Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Rozprávková Noc s Andersenom s nevidiacimi deťmi už po šiesty raz

Noc s Andersenom„Čo si myslíte deti, mohli sa stretnúť Hans Christian Andersen, Louis Braille a Matej Hrebenda?“ aj takáto otázka zaznela na tohtoročnej Noci s Andersenom v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Všetci traja majú totiž k nevidiacim deťom veľmi blízko – cez knihy a rozprávky v Braillovom písme, ktorých nájdu deti v našej knižnici neúrekom. Samozrejme, že odpoveď bola áno, všetci traja žili v 19. storočí a hoci každý z nich žil v inej krajine a preslávil sa iným činom, spájalo ich jedno – láska ku knihám a tlačenému slovu.

V Levoči sme začínali v predvečer narodenín Hansa Christiana Andersena    1. apríla o 18.00 hod. v zasadačke SKN už tradične znelkou Noci s Andersenom a krátkymi informáciami. Noc s Andersenom prvýkrát zorganizovali dve knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková v roku 2000 v knižnici v Uherskom Hradišti. Pôvodne komorné podujatie sa od tých čias rozrástlo na úspešný medzinárodný projekt, do ktorého sa zapájajú knižnice v Čechách, na Slovensku, Poľsku, Slovinsku, Rakúsku, Chorvátsku, Srbsku, Bulharsku, Dánsku, na Ukrajine a v ďalších krajinách. Deti na Slovensku sa do Noci s Andersenom zapájajú od r. 2006, koordinuje ho Spolok Slovenských knihovníkov a knižníc a v roku 2016 sa do nej zapojilo 10 000 slovenských detí. Generálnym partnerom podujatia je Vydavateľstvo Slovart, ktoré všetkým prihláseným knižniciam aj tento rok venovalo knižný dar – knihu od Cornelie Funke Lovci prízrakov na strašidelnom hrade.

Hneď v úvode pohladilo duše 27 prítomných detí, žiakov Spojenej školy internátnej v Levoči, Bábkové divadlo spod Spišského hradu predstavením Dračie pytačky. Interaktívne predstavenie, ktorého zmyslom bolo pripomenúť deťom, že svaly nemáme na to, aby sme ubližovali, ale aby sme pomáhali slabším, deti podporovali svojou aktívnou účasťou. Nielen prostredníctvom rozprávky, ale aj hmatom sa zoznámili so zlým drakom, princeznou, či pytačom Bonifácom a v závere rozprávky obdŕžali básničky a dobré rady ako sa zachovať, ak im niekto ubližuje. Poďakovanie patrí predovšetkým manažérke divadla pani Ivke Liptákovej.

„Tam v Dánsku na severu žil jeden vzácny pán, narodil se prý v bíde, však pohádek byl král,“  to sú úvodné slová piesne Andersen, ktorú pre rozprávkovú noc zložili V. Faigl a J. Faiglová  a s deťmi sme sa pridali k rytmickému refrénu jej zvukovej nahrávky.

Po krátkom čítaní rozprávok Hansa Christiana Andersena v Braillovom písme a vo zväčšenej čiernotlači z Obrázkovej knihy bez obrázkov nasledoval kvíz pravda –nepravda. Deti v troch skupinách súťažili, či prečítané tvrdenia sú pravdivé alebo vymyslené. Vedeli by ste či výroky, že priemerný človek prehltne ročne 8 pavúkov alebo, že delfíny spia s jedným okom otvoreným sú pravdivé? Nebolo to jednoduché ani pre prítomné knihovníčky, ktoré sa rozdelili do skupiniek k deťom, ani pre nevidiaceho Ľudka Varhánika, nášho bývalého kolegu, ktorý prijal pozvanie medzi deti a porozprával im o Matejovi Hrebendovi, ktorého 220. výročie narodenia sme si v marci pripomenuli. Odmenou najlepšiemu družstvu boli odrazové svetielka na ruksaky a ostatným sladkosti. 

Počas tohtoročného Týždňa slovenských knižníc darovali autorky Knihy Mimi a Líza nevidiacim deťom nielen zvukové nahrávky rozprávok o Mimi a Líze, ale aj animované rozprávky Mimi a Líza 2 na DVD. Niektoré z nich si mali možnosť deti práve počas Noci s Andersenom pozrieť, resp. vypočuť. Nasledoval kvíz o Mimi a Líze, odmenou deťom za správne odpovede boli indície k hľadaniu zatúlaných veľkonočných vajíčok v knižnici. Môžeme konštatovať, že všetky indície boli rozdané a všetky veľkonočné vajíčka a figúrky majú už svojich majiteľov. 

Po malom občerstvení, koláčoch a čaji, nasledovalo čítanie rozprávok, básničiek a rozprávanie o obľúbených knihách. Obľúbenými rozprávkami detí sú napríklad Peter Pan, Mimi a Líza, ale u starších detí aj tie o prvých láskach.  

Nasledoval rozprávkový kvíz v podobe zvukových ukážok. Deti nás milo prekvapili svojimi znalosťami hneď po prvých slovách, resp. tónoch. V tomto súboji by ani prítomní dospeláci určite neobstáli, ale tak to má napokon byť. 

Ako poďakovanie za účasť sme deťom rozdali pohľadnice Noc s Andersenem 2016 s portrétom Hansa Christiana Andersena, ktoré všetkým zúčastneným deťom venoval Klub dětských knihoven ČR, ilustrovala Šárka Ziková, autorom textu, ktorý pripájame je Vratislav Maňák, obaja sú autormi knihy Expedice z pohlednice:

Příběhů zná ten pán vícnež postačí pohlednica pokaždé, když končí den,zve čtenáře mezi řádkyk expedici – do pohádky.Jmenuje se...Andersen. 



autor článku: Daniela Bonková








Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 43. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

O prváckom mačiatku, Krista Bendová   Informácie o knihe O prváckom mačiatku
20%
Spišská tragédia, Ján Petrík   Informácie o knihe Spišská tragédia
16%
V rytme valčíka   Informácie o knihe V rytme valčíka
20%
Za Sandhillským jeleňom, Thompson Ernest Seton   Informácie o knihe Za Sandhillským jeleňom
22%
Zlatá brána, Mária Ďuríčková   Informácie o knihe Zlatá brána
22%
Hlasovalo: 690
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím