Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Prútikár informačných prameňov SKN

Prútikári sa v minulosti venovali prútikárstvu – metóde vyhľadávania vodných zdrojov. Vaším prútikárom na hľadanie žriedla, prameňa, napájadla informácií v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči (SKN) je táto stránka, na ktorej pre vás zhrnieme všetky možnosti využívania našich informačných zdrojov pre ľudí so zrakovým postihnutím a s poruchami čítania.

Úvodný súhrn zdrojov pre ľahšiu orientáciu

Na tomto mieste uvádzame všetky zdroje s krátkym popisom, podrobné informácie o nich nájdete v príslušnej časti tejto stránky.

Zdroje v SKN

Online katalóg SKN

Prístup do Online katalógu SKN je priamo z webovej stránky našej knižnice, resp. vždy dostupný z oblasti “Rýchle odkazy” navrchu stránky.

Odporúčame na našej stránke vždy pracovať s maximalizovaným oknom prehliadača.

Katalóg je nastavený tak, že filtruje priamo knihy z SKN. Preto môžete autora či názov diela zadať priamo do vyhľadávacieho poľa a potvrdiť vyhľadávanie. Odporúčame používať šípky na prezeranie stránky s výsledkami, pretože nie je štruktúrovaná nadpismi ani inými navigačnými prvkami. Toto vyhľadávanie vám ukáže všetky knihy vo fonde SKN.

Registrovaný čitateľ si môže knihu požičať napísaním e‑mailu kontaktnej osobe pre výpožičky.

V katalógu nájdete:

  • zvukové knihy,
  • brailové knihy,
  • online zvukové knihy,
  • pre špecifické žánre zadajte kľúčové slová, napr. noty, konkrétne hudobné nástroje, rozhlasové hry a pod.

Digitálna knižnica SKN

Digitálna knižnica poskytuje prístup k digitálnym kópiám veľkej časti nášho fondu a množstvu iných zdrojov, ktoré si postupne predstavíme. Na prístup do digitálnej knižnice je potrebné zaregistrovať sa a získať prihlasovacie meno a heslo. Registráciu je možné urobiť aj online, a to na stránke Registrácia do digitálnej knižnice. Po registrácii máte ako náš čitateľ prístup k tisícom digitálnych dokumentov a ku mnohým zaujímavým zdrojom našich partnerov. Už v tomto prvom kroku, pri registrácii do digitálnej knižnice sa môžete rozhodnúť pre súbornú registráciu do digitálnej knižnice a zároveň do projektu RTVS dokorán, kde sú dostupné filmy s audiokomentárom. Pre túto registráciu použite stránku Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS dokorán.

Knihy, dokumenty a materiály do digitálnej knižnice neustále pribúdajú s rastom fondu SKN a pribúdaním služieb a zdrojov od našich partnerov.

Upozorňujeme, že žiadne z diel, publikácií a materiálov zapožičaných alebo získaných v SKN sa nesmú šíriť nijakou formou. Podrobné informácie o právach a povinnostiach čitateľa sú uvedené v čestnom vyhlásení pri každej registrácii. Týchto pravidiel je potrebné sa vždy pridržiavať.

Po prihlásení sa do digitálnej knižnice začneme spolu v hlavnej ponuke digitálnej knižnice. Na hlavnú ponuku sa môžeme dostať stláčaním písmena „d“ s čítačom obrazovky, na „hlavná ponuka, navigácia oblasť“.

Digitálne zvukové knihy:

Všetky zvukové knihy z nášho fondu sú dostupné aj v digitálnej forme v podobe MP3 súborov s jedinečnou pečiatkou každého čitateľa.

Zvukové knihy sa nachádzajú pod položkou Knihy MP3 v hlavnej ponuke digitálnej knižnice. Po aktivovaní tejto položky sa dostaneme na vyhľadávací formulár, v ktorom možno zadávať rôzne kritériá vyhľadávania.

Do editačného poľa môžeme zadať reťazec, ktorý sa bude vyhľadávať vo všetkých kategóriách, teda to môže byť názov, časť názvu, priezvisko autora a podobne. Ak nemáme konkrétnu predstavu, môžeme použiť listovanie v kategóriách, ktoré sú zobrazené v zoznamových rámikoch. V nich je možné jednotlivé položky vyhľadávať šípkami nahor a nadol, alebo napísaním prvých písmen, napríklad začiatok priezviska autora.

Pri stlačení tlačidla vyhľadať bez zadania kritérií sa zobrazí 100 naposledy pridaných kníh. Tento počet si každý čitateľ môže upraviť vo svojom profile – oblasť stránky „prihlásený“, položka upraviť údaje. V týchto nastaveniach si čitateľ môže nastaviť aj zoznam výsledkov vyhľadávania dlhý aj 500 alebo 1000 položiek.

Spôsob stiahnutia knihy z digitálnej knižnice vysvetľujeme nižšie v sekcii Sťahovanie a používanie kníh.

Digitálne brailové knihy:

V digitálnej knižnici sú dostupné aj brailové knihy, ktoré je možné čítať na brailovom riadku. Nájdeme ich pod položkou Knihy e‑Braille v hlavnej ponuke digitálnej knižnice. Po aktivovaní tejto položky sa dostaneme na vyhľadávací formulár, ktorý opäť ponúka možnosť zadania reťazca na vyhľadanie alebo viacero kategórií vyhľadávania kníh. Formulár je podobný ako ten pri zvukových knihách.

Súbory digitálneho brailu sú vo formáte .brf so štandardným kódovaním pre zobrazovanie BRF súborov (severoamerický počítačový 6‑bodový brail) alebo v brailových znakoch Unicode. Každú knihu je teda možné stiahnuť v .brf formáte a v digitálnom braili vo formáte .pdf a .txt. BRF súbory je možné nakopírovať do brailových riadkov, ak podporujú čítanie .brf súborov a TXT súbory je možné otvoriť v počítači alebo načítať do brailových riadkov ako súbory s kódovaním UTF8. PDF súbory je možné otvoriť v štandardných PDF zobrazovačoch a čítať digitálne brailové bunky na pripojenom brailovom riadku.

Spôsob stiahnutia knihy z digitálnej knižnice vysvetľujeme nižšie v sekcii Sťahovanie a používanie kníh.

Učebnice:

Učebnice a učebné materiály je možné nájsť vo viacerých sekciách – v katalógu nášho fondu, v digitálnej knižnici, v e-shope SKN, v službe DIKDA pre čitateľov SKN alebo je možné požiadať o prepis učebnice a učebného materiálu oslovením SABP, kontaktné údaje sú na stránke SABP.

Najčastejším a najbohatším zdrojom učebníc je digitálna knižnica SKN, kde sa zhromažďujú všetky digitálne učebnice, a to aj učebnice prepísané na pracovisku prepisu SABP. Sekcia s učebnicami v digitálnej knižnici ponúka množstvo učebníc v PDF formáte so základným OCR rozpoznaným textom a tiež v prístupnom formáte pre čítače obrazovky. Po aktivovaní položky Učebnice v hlavnej ponuke digitálnej knižnice sa dostaneme na vyhľadávací formulár, ktorý nám je už známy – s možnosťou zadania reťazca na vyhľadávanie alebo listovania v dostupných kategóriách.

Väčšina z kategórií je zrozumiteľná – autor, zameranie a podobne. Dôležitou kategóriou je vyhľadávacie kritérium „Stupeň prístupnosti dokumentu“. Táto kategória má štyri kritériá, pričom si tu môže používateľ zvoliť, ktoré učebnice chce zobraziť – neprístupný (obsahuje obrázky), obrazový formát so základným OCR rozpoznaným textom, čiastočne sprístupnený elektronický dokument a plnohodnotne sprístupnený elektronický dokument. Obrazový formát so základným OCR rozpoznaným textom predstavuje PDF súbory so základným OCR, teda základným automatizovaným rozpoznaním textu z obrázkovej predlohy. Pre čítače obrazovky je dostupný iba čistý text tak, ako ho automaticky rozpoznal OCR program.

Postupné sprístupňovanie týchto učebníc uskutočňuje pracovisko prepisu učebníc a učebných materiálov SABP, bližší popis nájdete ďalej na tejto stránke pod nadpisom Učebnice a učebné materiály. Tie, ktoré boli týmto pracoviskom už sprístupnené, nájdete tak, že v učebniciach v digitálnej knižnici zvolíte stupeň prístupnosti dokumentu „plnohodnotne sprístupnený elektronický dokument“.

Spôsob stiahnutia knihy z digitálnej knižnice vysvetľujeme nižšie v sekcii Sťahovanie a používanie kníh.

Služba DIKDA pre čitateľov SKN – digitálny archív Slovenskej národnej knižnice (SNK):

Viac ako milión dokumentov na dosah ruky vďaka spolupráci SKN a SNK. Digitálna knižnica SNK dostupná na adrese dikda.snk.sk nie je bez asistencie plne prístupná pre nevidiacich. Našli sme však riešenie, ktoré umožňuje čitateľom digitálnej knižnice SKN jednoducho vyhľadávať a požiadať o sprístupnenie zdigitalizovaných obchodne nedostupných dokumentov, ktoré sú prístupné na dikda.snk.sk, vo formáte prispôsobenom ich potrebám. Vyhľadávanie a požiadanie o knihu z DIKDA prebieha v plnej miere na stránke našej digitálnej knižnice, a to prostredníctvom položky v hlavnej ponuke digitálnej knižnice – „DIKDA pre čitateľov SKN“. Po aktivovaní tejto položky sa dostaneme na stránku s formulárom na vyžiadanie knihy z DIKDA knižnice. Najskôr je však potrebné knihu pomocou daného formulára vyhľadať. Podrobný popis toho, ako s formulárom pracovať, nájdete v našom článku DIKDA – Digitálna knižnica Slovenskej národnej knižnice pre čitateľov Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.

Pre lepšiu orientáciu vo formulári sme pre vás pripravili aj videonávod práce s formulárom, ktorý je dostupný vo videu Videonávod DIKDA pre čitateľov SKN na YouTube kanáli SKN Levoča.

Pri vyhľadaní a zadávaní požiadavky si čitateľ môže zvoliť, v akom formáte mu bude publikácia doručená, pričom na výber má PDF, MP3 a TXT formáty. MP3 nahrávka je zabezpečená syntetickým slovenským hlasom (ženský hlas Jasietka, mužský hlas Ondro). Pre vytvorenie MP3 je možné si pri vyžiadaní knihy zvoliť aj rýchlosť načítania.

Spôsob stiahnutia knihy z digitálnej knižnice vysvetľujeme nižšie v sekcii Sťahovanie a používanie kníh.

Cudzojazyčná literatúra z knižnice ABC – Accessible Books Consortium:

Vďaka partnerstvu a členstvu v celosvetovej knižnici Accessible Books Consortium (ABC) SKN poskytuje svojim čitateľom prístup k vyše miliónu dokumentov vo viac ako 80 jazykoch sveta, a to v rôznych formátoch – zvukové, textové či digitálne brailové dokumenty. Túto službu aktuálne zabezpečuje v tomto pilotnom období Slovenská autorita pre Braillovo písmo, ktorá pre našich čitateľov zabezpečuje vyhľadávanie kníh v katalógu ABC podľa zadaných kritérií od čitateľa a následne sprístupní digitálny obsah každému čitateľovi jednotlivo. Vyžiadané knihy doručujeme každému čitateľovi individuálne e‑mailom s odkazom na stiahnutie kníh po prihlásení, resp. v sekcii „Moje súbory na stiahnutie“ na stránke našej digitálnej knižnice.

Sťahovanie a používanie kníh z digitálnej knižnice SKN:

Sťahovanie zvukových kníh, digitálnych brailových kníh a učebníc sa začína aktivovaním odkazu s názvom knihy. Po jeho aktivovaní sa nachádzame na stránke s informáciami o knihe a jednotlivými kapitolami alebo možnosťami na stiahnutie súborov.

  • Zvukové knihy: kapitoly sú dostupné iba pri zvukových knihách a je možné ich počúvať priamo na webovej stránke po aktivovaní názvu alebo čísla kapitoly. Okrem takéhoto online počúvania je možnosť stiahnutia zvukových kníh vo formáte .zip. ZIP súbor je potrebné po stiahnutí extrahovať.
  • Digitálny e-Braille: PDF súbory s digitálnym brailom sú dostupné aj bez sťahovania, je možné ich zobraziť vo vašom webovom prehliadači. ZIP súbory sú dostupné na stiahnutie aj pri digitálnych brailových knihách. ZIP súbor obsahuje .brf formát a .txt formát digitálneho brailu. Po stiahnutí je potrebné .zip súbor extrahovať.
  • učebnice ponúkajú okrem možnosti zobrazovania alebo sťahovania PDF učebníc aj možnosť stiahnuť .zip súbor. Táto možnosť je dostupná iba pri tých učebniciach, ktoré prešli procesom prepisu a sú plne prístupné pre čítanie s čítačom obrazovky. Také učebnice sú zaradené do stupňa prístupnosti dokumentu „plne sprístupnený elektronický dokument“. V .zip súbore sa nachádzajú súbory vo formáte .docx, ktoré je možné otvoriť napríklad v programoch MS Word alebo Libre Office a v prípade potreby je možné ich konvertovať na iný požadovaný formát. Akoukoľvek konverziou však môže dôjsť k znefunkčneniu navigácie v dokumentoch a zníženiu ich prístupnosti.
  • Súbory zo služby DIKDA a cudzojazyčné knihy z ABC knižnice sú dostupné na stiahnutie len pre žiadateľa konkrétnej knihy. Tieto súbory na stiahnutie je možné získať aktivovaním odkazu v doručenom e‑maile o uložení knihy priamo pod konto čitateľa v digitálnej knižnici alebo na stránke digitálnej knižnice aktivovaním odkazu „Moje súbory na stiahnutie“, ktorý sa nachádza v oblasti stránky „prihlásený“, bezprostredne nad tlačidlom odhlásiť.

Časopisy

V SKN pre vás vydávame 16 časopisov v rôznych formátoch. Všetky časopisy sú čitateľom sprístupňované na základe ročného predplatného, pričom predplatné je možné si kúpiť v eshope SKN. Čitatelia, ktorí si predplatia digitálne časopisy v podobe e‑mailového balíčka, dostávajú jednotlivé čísla e‑mailom. Ak si zvolia aj predplatné Audiowebu, v hlavnej ponuke digitálnej knižnice majú dostupnú položku Časopisy MP3. V tejto sekcii nachádzame všetky zvukové časopisy, ktoré SKN vydáva. Po aktivovaní tejto položky sa nachádzame na stránke s vyhľadávaním, ktoré je podobné ako v prípade vyhľadávača zvukových kníh či e‑Braille, s možnosťou zadania kľúčového slova pre vyhľadávanie v celom texte alebo zvolenie si z kategórií vyhľadávania. V tomto archíve zvukových časopisov nájdete, okrem iného, aj všetky čísla časopisu Prameň od roku 1971.

V hlavnej ponuke digitálnej knižnice je aj položka Časopisy vo formáte TXT. Obsahuje archív všetkých textových časopisov za všetky roky predchádzajúce aktuálnemu kalendárnemu roku. Tento archív časopisov neposkytuje vyhľadávanie podľa kategórií, iba vyhľadávanie v celom texte podľa kľúčových slov. Pod formulárom na vyhľadávanie je však zoznam jednotlivých časopisov, pričom aktivovaním názvu časopisu sa presúvame na roky, v ktorých bol vydaný, aktivovaním konkrétneho roku na jednotlivé čísla v danom roku a ďalším aktivovaním odkazu priamo na články zvoleného čísla časopisu. Názvy časopisov, roky vydania, jednotlivé čísla časopisov a aj názvy článkov sú uvádzané vždy v zozname (pri práci s čítačom obrazovky je možné na presun na zoznam použiť písmeno „l“, písmeno „i“ pre pohyb po položkách zoznamu).

Súčasťou zvukových MP3 časopisov je aj časopis Bodka, žiacky časopis Spojenej školy internátnej v Levoči. Súčasťou textových časopisov je aj archív časopisu Dúha, časopisu Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Učebnice a učebné materiály

Mnohé učebnice je možné nájsť v sekcii digitálnej knižnice – Učebnice, ktorú sme už popísali. Tieto však predstavujú iba automatizovaný rozpoznaný text a pre čítanie s čítačom obrazovky sú často nedostatočné. Postupne k týmto učebniciam pridávame prepísané elektronické učebnice vo formáte .docx, ktoré vznikajú na pracovisku prepisu učebníc a učebných materiálov SABP. Ak niektorá z učebníc už bola plnohodnotne prepísaná a sprístupnená, okrem PDF súboru učebnice nájdete aj ZIP súbor na stiahnutie, ktorý túto sprístupnenú učebnicu obsahuje.

Zoznam všetkých sprístupnených učebníc nájdete v súbore zoznam-SABP (súbor XLSX). Pozor, súbor obsahuje dva hárky, a to hárok s elektronickými a hárok s brailovými učebnicami. Brailové učebnice je možné kúpiť v e‑shope SKN.

Podrobné vysvetlenie prístupu k učebniciam ponúkame v článku Učebnice a učebné materiály pre žiakov a žiačky so zrakovým postihnutím a s poruchami čítania.

Staršie brailové učebnice je možné nájsť v Bazári brailových dokumentov – brailové učebnice v Bazári brailových dokumentov (súbor XLSX).

O prepis učebnice môžete požiadať e‑mailom na adrese SABP@skn.sk. Ak učebnica bola prepísaná, obratom ju doručíme registrovanému čitateľovi. Ak prepísaná nebola, zaradíme ju do procesu prepisu učebníc. Vysvetlenie prepisu učebníc uvádzame nižšie.

Zdroje zo Slovenskej autority pre Braillovo písmo (SABP)

Prepis učebníc a učebných materiálov:

Pracovisko prepisu učebníc a učebných materiálov SABP zabezpečuje ich plnohodnotné sprístupnenie. Dokumenty, ktoré sú výsledkom takého prepisu, rešpektujú pravidlá prístupnosti dokumentov, poskytujú možnosť ľahkej navigácie po nadpisoch, obsahujú popisy obrázkov a úpravu textu tak, aby bol dobre čitateľný s čítačom obrazovky. Tieto sprístupnené učebnice sú súčasťou sekcie Učebnice a ak sú dostupné, je možné ich stiahnuť ako ZIP súbor.

O prepis učebnice je možné požiadať e‑mailom na adrese sabp@skn.sk.

Zoznam učebníc prepísaných v SABP v elektronickej forme a zoznam učebníc dostupných v eshope SKN nájdete v excelovej tabuľke na stiahnutie – zoznam prepísaných učebníc SABP (súbor XLSX). V súbore sú dva hárky so záznamami jednotlivých formátov učebníc (elektronické a brailové). V prípade záujmu o tieto učebnice, prosíme, kontaktujte SABP, resp. učebnicu si kúpte v e‑shope SKN.

Národné testovanie žiakov:

SABP poskytuje žiakom a žiačkam prístup k cvičným testom národného testovania 5. ročníka, 9. ročníka a maturitných testov z minulých rokov. O testy je potrebné požiadať e‑mailom na adrese sabp@skn.sk. Testy je možné získať v braili a elektronickej forme. Elektronické testy doručujeme každému čitateľovi individuálne a môže si ich stiahnuť po prihlásení sa do digitálnej knižnice zo sekcie „Moje súbory na stiahnutie“ alebo z odkazu zaslaného e‑mailom iba registrovaným čitateľom.

Bazár brailových dokumentov (BBD):

V zozbieranom archíve fyzických brailových dokumentov sa nachádzajú hodnotnejšie a zachovalé brailové učebnice, učebné materiály, knihy určené svojou podstatou na dlhodobejšie používanie, prípadne noty a iná odborná literatúra. Tieto knihy nie sú súčasťou fondu SKN a SKN ani nepreberá zodpovednosť za ich obsah, kompletnosť či fyzický stav. Zozbierané materiály uskladňujeme a ošetrujeme pre opätovné využitie takých kníh, ktoré boli v braili vytlačené v minulosti a nie je možné ich v súčasnosti jednoduchým spôsobom opätovne vytlačiť. Napriek staršiemu roku vydania majú stále svoju hodnotu a záujemcovia o špecifickú oblasť brailu, akou je napríklad brailový notopis, môžu medzi nimi nájsť presne to, čo už dlho hľadajú. 

Ak si chcete prezrieť dokumenty v Bazári brailových dokumentov, aktivujte niektorý z nasledujúcich odkazov, aby ste si stiahli .xlsx súbor v podobe excelovej tabuľky:

Ak si z tohto zoznamu vyberiete brailovú publikáciu, ktorá vás zaujíma, môžete kontaktovať SABP s požiadavkou na vydanie publikácie. Publikáciu si môžete dlhodobo vypožičať alebo požiadať o jej úplné vydanie do vášho vlastníctva. V e‑maile pre SABP, prosíme, uveďte, či máte záujem o dlhodobé vypožičanie alebo o prevzatie publikácie do vášho vlastníctva. SABP Vašu požiadavku posúdi.

V prípade, že máte doma brailovú literatúru, ktorú by bolo vhodné postúpiť na ďalšie používanie iným brailistom a je v dobrom stave, môžete kontaktovať SABP pre dohodnutie možného akceptovania a prevzatia týchto publikácií do BBD.

Kontaktné údaje SABP nájdete na stránke SABP.

E‑shop SKN

Náš elektronický obchod ponúka množstvo zaujímavých kníh, časopisov, kalendárov a rôznych iných materiálov v braili a hmatovej grafike. Možnosť kúpiť si tieto produkty poskytuje voľnosť vo výbere materiálov určených na vzdelávanie či voľný čas s dôrazom na ich dlhodobé používanie. Nájdete tu kuchárske knihy, náboženskú literatúru, knihy pre deti, obrázkové knihy, pohľadnice, hmatáky z Ateliéru asistivních technologií Atelion a podobne. Navštívte náš online e-shop a vyberte si z našej bohatej ponuky. V obchode je možné vyhľadávať prostredníctvom príslušného editačného poľa alebo použiť intuitívnu hlavnú ponuku e‑shopu. Okrem produktov nájdete v e‑shope aj zaujímavé služby súvisiace s tlačou brailových dokumentov.

Postup pri nákupe v e‑shope vám predstavujeme vo Videoprezentácii práce s e-shopom Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči na YouTube kanáli SKN Levoča.

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 10. týždni roku 2025 z Digitálnej knižnice

Malý princ, de Antoine Saint-Exupéry   Informácie o knihe Malý princ
24%
Nech je nebo všade, "Hirax" Pavel Baričák   Informácie o knihe Nech je nebo všade
17%
Nemecko očami policajtky, Tania Kambouri   Informácie o knihe Nemecko očami policajtky
20%
Neverné, Ivana Havranová   Informácie o knihe Neverné
18%
Nie som žiadna bábovka, Miriam Kalisová Šmahel   Informácie o knihe Nie som žiadna bábovka
21%
Hlasovalo: 796
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím