Nevidiaci a diabetici v kolotoči „čingovského“ klubovania
Práve počas prezentácie sa Ing. Peter Herceg zo Združenia Spišiačik dozvedel o literárnom klube, ktorý v knižnici pre nevidiacich funguje piaty rok. Po prvých nesmelých krokoch si literárny klub, ktorý chcel od začiatku podchytiť a zároveň podporiť literárnu tvorbu zrakovo hendikepovaných, zaumienil aj ďalšie plány. Okrem tradičných domácich stretnutí prebiehajúcich v SKN pridal projekt s názvom Klubovanie na cestách. Ten umožnil spoluprácu s knižnicami v Bratislave, Nitre, Prešove i Košiciach, kde si odborní garanti klubu v SKN - básnici a redaktori Daniela Dubivská a Ján Petrík prizvali aj zaujímavých hostí. Medzi nimi nechýbali mená umelcov ako Erik Groch, Pavol Garan, Júlia Čurillová, Mária Ferenčuhová, Juraj Šebesta, Peter Karpinský, Peter Čižmár a ďalší. Takto sa postupne začal rodiť aj nápad zrealizovať trojdňový literárny tábor, kde by sa autorský priestor pre píšucich nevidiacich a slabozrakých rozšíril.
Vďaka podpore Združenia Spišiačik a riaditeľa SKN v Levoči Ing. Františka Hasaja tak Klubovanie s dia deťmi na Čingove nadobudlo konkrétnu podobu v dňoch 15. – 17. mája. Predovšetkým príjemný ľudský kontakt, dialógy ľudí, ktorí si mali čo povedať i odovzdať, sa niesli dňami nabitými pestrým odborným i kultúrnym programom.
Približne 25 zúčastnených sa mohlo v priebehu týchto dní zapojiť do rôznych zaujímavých aktivít. Piatkový večer začal prezentáciou v podaní Zuzky a Lucky zo Spišiačika o tom, čo je diabetes, ako sa musí pacient s touto diagnózou o seba starať a rovnako, ako musí zvládať starostlivosť jeho okolie. Dobrovoľníci mohli absolvovať meranie hladiny krvného cukru prostredníctvom glukomeru a zistiť si tak jeho aktuálne hodnoty v krvi.
Nevidiacich téma zaujala, čoho dôkazom boli otázky. A my sme nazreli do sveta ľudí, ktorí sú napriek svojmu ochoreniu aktívni, optimistickí a odhodlaní pomáhať aj iným. Kristínka, Mirka a Karolínka zo Spišiačika zožali aplauz za pop, folklór i hru na keyboarde a Daniela Macková z SKN nám zanôtila obľúbenú skladbu Hallelujah, ktorú premiérovala už na domácom literárnom klube v SKN.
Bonusom večera bolo stretnutie s herečkou, divadelníčkou, speváčkou a seriálovou „panelákovou“ hrdinkou Zuzanou Haasovou, ktorá je pravou rukou Spišiačika práve preto, že sama s touto diagnózou žije. Predstavila nám z CD nielen svoj hudobný ansámbel The Susie Haas band, ale aj knižku textov s názvom Ďakujem mojim múzom, ktoré vznikali od jej 14. rokov. Z knihy považovanej za šteklivo erotickú, sme si vypočuli ukážky aj my. Doplnkom bolo humorné rozprávanie o tom, ako vznikali. Zuzana, ktorá pricestovala na Spiš so svojím priateľom i dcérkou Romankou, si priviezla aj svojho novopečeného domáceho miláčika – sovu Šumienku. Plamienka driemavá si na nás skoro privykla a ako sa patrí, pekne nám zašumela.
Príjemný večer končil otázkami Zuzane Haasovej, ktorá sa do neskorých večerných hodín našim účastníkom pilne venovala. A pridali sa aj ďalší zvierací spoločníci - morské prasiatko Rozinka a vodiaci pes Akido Evky Baránikovej, ktorý Šumienke trochu aj kurizoval.
Sobota nadobudla viac literárny charakter a začala dopoludňajšou prednáškou básnika Jána Petríka na tému Literárna komunikácia. Ako komunikuje literárne dielo s čitateľom, čo autor i čitateľ vzájomne od takejto komunikácie očakávajú – takéto i ďalšie otázky boli predmetom ďalších diskusií. Píše autor len pre seba? Je a mal by byť pre čitateľa zrozumiteľný? Dôkazy i pravidlá, ktoré existujú, no čitateľ si pri vnímaní textu tieto aspekty neuvedomuje.
Zaoberajúc sa duchovnom, mnohí pozabudli či oželeli bazén, ktorý bol účastníkom počas celého pobytu k dispozícii rovnako ako wellnes či možnosť trochu si vyraziť do prírody. Z časových dôvodov sa síce relaxačné stránka pobytu úplne nenaplnila, no aj tak verím, že literárno – kultúrny program vhodne a bez akejkoľvek ujmy tieto oddychové aktivity nahradil.
Popoludnie už patrilo literárnemu klubu a jeho hosťovi – spišskému spisovateľovi, divadelníkovi, rozhlasovému tvorcovi a pedagógovi Petrovi Karpinskému. Spovedala ho Daniela Dubivská a Peter v rozhovore prezradil napr. to, že v rebríčku jeho literárnych ocenení stojí najvyššie nominácia v prestížnej súťaži Anasoft Litera, čo značí zaradiť sa do desiatky najlepších spisovateľov Slovenska. Zazneli aj veselé zážitky s detskými čitateľmi. Trebárs o tom, keď v závere besedy mala padnúť posledná a najlepšia otázka a z úst malého chlapčeka zaznelo: „Ako sa voláte?“
Inšpirujúci rozhovor s literátom vyvrcholil prezentáciou prác našich autorov – Evy Baránikovej, Ľuboša Korenčíka, Slavomíra Sokola a Josefa Zbranka. Večer sa pridali i Daniela Dubivská a Ján Petrík. Zaznela romantická, experimentálna i lyrická poézia a Josef Zbranek sa svojou esejou a najmä aforizmami postaral o neutíchajúci smiech. Duchaplnosť aforizmov sa odzrkadlila v pochvalách, ale tou nešetril Peter Karpinský ani v prípade ostatných spomínaných autorov. Zatiaľ čo Eva Barániková svoj zhudobnený text dokonca zaspievala, Slavomír Sokol predviedol svoj recitátorský potenciál bodujúci aj na Dňoch Mateja Hrebendu. Ľuboš Korenčík zas vyvolal diskusiu o tom, do akej miery má byť poézia zrozumiteľná a dešifrovateľná aj čitateľom, nie len samotným autorom.
Rozhovory píšucich presiahli rámec vlastnej tvorby a debatovalo sa rovnako o slovenskej literatúre, spisovateľoch či literárnych periodikách, ale aj o súčasnej situácii v oblasti literatúry na Slovensku. Lahodnou bodkou za sobotným večerom bolo vystúpenie Tomáša Repčiaka a Maťa Horbaľa. Známy rozhlasový kabaret Pánska jazda sa tentoraz niesol v znamení ťaženia proti ženám, s ktorými je síce niekedy ťažké žiť, no bez nich je to ešte horšie. Zatiaľ čo mužské osadenstvo dvojici spokojne prikyvovalo a fandilo, ženy pripravili ofenzívu. Mirka zo Spišiačika zaspievala ľudovú pesničku o neposlušnom chlapovi, ktorému sa má dobrá žena radšej vyhnúť. Remíza dvoch svetov – toho mužského i ženského viedla k všeobecnej spokojnosti. A do noci sa hralo a spievalo – chlapci sa dali nahovoriť na akúsi spontánnu „ruletu“ a tak svoj spevník otvárali podľa toho, aké číslo padlo. Spolu so Spišiačikom sme si to užili a aplauz bolo počuť naširoko ďaleko.
Čo ešte dodať? Úvodné príhovory dvoch mecenášov – riaditeľa SKN F. Hasaja a P. Hercega zo Spišiačika zarezonovali ako výzva, že spolupráca v tejto zostave sa hádam zopakuje. Nevidiaci s diabetikmi vytvorili počas troch dní dokonalú súhru tolerancie, pomoci, vzájomnej úcty i obdivu. Obe strany si totiž právom nárokujú na plnohodnotný život aj napriek svojmu hendikepu. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí o podujatie tohto druhu stáli, umožnili ho realizovať, i samotným aktérom.
Život s bariérou, no predsa bez bariér – kde je dosť porozumenia, vôle a humoru, svet ukazuje tú svoju lepšiu stránku. Vďaka všetkým vám, že ste prišli, nechali znieť vlastnú ľudskosť a povedali svetu, že život má dosť veľkú cenu, aby sme oň stáli.
Ďalšie fotografie:
Mgr. Daniela Dubivská