O besede s cestovateľom, horolezcom a spisovateľom Františkom Kelem
Osemnásteho októbra sa František Kele s niekoľkými nadšencami vydal na ostrov Vava’u v kráľovstve Tonga v Tichomorí, aby tu očistili a zrenovovali pamätnú tabuľu, ktorá hovorí o tunajšom pôsobení Milana Rastislava Štefánika.Ani sa poriadne nestihol ohriať doma po svojom návrate začiatkom novembra a už na neho čakala pozvánka na besedu do Levoče. Potešili sme sa, keď sme ho mohli 15. novembra privítať v SKN spolu s jeho manželkou, spisovateľkou Ľudmilou Keleovou. Dozvedeli sme sa, že na ostrove Vava’u pozoroval Milan Rastislav Štefánik presne pred sto rokmi zatmenie slnka. Dodnes tam stoja dva stĺpy, ktoré mu slúžili ako statívy na ďalekohľad. Päťčlennej výprave sa podarilo stĺpy vyčistiť a získali aj odliatky, ktoré poslúžia na zhotovenie replík. Túžba po cestovaní a lezení po sklách je u Františka Keleho, ako prezradil asi 40-tim prítomným návštevníkom, zakorenená už od detstva. Jeho otec František Kele st. bol známym horolezcom a tatranským chatárom. Jeho prvým Everestom, ako sa sám vyjadril, bola Devínska Kobyla, neskôr sa jeho Himalájami stali Tatry. František Kele má za sebou veľa úspešných expedičných výprav po rôznych kútoch našej planéty. Slovenská výprava, ktorú viedol, dosiahla v r. 1993 severný pól. Navštívil aj opačný pól našej zemegule, Antarktídu. Zo svojich ciest napísal veľa článkov a kníh, niektoré spolu s manželkou Ľudmilou. V knihe Moje dotyky s Everestom opisuje cestu horolezcov z Československa k najvyššiemu končiaru sveta k Mount Everestu v r. 1984. SKN má vo svojom knižničnom fonde väčšinu kníh Františka Keleho a Ľudmily Keleovej. Pri tejto príležitosti bol v SKN vydaný bibliografický leták. Spisovateľské nadanie a lásku k prírode zdedila po oboch rodičoch aj ich dcéra Táňa Keleová – Vasilková.
V závere besedy sme si vypočuli úryvok z autobiografického románu Ošklbané detstvo z pera Ľudmily Keleovej v jej vlastnom podaní. Túto knihu autorka SKN darovala na ďalšie spracovanie pre čitateľov knižnice. Manželom Keleovcom ešte raz srdečne ďakujeme a želáme veľa zdravia a entuziazmu do ďalších dní.
Daniela Bonková
Menovka: RNDr. František Kele, PhD. (1936)
Geograf, pedagóg, horolezec, polárnik, cestovateľ, publicista a spisovateľ. Doteraz uskutočnil takmer šesťsto výstupov a päťdesiat prvovýstupov. Vo veku pätnásť rokov sa stal najmladším horským vodcom v oblasti Vysokých Tatier. Pôsobil na všetkých svetadieloch, vrátane Arktídy a Oceánie, uskutočnil tri cesty okolo sveta, viedol prvú československú výpravu na Mount Everest (1984) a prvú slovenskú výpravu na severný pól (1993), v roku 2000 navštívil Antarktídu. Je autorom a spoluautorom vyše tridsiatich publikácií, spoluzakladateľom Sekcie pre výskum vysokých pohorí pri Slovenskej geografickej spoločnosti SAV a spoluzakladateľom združenia AntArktis. Je dvojnásobným držiteľom ceny SAV za popularizáciu vedy (1983, 1990), dvojnásobným držiteľom zlatého odznaku JAMES. Dňa 16. januára bola Františkovi Kelemu udelená prestížna cena Krištáľové krídlo. Veľká porota mu udelila túto mimoriadnu cenu za jeho významné aktivity a výsledky v oblasti geografie, cestovateľstva, horolezectva, publicistiky a za literárnu činnosť.
(zdroj: http://cestovanie.sme.sk/, www.kele.sk)