Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Uplynulo 203 rokov od narodenia Louisa Brailla

4. januára uplynulo 203 rokov od narodenia Louisa Brailla,
geniálneho francúzskeho vynálezcu
slepeckého písma

BrailleNarodil sa 4. januára 1809 v Coupvray neďaleko Paríža. Louis Braille oslepol nešťastnou náhodou v remenárskej dielni svojho otca. Presne pred 200 rokmi v r. 1812 si poranil pravé oko ostrým nástrojom. Lekárska veda v tomto čase ešte nepoznala účinné antiseptiká a antibiotiká, a tak sa infekcia u malého Louisa rozšírila rýchlo i na druhé oko, v dôsledku toho celkom stratil zrak.

Louis bol obklopený láskou všetkých členov rodiny, ktorí mu trpezlivo popisovali okolie, učili ho spoznávať predmety pomocou hmatu a čuchu. Desaťročného ho prijali do Národného ústavu pre mladých slepcov v Paríži, založeného z iniciatívy Valentína Haüya. Braille bol nadaný žiak, nad svojich spolužiakov vynikal vysokou inteligenciou, prednosťami myslenia i manuálnou zručnosťou. V r. 1828 bol v ústave menovaný za pomocného učiteľa – korepetítora. Učiteľom sa stal v r. 1830. Vyučoval francúzsku gramatiku, algebru, aritmetiku, hru na klavíri a violončele.

Disciplína v ústave bola veľmi prísna, budova nevyhovovala svojmu účelu, bola vlhká, studená, na čo mladí chovanci, medzi nimi aj Braille, doplatili zdravím.
V roku 1835 sa uňho po prvý raz objavili vážne príznaky ochorenia na tuberkulózu. Zomrel pred 160 rokmi 6. januára 1852.

V roku 1952 boli Braillove telesné pozostatky slávnostne prevezené do Paríža a uložené v Panteóne, vedľa najväčších mužov a žien Francúzska.

4. január, deň narodenia Louisa Brailla, je od roku 2001 vyhlásený Svetovou úniou nevidiacich za Svetový Braillov deň.

V skutočnosti Louis Braille upravil, zjednodušil a systemizoval už existujúce dvanásťbodové písmo Charlesa Barbiera, dôstojníka francúzskej armády. Znak, ktorý obsahoval dovtedy dvanásť bodov Braille zjednodušil a vytvoril systém znakov, ktorých kombinácie postačovali na zápis všetkých znakov abecedy a číslic. Braillova abeceda nevznikla hneď vo svojej dnešnej podobe. Braille vytvoril svoju sústavu síce už v roku 1825, ale tlačou bola vydaná až v r. 1829. V tomto roku vydal metodickú pomôcku Spôsob písania slov, nôt a chrámového spevu pomocou bodov pre používanie slepcami, pre ktorých ho vytvoril Louis Braille, korepetítor kráľovského ústavu pre mladých slepcov. Braillovu abecedu v dnešnej podobe prináša druhá Braillova brožúrka z r. 1835. V r. 1837 vyšla prvá kniha, tlačená týmto písmom – trojzväzkové dejiny Francúzska. V roku 1872 medzinárodný kongres v Paríži Braillovu abecedu schválil ako medzinárodne platný kódex. Dnes sa Braillova abeceda používa po celom svete, a to aj pre texty písané azbukou, arabským, čínskym písmom a pod. (link na Braillovu abecedu).

Zdroj: internet
Zostavila Daniela Bonková

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 43. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

O prváckom mačiatku, Krista Bendová   Informácie o knihe O prváckom mačiatku
21%
Spišská tragédia, Ján Petrík   Informácie o knihe Spišská tragédia
16%
V rytme valčíka   Informácie o knihe V rytme valčíka
20%
Za Sandhillským jeleňom, Thompson Ernest Seton   Informácie o knihe Za Sandhillským jeleňom
21%
Zlatá brána, Mária Ďuríčková   Informácie o knihe Zlatá brána
22%
Hlasovalo: 701
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím