Voňavé popoludnie v knižnici
Rastliny si môžu rozvoniavať, kde len chcú, majú na to výbavu. A že nás dokážu vôňami aj ovládnuť, je viac než isté.
V utorok 12. 9. sme sa v zasadačke Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu opäť po roku stretli s Evou Mauritzovou a Barborou Kyzekovou zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši na výstave rastlinstva, s ktorým bežne prichádzame do kontaktu, ale aj nie. A všetko sme dosiaľ určite o vystavených rastlinách vedomostne nenasali, preto to bola jedinečná príležitosť – voňať, hmatať a popíjať pritom svieže nápoje namiešané s mätou i šalviou, ktorými nás častovali obe lektorky. Bolo to všetko príjemné, osviežujúce a voňavé.
Mäta pieporná, medovka lekárska, levanduľa, materina dúška, yzop lekársky, nádchovník, šalvia či pamajorán obyčajný, ľudovo nazývaný oregano. Ale aj vetvičky ihličnanov, šišky, šípky, konárik z lipy či žihľava – izolovaná od priameho kontaktu a uväznená v igelitovom vrecúšku, aby sme si do konca výstavy neškrabali popŕhlené ruky. To všetko nám v zasadačke rozvoniavalo a dráždilo naše zmysly, ale aj tie - zodpovedné za hlbšie poznanie prírodných tajov.
Bezprostredná komunikácia a dve hodinky ubehli naozaj bez známok nudy. A tak to bolo zakaždým, na každej z doterajších haptických výstav s naším spolupracujúcim múzeom.
Kým jednej skupinke prednášala Eva Mauritzová, na otázky druhej odpovedala Barbora Kyzeková. Bolo ich dosť a vďaka tomu sme sa viac aj podozvedali. Niektoré informácie boli nové a prekvapivé.
Vezmime si takú šalviu - má vynikajúce a známe antiseptické i antibakteriálne účinky, ale pozor, neznáša sa s alkoholom! Yzop lekársky je účinný pri kašli, ale pomáha aj žalúdku a črevám, nádchovník nelieči len nádchu a nie je z neho len výborná tinktúra a sirup, no účinne odháňa aj muchy – podobne ako šalvia. A pamajorán, ktorý poznáte hovorovo skôr ako oregano, vám určite hneď pripomenie chuť pizze - a k tomu pridám, že chráni aj našu imunitu. Ak sa vám rýchlo mastia vlasy, pomôže materina dúška, no výstraha platí pri ochorení štítnej žľazy – má schopnosť potláčať účinky liekov. Mäta pieporná je zas dobrým asistentom nielen pri bolesti hlavy, ale i kožných problémoch, medovka lekárska má upokojujúce účinky a je vhodné dať si ju aj pri výkyvoch nálad na upokojenie. Čo je naozaj notoricky známe, potvrdili aj naše lektorky - rovnaké čaje nepite dlhodobo, môžu mať v takom prípade opačný účinok a uškodiť vám.
S druhou skupinkou sme zas nasávali vône smreka, jedličky i borovice a nechýbal ani náš jediný opadajúci ihličnatý strom – smrekovec opadavý.
Všetko menovať nemôžem – spomeniem snáď iba spoločného menovateľa všetkých týchto výstav – odbornosť, spontánny a ľudsky veľmi príjemný prístup – to všetko dalo popoludniu charakter formy vzdelávania prostredníctvom hmatových, čuchových a chuťových zážitkov. Niektorí si z výstavy odniesli aj svoj úlovok – lektorky im – vrátane mňa - podarovali napríklad nádchovník. Údajne nie je náročný na starostlivosť, no uchráňte ho pred priamym slnečným žiarením, lístky totiž stratia pôvodnú sýtu zeleň a vyblednú.
A na záver, teší ma, že cestu k nám našli aj návštevníci až z Martina a nechýbali ani tí stáli. Deň s vôňou bylín bol vydarený i poučný. „Uvidíme, čo vymyslíme, keďže sme tu toho mali za tie roky už naozaj dosť,“ podotkla s úsmevom Eva Mauritzová, no nevylúčila, že sa repertoár ponuky ich múzea postupne snáď i zopakuje. Už teraz sa tešíme!
Daniela Dubivská