Svetový deň Braillovho písma, 4. január 2025: 200 rokov od vzniku brailu
Po siedmy raz si 4. januára 2025 pripomíname Svetový deň Braillovho písma, ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov a prostredníctvom ktorého si v deň narodenia Louisa Brailla pripomíname význam a dôležitosť písma pre nevidiacich a slabozrakých ľudí na celom svete. Od roku 2019 je 4. január oslavou významu a vplyvu Braillovho písma v živote nevidiacich a slabozrakých ľudí. Brail je revolučným systémom čítania a písania, ktorý už dve storočia posilňuje postavenie nevidiacich a slabozrakých ľudí. Tento hmatový systém, ktorý vynašiel Louis Braille vo veku 15 rokov, zostáva základným nástrojom gramotnosti, nezávislosti a sociálneho začlenenia. Od svojho oficiálneho uznania v roku 2019 slúži Svetový deň Braillovho písma aj ako výzva na zlepšenie prístupu k zdrojom, technológiám a vzdelávaniu v Braillovom písme.
Martine Abel-Williamson, prezidentka Svetovej únie nevidiacich (WBU), vyzdvihuje transformačnú silu Braillovho písma: „Je to brána k nezávislosti a spojeniu. Umožňuje deťom učiť sa, dospelým sebavedomo sa pohybovať v prostredí a komunitám prijímať inkluzívnosť. Vo Svetový deň Braillovho písma oslavujeme jeho vplyv a obnovujeme svoj záväzok zabezpečiť, aby mal každý nevidiaci alebo slabozraký človek prístup k tomuto neoceniteľnému zdroju informácií.“
Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči už viac ako sedemdesiat rokov zveľaďuje odkaz Louisa brailla zabezpečovaním vzdelávacích, kultúrnych i voľnočasových materiálov v braili. Deťom ponúkame prvé dotyky so slovom, s bodkami, ktoré ich sprevádzajú procesom vzdelávania. Dospelým sprostredkúvame informácie o svete a spríjemňujeme voľné chvíle dobrou knihou či časopisom. Vyrábame a vydávame množstvo kalendárov, pohľadníc a vzdelávacích materiálov. Spolupracujúcim inštitúciám a klientom pomáhame v sprístupňovaní ich materiálov či priestorov inštalovaním nápisov v braili či hmatovej grafike. Prostredníctvom inštitútu Slovenskej autority pre Braillovo písmo plníme regulačnú, vzdelávaciu i propagačnú úlohu, ktorej cieľom je plnohodnotné využívanie brailu všade tam, kde plní svoju nenahraditeľnú funkciu.
Ako Slovenská autorita pre Braillovo písmo sa plne stotožňujeme so stanoviskom WBU, ktorá považuje brail za kľúč ku vzdelaniu a gramotnosti, no tiež zdôrazňuje, že zveľaďovanie brailu presahuje rámec gramotnosti. Aj na Slovensku pociťujeme kritickú potrebu inkluzívneho dizajnu v zastavanom prostredí a mestách. Prístupné mestské priestory, dopravné systémy a verejné zariadenia sú nevyhnutné na to, aby sa nevidiaci a slabozrakí ľudia mohli plne zapojiť do spoločnosti. Ako WBU zdôrazňuje, sprístupnenie týchto priestorov podporuje realizáciu základných práv vrátane slobody pohybu a prístupu k vzdelávaniu, zamestnaniu a kultúrnym aktivitám.
Aj v tomto významnom roku 200. výročia vzniku Braillovho písma budeme s úctou tlmočiť odkaz Louisa Brailla zviditeľňovaním písma pre nevidiacich. Svoje nezastupiteľné miesto v spoločnosti má aj v 21. storočí, keď jeho uplatňovanie môže nadobúdať nielen formu kníh a materiálov či hmatových označení pre efektívnejšie zorientovanie sa v priestore. Jeho prítomnosťou v materiáloch, vo fyzickom aj v digitálnom prostredí zabezpečí plnohodnotné využívanie všetkých zmyslov na prijímanie informácií. Sme presvedčení o tom, že brail je pilierom vzdelávania a úspešného uplatňovania sa nevidiacich a slabozrakých ľudí v spoločnosti.