Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Používanie QR kódov

QR (z anglického „Quick Response“ – rýchla odpoveď) je typ čiarového kódu, ktorý je rýchlo a pohodlne snímateľný digitálnymi zariadeniami rôzneho druhu. Informácie ukladá ako sériu pixelov v tvare štvorcovej mriežky (dvojdimenzionálnej matrici). Nekomplikované používanie z neho robí populárnu voľbu pre aplikáciu v celom rade priemyselných odvetví, ale aj v rôznych expozíciách, výstavách či inštaláciách kultúrnych inštitúcií.

QR kódy v inštaláciách a knihách SKN

V inštaláciách a knihách SKN využívame QR kódy na rýchle odovzdanie informácie mobilnému zariadeniu čitateľa alebo návštevníka. Zväčša je v QR kóde ukrytá informácia s odkazom na webovú stránku, na ktorej je možné spustiť zvukovú stopu s informáciou o danom predmete alebo o konkrétnej kapitole či strane v knihe.

QR kódy v inštaláciách SKN, teda v priestoroch s vystavenými predmetmi s reliéfnou grafikou, brailom či iným sprístupnením pre ľudí so zrakovým postihnutím, umiestňujeme na vystúpené hladké štvorcové alebo obdĺžnikové štítky s označením QR. Naše QR kódy zvyčajne majú rozmery 5 ⨯ 5 cm.

V knihách SKN môžu byť QR kódy umiestnené na štítkoch alebo priamo vytlačené na strane knihy. V prípade, že ide o vytlačený QR kód, v knihe je uvedené upozornenie informujúce o jeho umiestnení. Zvyčajne sú QR kódy umiestňované v pravom dolnom rohu v oblasti čísla strany. V prípade, že je nevyhnutné na stranu umiestniť dva QR kódy, sú umiestnené v pravom hornom rohu a v pravom dolnom rohu v poradí čítania strany.

Ako pracovať s QR kódmi

Postup práce s QR kódom sa môže líšiť v závislosti od mobilného zariadenia, všeobecne by však mal platiť nasledovný postup:

  • Vo svojom mobilnom zariadení si otvorte aplikáciu na načítanie QR kódov. Stačí na to bežne dostupná aplikácia fotoaparát alebo iná aplikácia určená na naskenovanie QR kódov.
  • Umiestnite zariadenie s otvorenou aplikáciou nad QR kód tak, aby bol kód zameriavaný aktívnou kamerou zariadenia, a to vo vzdialenosti približne 15 cm.
  • Zvyčajne nie je potrebné klikať na tlačidlo naskenovania alebo spúšte fotoaparátu, QR by sa mal zamerať a načítať automaticky.
  • V prípade úspešného načítania QR kódu sa zobrazí URL adresa, na ktorú odkazuje, a možnosti súvisiace s touto adresou. Je možné, že možnosti súvisiace s QR kódom budú skryté pod tlačidlom „možnosti“ alebo podobným.
  • Po otvorení ponuky s možnosťami je potrebné zvoliť „prejsť na prepojenie“ alebo „otvoriť URL“ a podobne.
  • Následne sa v mobilnom zariadení automaticky otvorí predvolený prehliadač internetu a v ňom sa načíta URL adresa z QR kódu.
  • Ak ide o zvukový súbor, na ktorý QR kód odkazuje, vo väčšine prehliadačov sa stránka otvorí so zobrazeným ovládaním vstavaného prehrávača. V ňom je potrebné nájsť tlačidlo prehrať. Po kliknutí naň sa súbor prehrá.
  • Pokiaľ máte mobilné zariadenie nastavené tak, že tento postup nefunguje, je možné, že sa vám zvukový súbor stiahol do „stiahnutých súborov“ alebo sa priamo otvára v nejakom prehrávači zvukových médií.
  • Po prehratí súboru je možné otvorenú stránku zavrieť a pomocou aplikácie na skenovanie QR kódu pokračovať v načítavaní ďalších.

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 13. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Minimum slušného správania   Informácie o knihe Minimum slušného správania
31%
Múr plaču, Hana Zelinová   Informácie o knihe Múr plaču
20%
Na muške zlato, Ondrej Bartoš   Informácie o knihe Na muške zlato
16%
Nápady tetky VŠEVEDKY, Betty MacDonaldová   Informácie o knihe Nápady tetky VŠEVEDKY
16%
Nebolo mi do smiechu, Joseph Heller, Speed Vogel   Informácie o knihe Nebolo mi do smiechu
17%
Hlasovalo: 303
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím