Pripomenuli sme si 250. výročie narodenia Antona Bernoláka – kodifikátora spisovnej slovenčiny
2. októbra 2012 uplynulo 250 rokov od narodenia jazykovedca, národovca, katolíckeho kňaza a kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka. 15. januára 2013 si pripomenieme 200. výročie jeho úmrtia.Pri tejto príležitosti zorganizovalo oddelenie knižnično-informačných služieb SKN spomienkovú slávnosť Rozhovory o slovenčine. Podujatie sa uskutočnilo v zasadačke Strednej odbornej školy internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím v Levoči 14. novembra 2012. K priblíženiu bernolákovského obdobia hojnému počtu prítomných žiakov i dospelých čitateľov prispeli pozvaní hostia - Mgr. Jozef Janigloš, stredoškolský učiteľ, pôsobiaci v minulosti na Gymnáziu v Poprade a Mgr. Ľudmila Hrehorčáková, predsedníčka miestneho odboru Matice slovenskej v Poprade. Počas ich vystúpenia sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí zo života Antona Bernoláka s dôrazom na jeho prínos, ktorý spočíval v kodifikácii kultúrnej západoslovenčiny ako prvého spisovného jazyka Slovákov.
Vo svojom diele Dissertatio philologico-critica de literis Slavorum... (1787) s pripojenou príručkou gramatiky Orthographia rozpracoval Bernolák pravidlá spisovnej slovenčiny a tak položil základy samostatného rozvoja našej národnej literatúry a kultúry. Po kňazskej vysviacke Bernolák pôsobil ako kaplán v Čeklíse (dnešné Bernolákovo) a neskôr vo vikariáte v Trnave. V tomto období vydal základné jazykovedné diela Grammatica Slavica (1790) a Etymologia vocum Slavicarum (1791)a zostavil prvý koncept svojho Slovára, ktorého vydania sa žiaľ nedožil. A. Bernolák sa pričinil o založenie spolku Slovenské učené tovarišstvo. Bola to prvá celonárodná kultúrno-osvetová spoločnosť Slovákov. Na čele spolku stál Anton Bernolák, jeho tajomníkom bol Juraj Fándly.
Pokračovateľmi Bernolákovho diela boli ostrihomský kanonik Juraj Palkovič a najvýznamnejší bernolákovský básnik Ján Hollý. O týchto udalostiach, ako aj o nastupujúcej štúrovskej generácii, ich pôsobení v Levoči a spoločných vychádzkach na sedliacky statok Kohlwald neďaleko Levoče viac porozprávala prítomným Mgr. Ľudmila Hrehorčáková.
Svojim zanietením i zaujímavým prepájaním spomínaných historických udalostí so súčasnosťou hostia prítomných nadchli natoľko, že sme sa dohodli na spoločnej vychádzke na pamätné miesto stretávania štúrovcov Kohlwald v budúcom roku. K nášmu rozhodnutiu prispela aj skutočnosť, že v r. 2013 si pripomenieme 20. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
Vyslovujeme ešte raz srdečné poďakovanie Mgr. Janiglošovi i Mgr. Hrehorčákovej a tešíme sa, možno niekedy nabudúce, na ďalšie zaujímavé stretnutia s nimi.
Daniela Bonková
Viac fotografií: