Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Učebnice a učebné materiály pre žiakov a žiačky so zrakovým postihnutím a poruchami čítania

Tento článok je určený pre žiakov a žiačky so zrakovým postihnutím a poruchami čítania študujúcich na základných a stredných školách (ďalej len "žiaci so ZP"), ich rodičov a školy, na ktorých sa vzdelávajú. Ponúka prehľadné vysvetlenie toho, ako sa dostať k prístupnej učebnici a na ktorých miestach je potrebné začať s hľadaním učebnice.

Všetci žiaci so ZP by sa mali stať registrovanými čitateľmi Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči (SKN), keďže v knižnici majú prístup k veľkému množstvu prístupných digitálnych, brailových i zvukových učebníc. Pre žiakov so ZP tu spracúvame učebnice a učebné materiály do takej formy, ktorá je pre žiakov so ZP čitateľná a použiteľná v procese vzdelávania.

Pri registrovaní čitateľa je potrebné postupovať podľa pokynov na registráciu. Rovnako je potrebné sa registrovať aj do digitálnej knižnice SKN. Iba po registrácii do digitálnej knižnice budú mať žiaci so ZP prístup k digitálnemu obsahu sprístupnených kníh a učebníc. Na registráciu do digitálnej knižnice je možné použiť online formulár Registrácia do digitálnej knižnice.

Čo v oblasti učebníc a učebných materiálov SKN ponúka?

Po preukázaní nároku na využívanie služieb SKN majú žiaci so ZP, okrem iného, viacero možností na získanie učebnice alebo učebného materiálu:

  • prístup k brailovým učebniciam, ktoré si žiak môže zapožičať. Učebnicu je možné vyhľadávať v katalógu SKN;
  • prístup ku zvukovým knihám a učebniciam v digitálnej knižnici SKN, kde je potrebné učebnice pohľadať v položke "knihy MP3";
  • prístup ku knihám v digitálnom e-braille formáte v digitálnej knižnici SKN, učebnice je potrebné hľadať v položke knihy e-braille;
  • prístup k učebniciam v digitálnom formáte s textovou a obrazovou vrstvou v digitálnej knižnici SKN, o ktorých sa podrobne dozviete v článku o učebniciach v PDF formáte v SKN;
  • plnohodnotne sprístupnené elektronické dokumenty s učebnicami v digitálnom formáte prístupné pre čítače obrazovky či zväčšovacie softvéry;
  • prístup k učebniciam v službe DIKDA pre čitateľov SKN, prostredníctvom ktorej majú čitatelia SKN umožnený prístup do digitálneho archívu Slovenskej národnej knižnice.

Je potrebné pamätať na to, že každá kniha a učebnica v SKN je určená výlučne cieľovej skupine, ľuďom so zrakovým postihnutím a poruchami čítania, je chránená a neslobodno ju šíriť nijakými prostriedkami.

Učebnice na edičnom portáli Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže

Niektoré brailové učebnice je možné nájsť aj na edičnom portáli MŠVVaM. Elektronické dokumenty z edičného portálu a e-aktovky nie sú prístupné pre čítače obrazovky a potreby žiakov so ZP.

Ako postupovať, keď učebnicu týmito spôsobmi nenájdete?

Žiaci, rodičia alebo ich školy môžu s požiadavkou o sprístupnenie učebnice kontaktovať Pracovisko prepisu Slovenskej autority pre Braillovo písmo. Na pracovisku spracúvame učebnice a učebné materiály do všetkých foriem prístupných učebníc podľa potrieb konkrétneho žiaka.

Škola, na ktorej žiak so ZP študuje, môže požiadať príslušné pracovisko Špecializovaného centra poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím, ŠCPP v Levoči alebo ŠCPP v Bratislave o zapožičanie učebnice. Pokiaľ ŠCPP učebnicu nemá k dispozícii, môže navrhnúť prepis učebnice do prístupného formátu. Prepis bude zabezpečovať pracovisko prepisu učebníc a učebných materiálov Slovenskej autority pre Braillovo písmo.

Aká učebnica je vhodná pre žiaka so ZP?

Miera poškodenia zraku a miera poruchy čítania je u každého žiaka veľmi individuálna. Je preto ťažké zovšeobecniť formát, ktorý je vhodný pre skupiny žiakov so ZP. Formát sprístupnenia učebnice je potrebné konzultovať s ŠCPP v Bratislave alebo v Levoči alebo s pracoviskom prepisu učebníc SABP. Vo všeobecnosti však možno povedať, že:

  • Žiak s poruchou čítania alebo s nižšou mierou poruchy zrakového vnímania potrebuje učebnicu vo zväčšenom písme, s dostatočným kontrastom, s možnosťou predčítavania dlhšieho textu hlasovou syntézou;<>
  • Nevidiaci žiak alebo žiak s vysokou mierou zrakovej poruchy potrebuje učebnicu v Braillovom písme, hmatovej grafike, v plne prístupnom elektronickom dokumente spĺňajúcom štandardy prístupnosti v digitálnom prostredí, v digitálnom brailovom formáte alebo zvukovú nahrávku.

Možností sprístupňovania učebníc je niekoľko a pri ich prepise a sprístupňovaní je potrebné vybrať tú správnu formu pre žiaka, ktorý bude učebnicu používať. Odborníci v ŠCPP, SABP, v špeciálnych školách či v Rade SABP vedia v tomto smere poradiť správnu formu.

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 43. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

O prváckom mačiatku, Krista Bendová   Informácie o knihe O prváckom mačiatku
17%
Spišská tragédia, Ján Petrík   Informácie o knihe Spišská tragédia
18%
V rytme valčíka   Informácie o knihe V rytme valčíka
21%
Za Sandhillským jeleňom, Thompson Ernest Seton   Informácie o knihe Za Sandhillským jeleňom
22%
Zlatá brána, Mária Ďuríčková   Informácie o knihe Zlatá brána
22%
Hlasovalo: 323
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím