Ľuboš Jurík a Ľubo Olach veselo i vážne medzi nevidiacimi čitateľmi v Levoči
Do Levoče pricestovali v deň konania besedy 16. februára, básnik a spisovateľ Ľubo Olach z Bratislavy, spisovateľ a publicista Ľuboš Jurík zo svojho bydliska v Pezinku. Cesta vlakom im vraj ubiehala veľmi rýchlo, slnečný deň im ponúkal prekrásne pohľady nielen na nádhernú scenériu Vysokých Tatier. Autobus zo Spišskej Novej Vsi ich vysadil takmer pred budovou našej knižnice v Levoči. Počas krátkej uvítacej polhodinky pri káve sme si upresnili scenár a následne sme sa presunuli do zasadačky, kde nás už čakala viac ako tridsiatka zvedavých účastníkov besedy.Doc. Ľubomír Jurík, vyštudovaný žurnalista, pôsobil v printových médiách Nové Slovo, Literárny týždenník, v r. 1992 – 1997 ako hovorca predsedu NR SR Ivana Gašparoviča a zakladateľ časopisu Parlamentný kuriér. Je autorom mnohých literárnych žánrov a tiež televíznych scenárov. V Levoči zaspomínal na svoje bezstarostné detstvo v Bratislave neďaleko Ondrejského cintorína, ktoré opisuje v knihách poviedok z počiatkov svojej tvorby. Pohnuté šesťdesiate roky a ďalší vývoj v Československu boli bohatou inšpiráciou jeho románovej tvorby v knihách Emigranti, Novinári, Spravodliví. Kniha Smrť ministra je biografickým románom o živote Vladimíra Clementisa. Za životopisný román o Alexandrovi Dubčekovi Rok dlhší ako storočie dostal cenu Literárneho fondu a tiež cenu čitateľov za rok 2015. Za knihy Pokušenie moci a Poučenie z moci dostal prestížnu medzinárodnú cenu Egona Ervína Kischa. Je držiteľom ceny Krištáľové krídlo za rok 2009, ktorú dostal za knihu Slovenský bigbít v spoluautorstve s Dodom Šuhajdom. Jeho Kriminálne prípady reportéra AZ sa odohrávajú v tridsiatych rokoch 20. storočia v starej Bratislave. V najnovšej knihe Paríž očami dažďa spomína na Paríž ako mladý umelec, ktorý získal štipendium na univerzite Sorbonna, či ako člen parlamentnej delegácie v deväťdesiatych rokoch. Väčšinu kníh Ľuboša Juríka si môžete vypožičať vo zvukovej podobe v SKN. Zaujímavé rozprávanie spisovateľa Ľuboša Juríka dopĺňal recitáciou vlastných básní a vtipnými poznámkami ďalší hosť básnik a spisovateľ Ľubo Olach.
Ing. Ľubomír Olach pôsobil ako redaktor v Roľníckych novinách, v denníku SMENA, v týždenníku SLOBODA. Po revolúcii sa stal šéfredaktorom mesačníka POP HORIZONT, bol spoluiniciátorom založenia slovenskej GRAMMY, neskôr AUREL. V r. 1990 založil reklamnú agentúru AURUM, ktorá medzi prvými začala organizovať na Slovensku golfové turnaje. Založil na Slovensku známu telshopingovú firmu TOP SHOP. Debutoval básnickou zbierkou Keď zomriem tak nech...! básňami o víne, priateľstve, ženách, pozitívnom vzťahu k životu. Nasledovali zbierky básní Pri víne s bohémami a Kaviarenská poézia Ľuba Olacha. V ďalších rokoch napísal niekoľko románov – Žraloci, Lobista, Politik, Prezident, v ktorých sa hlavní protagonisti rôznymi podvodmi a aktivitami za hranou zákona prepracujú k veľkému bohatstvu, vplyvu na politikov, či najvyšším postom. Básňam však ostal verný v ďalších dvoch zbierkach Na Paríž nepozerám z hora a Triezviem... Je tiež autorom knihy rozhovorov s mnohými interpretmi vážnej a českej a slovenskej populárnej hudby Rozhovory za oponou. Ako nám potvrdil, jeho najnovší román Prezident nie je o súčasnom prezidentovi, aj keď mnohé postavy, udalosti sú v jeho románoch skutočné.
Rozprávanie autorov popretkávané humorom zavŕšili otázky návštevníkov, o ktoré nebola núdza. V závere besedy darovali obaja autori niekoľko kníh našej knižnici, za čo im srdečne ďakujeme. Knihy budú pre našich čitateľov spracované do zvukovej podoby alebo do Braillovho písma.
Daniela Bonková