Peter Opet, Život Adama, didgeridoo, trúbka a nevidiace deti v Levoči
Je vyštudovaný strojný inžinier, takmer celý doterajší život predovšetkým muzikant a hudobník, člen kapely Polemic a v posledných rokoch už aj spisovateľ. Po našom pozvaní Peter Opet naštartoval svoje auto takmer za tmy skoro ráno 23. septembra v Limbachu, aby potešil rozprávaním o štyroch dieloch svojej knihy Život Adama, ale nie len o tom, deti v Levoči. Doobeda sa tešil priazni detí v mestskej knižnici a popoludní nevidiacich a slabozrakých detí v Slovenskej knižnici pre nevidiacich. Inšpiráciou k napísaniu knihy mu bol najstarší syn Adam, od deviatich rokov tak trochu rebel. Autor prišiel v čiernom tričku s nápisom Rebel a rád sa s nami podelil o Adamove zážitky a vtipné príbehy. Kniha bola komerčne veľmi úspešná a v SKN máme všetky štyri diely načítané na CD. Okrem iného sme sa dozvedeli, že Peter Opet skladá texty aj hudbu pre kapelu Polemic, je vášnivým hubárom, rád športuje, chodí naboso a má veľa iných aktivít. Topánky si odložil hneď po príchode do zasadačky, ešteže bolo teplé popoludnie aj u nás na Spiši. V jeho podaní sme si vypočuli dojímavý úryvok zo štvrtého dielu knihy, v ktorom Adam so spolužiakmi založili v škole firmu a výťažok z predaja vianočných ozdôb, návlekov, či desiatových hamburgerov venovali na charitatívny účel - na vozíček pre spolužiačku Soňu. Atmosféru v zasadačke dotvárali vtipné ilustrácie z knihy, zväčšené na plátenných obrazoch, ktorých autorom je Tomáš Hasaj, rodák z Levoče. Sériu kníh o Adamovi autor štvrtým dielom ukončil, dnes je Adam úspešný stredoškolák a určite by sa širokej publicite už netešil.
Koronavírus obmedzil počet prítomných detí ani nie na dvadsať, určite ich však zaujalo didgeridoo. Didgeridoo (čítaj didžeridu), ako uvádza aj Wikipédia, je domorodý dychový hudobný nástroj, ktorého vek sa odhaduje na 40 000 rokov, na základe čoho je pokladaný za najstarší svetový hudobný nástroj. Je nástrojom pôvodných obyvateľov Austrálie, kde sa tradične vyrába z eukalyptového dreva. Jeden taký nástroj Peter Opet priniesol so sebou, takže sme si vypočuli ako znie jeho zvuk. O tom, že sa okrem trúbky dá hrať aj na nátrubku sme nevedeli. Zvládnuť na nátrubku pieseň na želanie bola pre muzikanta Opeta maličkosť.
Tesne pred besedou náš hosť navštívil oddelenie tlače a so záujmom si pozrel, ako sa tlačia knihy v Braillovom písme v našej knižnici. Veríme, že ho zaujme aj kniha Majster Pavol z Levoče, zhotovená kombináciou čiernotlače s Braillovým písmom, ktorú sme mu na znak vďaky darovali.
Daniela Bonková