“ zborník bude čím naplniť. Verím, že keď k tomu dôjde, zhostíme sa toho s radosťou a zodpovedne - aj s potrebným zázemím, ktoré vedenie SKN tejto aktivite v súčasnosti v plnej miere poskytuje. Zborník víťazných literárnych prác zo súťaže pre zrakovo hendikepovaných autorov Dni Mateja Hrebendu by tak mohol mať svojho obdobného reprezentatívneho dvojníka.
Zaželajme si teda, aby náš literárny klub rástol počtom svojich členov i kvalitou a zmyslom samotných stretnutí.
Daniela Dubivská