Noc s Andersenom a beseda so spisovateľkou Janou Benkovou
Dá sa povedať, že tohtoročná Noc s Andersenom slávila hneď tri malé jubileá - 15 rokov v Čechách, 10 na Slovensku a 5 v Slovenskej knižnici pre nevidiacich.
To, že Noc s Andersenom je názov najvýznamnejšieho medzinárodného podujatia na podporu čítania detí, určite netreba pripomínať. Každoročne s blížiacim sa dátumom 2. apríla sa deti stretávajú v knižniciach, aby si čítaním, rôznymi hrami a často so zaujímavými hosťami pripomenuli slávneho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Práve na jeho počesť je 2. apríl, deň jeho narodenín, Medzinárodným dňom detskej knihy.
V Slovenskej knižnici pre nevidiacich sme sa 27. marca 2015 po úspešných predchádzajúcich ročníkoch pridali k 10 600 čítajúcim deťom na 232 spacích miestach na Slovensku. 19 nevidiacich, slabozrakých a inak zdravotne znevýhodnených detí z levočskej základnej školy internátnej zavítalo do zasadačky SKN na Štúrovej ulici. Odštartovali sme o 17.30 znelkou Noci s Andersenom. Po úvodných slovách, ktorými sme si pripomenuli to najdôležitejšie zo života Hansa Christiana Andersena a po veselej piesni Andersen, v ktorej sa ukrývali názvy niektorých jeho rozprávok, prišiel rad na nášho prvého hosťa. Prišiel k nám až z Vrbového. Hovorí typickým vrbovským dialektom. Od roku 2006 píše knihy pre deti, okrem toho je hudobníkom, spevákom, hráčom na bizarných hudobných nástrojoch. Určite ste už o ňom počuli. Jeho meno je Braňo Jobus a mnohí ho možno poznáte z festivalu Bažant Pohoda. V zasadačke SKN to rozbalil nielen hudbou, ale aj rozprávaním o svojich knihách. Má ich na konte už šesť a pripravuje ďalšiu. Ku každej svojej knihe pridal pieseň, ktorú sám zložil. Žasli sme, ako sa v muzikantovi, ktorý má rád rockovú hudbu, snúbi autor detských kníh o muflónovi Ancijášovi, komisárovi Mrodgem, červotočovi Chrumovi, či Láskavých rozprávkach. Deti sa pri jeho knihách smejú, zabávajú, ale odnášajú si z nich aj mravné ponaučenie. V takomto duchu sa niesol aj jeho program. Predviedol nám aj kúsok svojho umenia na tzv. Jednotnej roľníckej elektrickej gitare, t. j. na gitare zhotovenej z rýľa „zezvarúvaného s motykú“, ako sa sám vyjadril. Prítomné dievčatá skonštatovali, že má pekný a sexi hlas.
Po kvízoch Rekordy z ríše zvierat, Rozprávkový a seriálový kvíz a Prírodovedecký kvíz sme privítali ďalších hostí. Manželia Edita a Miroslav Kocúrkovci z Levoče nás navštívili so svojimi vodiacimi psami labradorom Barnym a kráľovským pudlom Tomim. Deťom porozprávali o živote nevidiaceho s vodiacimi psíkmi, odkiaľ sa dá takýto pes získať, aký má režim, ako sa treba k nemu správať, čím psíkov kŕmia, čo dokáže vodiaci psík, na aké povely počúva. Deti mali možnosť nechať sa viesť vodiacim psom podľa pokynov. Deťom sa najviac páčil povel „Barny pozdrav!“ Na tento povel Barny pozdravil hlasným brechotom.
Po vyhodnotení kvízu už boli pripravení naši ďalší hostia – spisovateľ Ján Milčák a jeho syn básnik a vydavateľ Peter Milčák. Peter prečítal deťom úryvok z knihy Alana Alexandra Milneho Medvedík PÚ, ktorá bola v SKN vydaná kombináciou čiernotlače a Braillovho písma s ručne zhotovenými hmatovými obrázkami, ktoré vznikli pod šikovnými rukami ilustrátorky Renáty Milčákovej. Potom vyzval pán Milčák starší Milčáka mladšieho, aby vymyslel pre deti básničku na počkanie, ak je už tým básnikom. Tému určili deti – mala to byť báseň o vlkovi. Zatiaľ pán spisovateľ porozprával deťom ako vzniká kniha. Každej knihe predchádza nápad a potom rukopis, ktorý on píše na písacom stroji. Zakrátko sme sa dočkali básne v podaní Petra Milčáka. Bola to dlhá a humorná báseň. Lenže potom vyšiel s pravdou von, vymyslel iba prvé verše a k nim pridal báseň, ktorú poznal už skôr. Zdôvodnil to tak, že každý spisovateľ musí mať fantáziu a tiež byť vynaliezavý. Deťom sme pripomenuli, že Ján Milčák je tohtoročný jubilant. Keď sa staršie deti dozvedeli, že oslávil už 80 rokov, skonštatovali, že to zažil aj druhú svetovú vojnu a zaujímali sa o to, ako to v čase vojny vyzeralo v Levoči a okolí.
Ešte veľa zaujímavého sa odohralo počas tohtoročnej noci s Andersenom. Deti spoznávali svoje hlasy vo zvukovej nahrávke knihy básničiek Kamienky pri ceste, ktorú nahovorili počas minuloročnej Noci s jej autorom Valentínom Šefčíkom do zvukovej podoby. Pripomenuli sme si aj báseň Láska na prvý dotyk, ktorú deti napísali spolu s autorom.
Naša rozprávková noc trvala do polnoci. Deti obdŕžali drobné sladkosti, pohľadnice Noci s Andersenom a minirozprávočky. Potom sa odobrali na internát do svojich postelí. Rozchádzali sme sa plní dojmov, spomienok a pekných myšlienok.
Daniela Bonková
Príjemné popoludnie so spisovateľkou Janou Benkovou
Štvrtkové popoludnie 16. ročníka Týždňa slovenských knižníc v Levoči bolo vyhradené besede so spisovateľkou Janou Benkovou.
Jana Benková je spisovateľka a publicistka. Pôsobila napríklad v časopisoch Eva, Plus 7 dní. Pôsobila aj v politike ako mediálny poradca a hovorca Slovenskej národnej strany. Dnes sa venuje mediálnemu poradenstvu a písaniu kníh.
Napísala 19 knižných titulov. V jej tvorbe prevládajú romány, ktoré sú určené ženám, predovšetkým mladým, dynamickým, moderným, ale môže si ich prečítať každá žena, či dievča.
Na besede 26. marca v komunitnom centre SKN na Námestí Majstra Pavla sme debatovali nielen o týchto knihách, ale aj o knihách, ktoré napísala vo svojich spisovateľských začiatkoch – Rozhovory na telo I. (s umelcami a športovcami), Rozhovory na telo II. (s politikmi), Slovenské hviezdy NHL – v spoluautorstve s Marošom Náprstkom (v SKN spracovaná na 3 kazetách).
Viac ako hodina debaty so spisovateľkou bola príjemne stráveným časom pre asi 30 prítomných návštevníkov. Bolo o čom rozprávať, Jana Benková je totiž veľmi produktívnou spisovateľkou. Od r. 2010 jej vyšla každý rok nová kniha (Lekcia od princeznej, Pralinky s chilli, Slečna nebezpečná), v r. 2013 dokonca niekoľko knižných titulov (Čistá láska, Až po uši, Zlatíčko). Väčšinu z nich si môžete vypožičať z našej knižnice. Okrem iného sme sa dozvedeli, že v Čechách jej knihy vydáva a prekladá Nakladatelství Brána, niektoré z nich sú v štádiu príprav scenárov na sfilmovanie. Svojím hlasom i prejavom prítomných čitateľov zaujala natoľko, že jej navrhli načítať niektorú z jej kníh do zvukovej podoby vlastným hlasom. Možno to bude práve kniha Malinový sen, ktorá by sa mala objaviť na pultoch kníhkupectiev na jar.
Pani spisovateľke ešte raz ďakujeme za besedu, za knihy, zvlášť za knihu Dievča s mačacím menom, ktorú podarovala našej knižnici na spracovanie. Do ďalších dní jej želáme veľa úspechov a dobrých čitateľov.
Daniela Bonková