Slovensko oslavuje 25. výročie Národnej ceny za dizajn pre Tatrapoint Adaptive
Od chvíle, keď Louis Braille vytvoril Braillovo písmo pre nevidiacich a slabozrakých, uplynulo takmer 200 rokov. Prvými nástrojmi na "vypichovanie" bodov na hárok papiera boli jednoduchá tabuľka a bodkovadlo, prvé boli vyrobené pravdepodobne len z kartónu a ostrého predmetu, nejakej ihly alebo klinca.
Postupom času sa menili tvary a materiály tabuliek aj bodkovadiel, tabuľky z kovu či plastu, s vyfrézovanými brailovými bunkami na rozmer bodkovadla alebo bez frézovania, jednostranné i obojstranné tabuľky. Rovnako sa menili bodkovadlá, predovšetkým v tvare ich držadla.
Tabuľky s bodkovadlami sú dodnes veľmi účinnými a praktickými nástrojmi na písanie Braillovho písma. Sú niečo ako pero a papier. Ľahko sa prenášajú, sú praktické a efektívne na písanie krátkych textov alebo poznámok.
Tak ako pre vidiacich písacie stroje zrýchlili písanie v porovnaní s ručným písaním perom, pre nevidiacich brailové písacie stroje ponúkli možnosť rýchlejšieho písania ako tabuľka a bodkovadlo.
Mechanické brailové písacie stroje predstavovali nový spôsob vyrážania bodov. Zatiaľ čo na tabuľke je možné písať bodkovaním bodov po jednom, na mechanickom brailovom písacom stroji sa dá brailová bunka so šiestimi bodmi vyraziť jedným úderom.
Prvým brailovým písacím strojom bol Hallov brailový písací stroj, Hall Braillewriter (externý odkaz), ktorý v roku 1892 vynašiel Frank Haven Hall, superintendent školy pre nevidiacich v štáte Illinois. Čoskoro ho nasledoval Pichtov brailový písací stroj, brailový písací stroj Perkins a ďalšie, dokonca aj špeciálny brailový písací stroj so siedmimi bodmi na brailovú stenografiu, Deutsche Verhandlungsstenographie (externý odkaz).
Fotografie a ďalšie informácie o rôznych brailových písacích strojoch nájdete na online výstave historických brailových písacích strojov (externý odkaz) na webovej stránke American Printing House Museum (po presmerovaní stlačte tlačidlo "Table of contents").
Tatrapoint, brailové body ako vysoké hory
V deväťdesiatych rokoch 20. storočia vznikla vo Vrábľoch spoločnosť ŠVEC GROUP, ktorej výrobky sú známe po celom svete a svojou kvalitou a parametrami spĺňajú viaceré medzinárodné normy ISO. Zameriava sa na konštrukčné strojárstvo, súčiastky pre automobilový priemysel a iné mechanizmy. Napriek ťažkým začiatkom v nestabilnom trhovom prostredí spoločnosť súhlasila s pomocou Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska (externý odkaz) pri ich snahe nájsť relatívne lacný a dostupný písací stroj pre nevidiacich Slovákov. A tak sa prakticky od roku založenia spoločnosti vyrábali brailové písacie stroje v stovkách kusov ročne. Za približne 30 rokov bolo vyrobených viac ako 17-tisíc písacích strojov, ktoré boli dodané do desiatok krajín sveta.
Tatrapoint, tichý, ľahký a rýchly slovenský písací stroj dostal svoje meno podľa najvyššieho slovenského pohoria. Vznikol začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia, inšpirovaný brailovým písacím strojom Erika Picht Braillewriter (externý odkaz), ktorý vznikol vo východnom Nemecku v roku 1979 a vyrábal sa ešte niekoľko rokov po zjednotení Nemecka v roku 1990. Tatrapoint čoskoro zaplnil medzeru na trhu na Slovensku a v Českej republike a od roku 1994 sa vyváža aj do mnohých ďalších krajín v zahraničí, v súčasnosti je to viac ako 50 krajín sveta vrátane Brazílie, Indonézie a Juhoafrickej republiky.
V roku 1997 vytvoril úplne nový dizajn Tatrapointu vysokoškolák Rastislav Čerešňa, ktorý priniesol úplne novú koncepciu jeho dizajnu. Vykonal hĺbkový výskum preferencií a požiadaviek pisateľov, zozbieral spoľahlivé informácie o štýloch písania a navrhol novú nastaviteľnú klávesnicu pre tento mechanický písací stroj. Od roku 1997 sa nový Tatrapoint Adaptive vyrába a predáva po celom svete. Najdôležitejšou vlastnosťou klávesnice je ergonomický tvar všetkých klávesov a prispôsobiteľnosť mechanizmu klávesnice pre ruky nevidiacich používateľov, začiatočníkov alebo expertov v písaní Braillovho písma. Klávesnicu možno prispôsobiť pre dieťa s malými rukami a medzery medzi klávesmi je možné zmenšiť. Klávesnicu možno prispôsobiť aj pre dospelého používateľa na rýchle písanie s väčšími rukami a prstami s potrebou väčšieho priestoru medzi klávesmi. Pomocou dômyselného hrebeňového mechanizmu možno rozstup medzi klávesmi nastaviť podľa preferencií používateľa. Vďaka tejto nastaviteľnej klávesnici je Tatrapoint Adaptive jedinečným písacím strojom, ktorý je vhodný od školských rokov dieťaťa a zostáva naďalej užitočnou pomôckou v dospelosti spolu s ďalšími brailovými pomôckami na čítanie a písanie.
Tatrapoint
V roku 1998 bola Rastislavovi Čerešňovi, v tom čase študujúcemu na Katedre dizajnu Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, udelená celonárodná cena za dizajn tohto unikátneho stroja, ktorý vznikol z kreativity Rastislava Čerešňu v ateliéri pod vedením doc. Petra Lehotského. V súvislosti s udelením tejto významnej ceny Adriena Pekárová v Denníku N napísala článok s názvom Písací stroj zo Slovenska prežil éru počítačov a očaril svet (externý odkaz), v ktorom nám, okrem informácií o samotnom stroji, približuje aj atmosféru v porote pri udeľovaní ceny - „Úžasné, prekvapivé“ – komentár uznávaného francúzskeho dizajnéra, ktorý bol vtedy členom poroty súťaže.
Výrobky spoločnosti ŠVEC GROUP sa pravidelne prezentujú na rôznych medzinárodných výstavách, spoločnosť spolupracuje s viacerými nadáciami a zväzmi nevidiacich.
Brailový písací stroj Tatrapoint predstavuje veľmi dobrý nástroj na písanie v Braillovom písme, pričom je predávaný za pomerne nízku cenu, čo je podľa generálneho riaditeľa spoločnosti ich podiel zodpovednosti za lepší život na tomto svete pre všetkých. Je spoľahlivým strojom s dlhou životnosťou.
Prezentácie Tatrapointu
- Celá relácia o Tatrapointe s významnými hosťami v podcaste Stobodové šesťbodové, v epizóde zo 4. 8. 2023,
- Krátke video: prezentácia písacieho stroja Tatrapoint Adaptive na YouTube (externý odkaz),
- Krátke video: Video o vkladaní papiera do Tatrapointu na YouTube (externý odkaz),
- Facebookový profil: TatraPoint Adaptive (externý odkaz),
- Denník N, článok Písací stroj zo Slovenska prežil éru počítačov a očaril svet (externý odkaz),
- Portál Inova: O projekte Tatrapoint - Príbeh Tatrapoint – písacieho stroja pre nevidiacich (externý odkaz),
- Článok o Tatrapointe na livingbraille.eu: Slovakia is celebrating the 25th anniversary of the national prize for the design of braille typewriter na portáli livingbraille.eu (externý odkaz),
- Prezentácia Tatrapointu v Austrálii: TatraPoint, Mechanical braille typewriter (eterný odkaz).