Putovanie krajinou V. s Danielom Hevierom
Počuli ste o knihe KR.V. alebo krajina V. čiže kráľovná Viktória? Je to najnovšia kniha pre deti spisovateľa Daniela Heviera. Pri príležitosti vzniku tejto unikátnej knihy absolvuje spisovateľ niekoľko besied po Slovensku. Sme radi, že navštívil aj našu knižnicu a urobil si čas na besedu s našimi detskými čitateľmi. 21. mája 2013 o 8.00 hod. praskala zasadačka SKN vo švíkoch. Podporiť pána spisovateľa a naše deti svojou účasťou prišli aj deti zo Základnej školy Gašpara Haina v Levoči a deti - čitatelia Spišskej knižnice v Spišskej Novej Vsi.Kniha KR. V. alebo krajina V. čiže kráľovná Viktória je prvá kniha pre deti s tematikou hemofílie, bola tvorená a ilustrovaná priamo deťmi postihnutými touto diagnózou. Pán spisovateľ vie hrať na niekoľkých hudobných nástrojoch, a tak besedu odštartoval hrou na syntetizátore a pesničkou. Deťom porozprával o tom, ako kniha vznikala, pár dní totiž pobudol s deťmi s touto diagnózou a spolu ju tvorili. Zistil, že deti s diagnózou hemofílie sa naučili žiť aktívne a veselo. Kniha nie je medicínskou príručkou, je to napínavý a vzrušujúci príbeh pre deti, miestami fantastický, či humorný. V Slovenskej knižnici pre nevidiacich bude načítaná do zvukovej podoby.
Spolu s pánom spisovateľom absolvujú šnúru besied ďalšie osoby spolupracujúce na tomto projekte. Študent 5. ročníka medicíny Tomáš vystúpil s prezentáciou a informáciami o tejto „kráľovskej chorobe“. Prečo kráľovskej? V 19. a 20. storočí trpelo hemofíliou niekoľko členov britskej kráľovskej rodiny. Odtiaľ sa rozšírila na iné kráľovské rody v Európe. Ide vlastne o dedičnú poruchu zrážanlivosti krvi. Problémom je nielen vonkajšie, ale aj vnútorné krvácanie. S použitím náhradnej liečby môžu viesť pacienti normálny život. Chýbajúci koagulačný faktor sa dodáva do žily injekciou. V súčasnosti sa počet ľudí trpiacich na hemofíliu celosvetovo odhaduje asi na 400 000.
Pán spisovateľ nám prečítal niekoľko ukážok z knihy. Ako sa sám vyznal: “Kniha je určená pre všetky deti. Okrem zaujímavého deja chcel osloviť tých, ktorí nemajú o hemofílii ani potuchy. A pre tých, ktorí ňou trpia, chcel vymyslieť povzbudenie, zmysel ich ochorenia, hodnotu toho, čím ich obdaroval život“.
O otázky detí nebola núdza. A verím, že nielen vďaka červeným srdiečkam, ktoré deti obdŕžali za rozumnú otázku. Dozvedeli sme sa napríklad, že päťky v živote Daniela Heviera majú síce svoje miesto, ale niektoré už neplatia. Napríklad, že doma už nie sú piati, ale iba dvaja – s manželkou Maruškou, jeho tri deti sa buď osamostatnili, alebo sú odcestované. Ich psík Konor, ktorý mal v mene päť písmen už tiež uhynul. Deti boli zvedavé aj na jeho prezývky, a tak sme sa dozvedeli, že v detstve ho prezývali Osmidanko, Kaktus, neskôr Hevinger a dnes mu hovoria jednoducho Hevi.
Ešte veľa by sme mohli písať o tejto besede, ale ak dovolíte, ukončím tento článok vyjadrením poďakovania Danielovi Hevierovi i jeho spolupracovníkom. Na záver krátky úryvok z básne Daniela Heviera Hovorca detí:
Každý je dnes hovorca
To dnes všade letí
Ale kto z nich pýtam sa
Je hovorcom detí
Kto sa za ne postaví
Keď zas niečo spravia
Keď ste takí zvedaví
Tú odvahu mám ja...
Daniela Bonková